IMAMO VODIČ!
ARHITEKTONSKO ČUDO
Ovaj je grad izgrađen na 118 malih otoka! Njegovi kanali su svjetski poznati, a godišnje ga posjeti više od 4 milijuna turista
Povijesne zgrade, kanali umjesto cesta, svjetski poznati karneval i raskošne maske, slikovite gondole… Venecija je bez sumnje jedan od najpoznatijih talijanskih, pa čak i europskih gradova, a kako je relativno blizu svih dijelova naše zemlje, oduvijek je bila omiljeno odredište brojnih Hrvata. No, jeste li znali da je cijeli grad izgrađen na čak 118 malih otoka? Svi oni su povezani brojnim kanalima i mostovima, što čini Veneciju jedinstvenim arhitektonskim čudom koje izgleda kao da “pluta” na vodi.
LEŽI NA 118 OTOKA KOJE RAZDVAJA 150 KANALA
Venecija se sastoji od 118 otoka, od kojih su neki povezani pješačkim mostovima kojih je u gradu čak 400. Do drugih, poput poznatih Murana, Burana ili Torcella, može se doći samo brodom. Grad je sagrađen od milijuna okamenjenih trupaca, uglavnom drva johe koje je otporno na vodu. Velik je broj tih trupaca donesen iz susjednih zemalja, među kojima je, dakako, i Hrvatska. Cijela Venecijanska laguna zaštićena je UNESCO-va baština.
ZABRANJENI SU AUTI, ALI I BICIKLI I SKATEBOARDI
U centru grada nema automobila, oni se ostavljaju u predgrađu, a u samom gradu ulogu cesta preuzimaju kanali premošteni brojnim mostovima. Manje je poznato da u Veneciji nije dozvoljena niti vožnja biciklima, rolama ili na skateboardu. Ako vas ulove da s nekim od ovih prijevoznih sredstava olakšavate obilazak, slijedi masna kazna.
GRADOM VOZI OKO 400 GONDOLA, A NEKAD IH JE BILO PUNO, PUNO VIŠE
Danas se svih 400 gondola u gradu koristi za turističke svrhe, no nekad su imućni Mlečani koristili gondole kao prijevozno sredstvo, jednako kao što su u drugim gradovima koristili kočije i konje. U prošlosti je u gradu bilo oko deset tisuća gondola, koje su prevozile ljude i robu, no danas se za to koriste moderni motorni brodovi.
Godišnje licencu za vozača gondole dobije tek tri do četiri osobe, a posao se često prenosi s oca na sina. Tečaj za dobivanje licence uključuje 400 sati treninga i edukacije, a polaže se i ispit iz poznavanja povijesti i kulture Venecije. Prema nekim izvorima, samo je jedna žena dobila dozvolu za vozačicu gondole u tisuću godina dugoj povijesti. To je bilo 2010. i nije, čini se, pokrenulo trend uključivanja žena u ovu profesiju. Boja gondola propisana je zakonom – sve moraju biti crne.