NA KRAJNJEM JUGU PLANETE
Čuvar grada
Otočić bujne vegetacije na samom jugu Hrvatske ima vlastito Mrtvo more, stare utvrde i egzotične biljke, ali i najljepši pogled na slavni biser Mediterana
Jedan od najljepših gradova Hrvatske, Dubrovnik, ima mnogo čuvara… Tu su njegove svjetski slavne zidine. Tu je 400-tinjak metara visoki Srđ. A i jedan predivan i vrlo poseban, od kopna tek pola nautičke milje udaljen otok Lokrum. Kutak je to uz dubrovačku obalu kao stvoren za izlet. Mjesto je to koje priča nevjerojatne priče, od u stvarnosti utemeljenih povijesnih činjenica do zloglasnih legendi. Lokrum je oaza predivne prirode i egzotičnih biljaka, koja čak ima i svoj vlastiti krški fenomen koji ime dijeli sa svjetski poznatim slanim jezerom. U nastavku doznajte zašto je izlet na otok Lokrum uvijek dobra ideja, kako ga isplanirati i što sve tamo možete vidjeti i doživjeti.
IME JE DOBIO PO LATINSKOJ RIJEČI ZA KISELO VOĆE
Sam otok Lokrum ime je dobio, pretpostavlja se, po mnoštvu stabala kiselih divljih naranči koje su na njemu nekada rasle, a izvedeno je od latinske riječi za kiselo voće, acrumen. Njegov najviši vrh, Glavica, ima 96 metara, a na otoku se, na njegovu južnom dijelu, nalazi i malo jezero. Široko je 30 metara, duboko 10, a zove se Mrtvo more. Njegova jugozapadna obala nije blagonaklona prema posjetiteljima, no sjeveroistočna jest. Upravo na tom se dijelu otoka nalazi i mala lučica Portoč, u koju se slijevaju izletničke brodice.
GODINA 1023. KAO 'NULTA GODINA' ZA OTOK LOKRUM
No, prisustvo ljudi, prema najstarijim pronađenim ostacima na otoku, seže još u 6. i 5. stoljeće pr. Kr., dok se u svijetu tog otoka kao ‘nulta godina’ uzima 1023. Naime, te godine počinje teći dokumentirana povijest otoka, a on dolazi u vlasništvu benediktinaca koji tamo grade svoj samostan, jedan od najvažnijih i najstarijih na dubrovačkom području. Kroz naredna stoljeća oni neće biti jedini vlasnici otoka, no o tome nešto kasnije.
OTOKOM ŠETALE BROJNE POVIJESNE LIČNOSTI, A CARICA SISSI SMIŠLJALA IZGOVORE DA SE VRATI
Kročile su na taj otok, kroz povijest, brojne slavne. U slučaju Rikarda I. Lavljeg Srca, to je bilo prisilno. Naime, 1192. godine, na povratku iz trećeg križarskog rata, zatekla ga je oluja pa mu je Lokrum pružio spas. Voljeli su ga i Habsburgovci. Navodno je carica Sissi na obali njegova Mrtvog mora, kao izgovor za povratak, ostavila biserje. Nadvojvoda Maksimilijan I. je čak kupio otok i uredio si samostan za život… No, taj samostan sv. Marije, kao najveći i najvažniji spomenik kulture na otoku, ipak nije jedino zdanje na njemu – tu su i crkvica Navještenja i kapela Sv. Vlaha, kao i utvrda Royal, izgrađena po Napoleonovu nalogu, na samom vrhu otoka.
LEGENDA O LOKRUMSKOM PROKLETSTVU - NESREĆA ILI SMRT ZA SVE BUDUĆE VLASNIKE
No, uz Lokrum se veže i legenda o tzv. lokrumskom prokletstvu. Naime, kako prenosi Dubrovnik Digest, Dubrovačka Republika je u jednom trenutku morala prodati otok što je razljutilo benediktince. Oni su, bijesni, krenuli u povorku po otoku, navodno u crnim mantijama s kapuljačama te u rukama nosili naopako okrenute svijeće i izgovarali iduću kletvu: da svakog budućeg vlasnika otoka pogodi nesreća ili pak čak zadesi smrt. I takvi su se događaji, navode dalje, samo redali.
Jedan od naknadnih vlasnika, Marko Tomašević, umro je pod nerazjašnjenim okolnostima. Napoleon je prognan na Elbu. Nakon što su Habsburgovci tamo izgradili utvrdu, u udesu austrijskog broda Triton poginuli su deseci osoba. Mlađi brat cara Franje Josipa I., nadvojvoda Maksimilijan, koji se zaljubio u otok, bio je pogubljen. Prijestolonasljednik Rudolfa ubio je svoju ljubavnicu pa sebe. Sissi je skončala u atentatu. Kao i Franz Ferdinand.
REZERVAT NA OTOKU PROGLAŠEN JE JOŠ 1963. GODINE
Od Prvog svjetskog rata Lokrum je u javnom vlasništvu. Tamošnji rezervat proglašen je 1963. godine, a od 1976. vodi se kao specijalni rezervat šumske vegetacije. Botanički vrt na otoku utemeljen je 1959., a za javnost otvoren od 1967. godine. Krasi ga stotine vrsta biljaka, pa čak i 70 vrsta eukaliptusa. Navodno je to najveća zbirka te biljke na svijetu van Australije. Posjete otoku krenule su još 1904. godine, a organizirani prijevoz kreće 1965. godine.
UZ POSJET OTOKU VEŽE SE NEKOLIKO SPECIFIČNIH PRAVILA
No, ako planirate posjetiti ovaj otok (te se ljeti i okupati, otok ima i poznatu nudističku plažu), upamtite da se uz njega vežu i neka pravila. Na otoku ne možete ostati preko noći. Na njemu je zabranjeno i pušiti, a ne možete dovesti ni psa. Ulaznice za posjet otoku mogu se kupiti i online. Odrasle će one stajati 27 eura, a djecu od pet do 18 godina pet eura. Brod polazi iz Gradske luke, i to u sezoni svakih pola sata. Vožnja do otoka traje oko 10 minuta. U slučaju lošeg vremena i tijekom zime, brod ne prometuje.