BISER MAROKA
Mjesta
Umjetnička “komuna” uređena u staroj vojarni jedno je od najšarenijih i najneobičnijih mjesta u susjednoj državi, obožavaju ju alternativci iz cijele Europe
Jedan od najzelenijih gradova Europe, metropola koja voli bicikliste, pjesnike i umjetnike. Sve je to Ljubljana, glavni grad susjedne nam Slovenije. Udaljena tek 130 kilometara od Zagreba, Ljubljana zaista nudi za svakog ponešto: od povijesti, veličanstvenog dvorca, izvrsne gastronomije pa sve do prekrasnih parkova i šetnica. Jedna od atrakcija ovog grada, koju ne propuštaju posjetiti mladi, ali ni oni koji imaju već nešto godina, je šarena alternativna oaza. Autonomni kulturni centar Metelkova nalazi se u istoimenoj ulici i pršti šarenilom, grafitima, ima brojne klubove, izložbene prostore i umjetničke ateljee.
SKVOTERSKO NASELJE S BROJNIH KLUBOVIMA I ATELJEIMA
Autonomni kulturni centar Metelkova zapravo je skvotersko naselje smješteno u bivšoj vojarni JNA, u samom centru Ljubljane. Prostire se na čak 12.500 četvornih metara, a čini ju sedam građevina, koje su sve redom oslikane šarenim grafitima. Među brojnim klubovima i umjetničkim prostorima ističu se galerija Alkatraz, klub Gromka, Trg brez zgodovinskega spomina, klubovi Monkel i Tiffany, te brojni prostori koji funkcioniraju kao umjetnički ateljei i mjesta za održavanje radionica.
Ovaj je kompleks dobio ime po slovenskom rimokatoličkom svećeniku, filologu iz 19. stoljeća Franu Metelku po kojemu je nazvana i obližnja ulica.
POSEBAN JE DOŽIVLJAJ METELKOVU POSJETITI NAVEČER
Iako je zanimljiva i danju, Metelkovu je poseban doživljaj posjetiti uvečer, pogotovo vikendom. Iz svih dijelova grada, ali i iz udaljenijih mjesta, u Metelkovu se sjate na stotine, tisuće ljudi. Ležerno odjevenih, opuštenih, bez neke velike šminke. Metelkova nema dress code, nema strogih pravila, na svakom je posjetitelju da se opusti i prepusti njezinoj neobičnoj energiji. Među psihodeličnih muralima i u neobičnom uređenju dobrodošli su ljudi svih stilova odijevanja, seksualnih orijentacija, glazbenih ukusa…
Tu se okupljaju brojni bendovi, održavaju se redoviti programi koncerata, klupskih večeri i jednokratnih klupskih događanja na kojima nastupaju underground umjetnici i DJ-i iz cijelog svijeta. Publika je ovdje miješana, od studenata i obožavatelja underground glazbe pa sve do turista koji uživaju u noćnom izlasku.
IDEJA SE RODILA U OSAMDESETIMA, A ZAŽIVJELA JE NAKON ŠTO JE JNA NAPUSTILA SLOVENIJU
Ideja o otvaranju ovakvog centra javila se još krajem osamdesetih godina prošlog stoljeća. Tada se dvjestotinjak ljubljanskih intelektualaca, umjetnika i aktivista okupilo u “Mrežu za Metelkovu”, nastojeći dobiti prostor vojarne. Pregovori s vlastima počeli su nakon što je JNA napustila Sloveniju početkom devedesetih. No prije nego je dogovor postignut, počelo je rušenje pojedinih zgrada.
Na to je stotinjak ljudi, uz veliku podršku javnosti, umjetnika i civilnog društva, preskočilo ogradu i zauzelo vojarnu, što je bio početak Metelkove kakvu znamo danas. Nakon samo tri mjeseca isključena im je struja i voda, no oni nisu odustajali. Borba je potrajala, Metelkovoj je i u novijoj povijesti prijetilo zatvaranje ili iseljavanje, ali uz podršku javnosti svaki su put ostali na istoj lokaciji i postali nezaobilazna atrakcija Ljubljane.