Mjesta

Šarmantni slovenski gradić, koji je niknuo na malenom otočiću, prepun je povijesti, tradicije i ljepote, a obiluje i brojnim arheološkim nalazištima

Izola… Zar ne zvuči baš nekako za posjet, šetnju, malu i simpatičnu promjenu vikend ambijenta, istraživanje nečeg novog? Nama svakako da i jedva čekamo priliku da posjetimo ovaj mali gradić velike povijesti smješten u slovenskom dijelu Istre i uživo istražimo njegove čari. A njih doista ima. Što sve bismo voljeli vidjeti teško je i popisati, no odlučili smo se za nekoliko atrakcija, sastavili ovaj prigodni popis kao inspiraciju i spremili ga za ostatak ove godine. Idemo na izlet u Izolu!

VOŽNJA ZA PAMĆENJEJedini europski vlak koji se ukrcava na trajekt spaja “vječni grad” i jedan od najljepših mediteranskih otoka, panoramsko putovanje traje i do 11 sati
Nastavi čitati

GRAD NIKNUO NA NEKADAŠNJEM OTOČIĆU

Zanimljiva priča o ovom gradu započinje na otočiću koji se nalazio u neposrednoj blizini kopna te je stoga bio naseljen već u 1. stoljeću. Upravo na tom nekadašnjem otočiću danas se nalazi stara jezgra grada, a otok je nekada bio spojen s kopnom kamenim mostom. Grad je svojedobno opasivao i obrambeni zid, no početkom 19. stoljeća on je srušen. Materijal dobiven rušenjem iskorišten je za zasipavanje mora između otoka i kopna, navodi se na Wikipediji.

IZOLA SVOJEDOBNO PROGLASILA I NEOVISNOST, A TURIZAM JE KRENUO OD TERMALNOG IZVORA

No, to nije ni približno jedina zanimljiva crtica iz povijesti ovog grada, čija su prošlost, ali i sadašnjost neraskidivo vezane uz more i ribolov. Naime, još 1253. godine Izola je proglasila neovisnost te u 13. i 14. stoljeću ratovala s obližnjim gradovima Koprom i Piranom. Godine 1820. u Izoli je pak pronađen izvor mineralne vode na temelju kojih su tamo izgrađene termalne kupke. Upravo to je bio početak razvoja turizma u tom gradu, no same su kupke kasnije preuređene u pogon za preradu ribe.

Tvrđava svetog Nikole
PONOS ŠIBENIKANajljepša morska tvrđava na Jadranu stoljećima je čuvala grad od neprijatelja, oduševljava oblikom i očuvanošću, a zaštitio ju je i UNESCO
Nastavi čitati

OD ZANIMLJIVIH PALAČA DO CRKVE SV. MAURA I VISOKOG ZVONIKA

Posjetitelju Izola nudi niz mogućnosti, no šetnja ulicama jedan je od najboljih načina upoznavanja grada. Bila bi šteta ne pogledati tamošnje brojne palače – Besenghi Degli Ughi, Podestà, Lovisato te Manzioli. Svakako, jedna od stanica treba biti i crkva sv. Maura te tamošnji 30 metara visoki zvonik, koji se nalazi na najvišoj točki nekadašnjeg otoka na kojem je grad stasao. Originalna crkva izgrađena 1356. godine bila je manja od današnje, koja je podignuta 1547. godine te nekoliko puta obnavljana u kasnijim stoljećima. Do vrha zvonika Višta odmah do crkve vodi pak 99 stepenica i s njega se pruža dobar pogled na grad.

Jedna od zanimljivih zdanja u gradu svakako je i molitvena kuća bratovštine Scuola Battuti. Zdanje datira iz 1451. godine, jedno je od najstarijih u gradu, a pripadalo je bratovštini bičevaoca koji su iskupljivali svoje grijehe tako da su se bičevali. Isto tako, za one koje zanima tu su i nekadašnji pogoni tvornica Delamaris i Arrigoni.

DOZNAJTE SVE O RIBARSKOJ PROŠLOSTI GRADA U KUĆI MORA

O bogatoj povijesti grada i ribarstvu te povezanosti grada s morem može se doznati u Izolani – kući mora. Sam grad inače ima i marinu, a zanimljiva je i informacija da je nedaleko od Izole 1944. godine potonuo i Rex, tada najveći i najmoderniji talijanski i putnički brod. Bio je 40 metara visok, imao 12 paluba i kapacitet od 2032 putnika. Nasukao se za vrijeme Drugog svjetskog rata te izgorio nakon savezničkog bombardiranja.

BROJNA ARHEOLOŠKA NALAZIŠTA UZ OBALU I STRUNJANSKA LITICA

Izola se može pohvaliti i nizom plaža (ukupno osam), a niz obalu se nalazi i niz arheoloških nalazišta. To su primjerice arheološka zona Viližan, arheološko nalazište Kaštelir te arheološko nalazište Simonov zaliv (Simonova uvala), gdje se mogu razgledati ostaci rimske morske vile s lukom. To je nalazište proglašeno kulturnim spomenikom od državne važnosti. U sklopu njega se mogu razgledati obnovljeni zidove vile i djelomično rekonstruirani podni mozaik te dijelovi prolaza koji je povezivao vilu s lukom.

Za uživanje u predivnoj prirodi pak je najbolje posjetiti Strunjan. Tamošnja je litica visoka 80 metara, a zelenilo koje je okružuje kao i 200 metara širok pripadajući pojas mora proglašeni su parkom prirode. 

Aktualno

Pročitajte još