Jajce se nerijetko spominje kao jedan od najljepših gradova u Bosni i Hercegovini, a čak se svojedobno našlo i na spisku najljepših malih gradova na svijetu. Jeste li ikada bili? Ako još niste, navodimo nekoliko razloga zašto biste prvom prilikom trebali posjetiti ovaj gradić u susjednoj nam Bosni i Hercegovini. Jajce je poviješću nabijeno mjesto. Spominje se prvi put u 14. stoljeću (iako je postojao i prije), služilo je i kao kraljevski grad, ali i mjesto II. zasjedanja AVNOJ-a. Uz to, krasi ga i predivna priroda te niz posebitosti radi kojih zaslužuje temeljito istraživanje. Idemo na izlet u Jajce!
PREDIVNI SLAPOVI U SAMOM CENTRU GRADA
Najljepši ukras ovog gradića smještenog u središtu Bosne i Hercegovine, a u kojem živi oko 30 tisuća ljudi, jesu rijeke Vrbas i Pliva. Na njihovom se ušću grad nalazi, a slapovi na rijeci Plivi smješteni su praktički u centru grada. To čak ni na svjetskoj razini nije uobičajen prizor! Predivni slapovi, visoki 22 metra, s vremenom su postali i prepoznatljivi simbol grada, a nekad ih svrstavaju među ljepše na svijetu. Pretpostavlja se da su nastali prije oko 50 tisuća godina.
VELIKO I MALO PLIVSKO JEZERO ZA SAVRŠENI ‘BIJEG’ IZ GRADA
Kad smo već spomenuli rijeku Plivu, dotaknut ćemo se i dva jezera koja se vežu uz nju, a to su Veliko i Malo plivsko jezero koji su udaljeni od Jajca svega nekoliko kilometara. Jezera se nalaze u dolini Plive, između samog Jajca i mjesta po imenu Jezero, a Veliko leži na nadmorskoj visini od oko 400 metara. Dugačko je oko tri kilometara, u prosjeku široko 400 metara, dok mu maksimalna dubina iznosi 36 metara. Malo jezero broji oko 950 metara u dužinu, prosječno je široko oko 220, a najveća mu dubina iznosi 20-ak metara. Jezera su odlično mjesto za aktivni odmor, a omiljena su i među kajakašima.
NA RIJECI PLIVI NALAZE SE 400 GODINA STARI MLINOVI
Područje spomenutih jezera krasi i skupina mlinova na Plivi. Riječ je o kompleksu 20-ak malih, tradicionalnih i obnovljenih mlinova izrađenih od hrasta koji se nalaze na sedrenoj barijeri između dva jezera, a koji su stari i po 400 godina. Njih šest i dan danas je u funkciji, ostali su obnovljeni ali služe samo kao spomenici tradicije. Cijelo područje – rijeka Pliva, jezera i vodenice – proglašeni su nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
STARI GRAD, KATAKOMBE I MEDVJED KULA
No, vratimo se u sam grad, do još jednog od njegovih prepoznatljivih simbola, a to je kompleks starog grada. Zdanje se nalazi iznad samog grada, ‘gleda’ ga s visine od 470 metara, a datira iz 13. stoljeća. Jedna od atrakcija samog kompleksa su pak tamošnje katakombe. Njihovu je gradnju naredio, u stijeni unutar zidina, vojvoda Hrvoje Vukčić, a izgrađene su oko 1400. godine.
U katakombama se nalazi i kripta s oltarom, a katakombe su kroz povijest imale različite funkcije – u osmanskom su periodu bile svetište, a u austrougarsko vrijeme navodno služile kao skladište piva. Preko puta katakombi nalazi se crkva Sv. Marije iz 13. stoljeća, a ističe se i tzv. Medvjed kula. Prema jednim izvorima, ime je dobila zbog svoje veličine i zidova debelih čak šest metara. Prema drugima, tako je nazvana jer su u njoj živjeli medvjedi kojima su bacani zarobljenici.
HRAM BOGA MITRE, MUZEJ AVNOJ-A I OSTACI ZADNJEG BOSANSKOG KRALJA
U Jajcu isto tako možete vidjeti i hram posvećen bogu Mitri, perzijskom bogu sunca, koji predstavlja najstariji nacionalni spomenik u tom gradu. Datira iz razdoblja drugog do četvrtog stoljeća, pronađen je slučajno, prilikom gradnje private kuće, a riječ je o jednom od najbolje očuvanih primjeraka takvog hrama u Europi.
U gradu ćete naići i na muzej AVNOJ-a, zdanje u kojem je 29. i 30. studenog 1943. održano II. zasjedanje AVNOJ-a, a atrakciju svakako predstavlja i Franjevački muzej u kojem posjetitelji mogu razgledati ostatke zadnjeg bosanskog kralja Stjepana Tomaševića. Franjevački muzej, kažu neki izvori, najbolji je muzej u Bosni i Hercegovini.