Nevjerojatan nacionalni park prekriven golemim pješčanim dinama i lagunama s čistom vodom jedna je od najneobičnijih “pustinja” na svijetu

Foto: Getty Images / Canva

Nogomet, karneval, beskrajno duge plaže, prostrane šume, Amazona kao pluća Zemlje… Da, sve navedeno zaštitni su znakovi Brazila. No jeste li čuli za Nacionalni park Lençóis Maranhenses koji se također nalazi u toj impresivnoj južnoameričkoj državi? Šetnja dinama od snježnobijelog pijeska, plivanje u kristalno čistim lagunama, vožnja terencima specijaliziranima za probijanje kroz pješčane i poplavljene terene… Ali i surfanje, vožnja kanuom, jahanje ili spavanje u oazi “brazilske pustinje“ – sve je to dio ovog nevjerojatnog iskustva.

NALAZI SE U PODRUČJU KOJE SE MOŽE POHVALITI SA 70 KILOMEARA OBALE

Nacionalni park Lençóis Maranhenses nalazi se na sjeveroistoku zemlje, istočno od zaljeva Baía de São José, na obali savezne države Maranhão. Ova turistička destinacija može se pohvaliti sa 70 kilometara rajske obale duž Atlantskog oceana, a svake godine posjeti je oko 60.000 ljudi. Gradovi iz kojih je najlakše doći u nacionalni park su Barreirinhas i Santo Amaro do Maranhão, ali pristupiti mu možete i iz Humberta de Camposa te Primeira Cruza.

BROJNE ŽIVOTINJSKE VRSTE, OD KOJIH SU NEKE ENDEMSKE

Ovo ravno i povremeno poplavljeno područje prostire se na nevjerojatnih 1500 kvadratnih kilometara i dom je brojnim osjetljivim ekosustavima. Ondje žive četiri u Brazilu ugrožene životinjske vrste – ptica grimizni ibis, neotropska vidra, oncila (sisavac iz reda zvijeri), vodeni sisavac sjevernoamerički lamantin, kao i 133 vrste biljaka te najmanje 42 vrste gmazova.

Impresivna polja dina zauzimaju dvije trećine ukupne površine parka. Neke od njih visoke su i do 40 metara! Između tih golemih nakupina pijeska tijekom kišne sezone, koja traje od veljače do svibnja, formiraju se čarobne i živopisne lagune koje ostavljaju bez daha. Logično, park je tad na vrhuncu ljepote i nema boljeg razdoblja za posjetiti ga.

U „PRIMITIVNIM ZONAMA“ ZABRANJENO JE KORIŠTENJE MOTORNIH VOZILA

U unutrašnjosti Lençóis Maranhensesa nalaze se dva odmorišta – Queimada do Britos i Baixa Grande. Ove oaze unutar polja dina pripadaju tzv. primitivnoj zoni, u kojoj je zabranjeno korištenje bilo koje vrste motornih vozila. Unatoč tome, na spomenutim lokacijama živi 30-ak obitelji i samo one mogu koristiti vozila – i to isključivo za hitne medicinske slučajeve te prijevoz ljudi, hrane i materijala. Želite li posjetiti primitivne zone, obavezno morate angažirati licenciranog vodiča.

Osim što se na poljima dina lako izgubiti, mogu proći i dani bez da vidite ijednog čovjeka, a veći dio staze nije pokriven mobilnom mrežom. Stoga nije preporučljivo kretati se tim područjem na svoju ruku.

SELO ATINS IDEALNO JE ONE KOJI ŽELE POTPUNI MIR I TIŠINU

No nemojte da vas ovo obeshrabri jer u parku definitivno ima mjesta koja nisu toliko zahtjevna i opasna. A jedna od glavnih atrakcija blizu grada Barreirinhasa koju svakako vrijedi posjetiti je pitoreskno selo Atins, smješteno na ušću rijeke Preguiças, malo izvan samog nacionalnog parka. Ovo mjestašce ima vrlo jednostavnu infrastrukturu, a obožavaju ga strastveni ekoturisti i posjetitelji željni mira, tišine, bliskog kontakta s prirodom te druženja s lokalnom zajednicom.

Drugi skriveni turistički biser je Canto dos Lençóis (četvrt Lençóis), koji se nalazi unutar Parka, a formirali su ga tradicionalni ribari. Iako nema električnu energiju, ovo selo uz plažu oduševit će vas autentičnim smještajem i lokalnim restoranima koji služe preukusnu hranu, tipičnu za taj dio Brazila.

NACIONALNI PARK LENÇÓIS MARANHENSES GOTOVO DA NEMA VEGETACIJE

Usprkos obilnoj kiši, u parku Lençóis Maranhenses gotovo da i nema vegetacije. A te iste kiše uzrokuju i neobičan, ali očaravajuć fenomen. Voda se, naime, skuplja u dolini između dina, ali kamenje ispod pijeska sprječava je da potone ispod njegove površine. Tako zapravo i nastaju sve te veličanstvene plave, zelene i crne lagune te jednako lijepi estuariji okruženi beskrajnim pijeskom.

Lagune obično imaju temperaturu između 27,5 i 32 Celzijeva stupnja. S obzirom na to da se regija Lençóis Maranhenses nalazi vrlo blizu ekvatora, potrebno je zaštititi se od sunca, bez obzira na doba godine. Uprava Parka stoga apelira na posjetitelje da nanesu kremu za sunčanje, nose laganu odjeću svijetlih boja, šešir ili kapu. Također i da sa sobom uvijek imaju vodu ili druga sredstva za hidrataciju, te male i lagane međuobroke poput sušenog voća i sendviča.

Uz dobru pripremu i dodatan oprez, što se i inače preporučuje za svako putovanje, nema sumnje da će ovaj brazilski dragulj u budućnosti privlačiti sve više avanturista. Jeste li i vi jedan od njih?

Pročitajte još