
Pozdrav proljeću
DRAGULJ PRIRODE
Prkosna i prekrasna Lika, regija u jugozapadnom dijelu Hrvatske, smještena između Velebita na zapadu te Plješevice i masiva Kapele na istoku, prepuna je prirodnih bogatstava – unutar planinskog okvira skrivaju se čarobni krški ravnjaci i polja kroz koja teku bistre i hladne rijeke ponornice. Iako je skoro planinska klima čini pomalo surovom i divljom, topli i pristupačni ljudi u Lici će vas dočekati širom otvorenih ruku, zbog čega ćete se ondje osjećati kao kod kuće. A osim nadaleko poznatih Plitvičkih jezera, doline Gacke, pećinskog parka Grabovača, utočišta medvjeda Kuterevo i Memorijalnog centra ”Nikola Tesla” u Smiljanu, ovaj rajski kraj Lijepe naše može se pohvaliti još jednom nevjerojatnom lokacijom za koju možda nikad niste čuli. To je prekrasan posebni rezervat Laudonov gaj.
Leži na samom rubu Krbavskog polja, a u njegovoj neposrednoj blizini nalazi se pitoreskno selo Šalamunić. Inače, jeste li znali da čak 45 posto površine Like zauzimaju šume? Svaka od njih ima svoje čari, no ova je po mnogočemu uistinu specifična. U njoj ćete, naime, osim borova, pronaći i 600-tinjak hrastovih stabala starih oko 250 godina. Spomenuti nasadi posađeni su na živom pijesku i to prema ideji austrijskog vojskovođe Gideona Laudona, po kojem je ovo čudo prirode i dobilo ime.
Nakon što je u krbavskom selu Bunić, gdje je služio kao kapetan čija je zadaća bila zaštititi lokalno stanovništvo od turskih provala, 1743. godine dao sagraditi župnu crkvu, Laudon se posvetio drugim infrastrukturnim radovima u ovom dijelu Like. A jedan od njegovih najznačajnijih projekata iz 1746. bio je pošumljavanje živih pijesaka, najvećeg ”neprijatelja” ličkih seljaka. Naime, jak vjetar podizao je pijesak i njime zasipao ionako skromne poljoprivredne površine, čiji su plodovi lokalnom stanovništvu od pamtivijeka stavljali hranu na stol.
I tako je zapravo nastao Laudonov gaj, dom hrasta lužnjaka, čijih je 33 hektara površine 1965. proglašeno i posebnim rezervatom šumske vegetacije, a danas njime upravlja Javna ustanova za zaštitu i očuvanje prirode Ličko-senjske županije. Na ovoj lokaciji nalaze se i dvije veće lokve, inače stanište strogo zaštićenog velikog vodenjaka (Triturus carnifex), kao i pojilišta za brojnu divljač koja ondje obitava. Što se tiče spomenutih borova, oni će se morati postupno uklanjati jer kao invazivna vrsta guše mladice hrasta i prijete njihovom opstanku.
Ova povijesna, oko 270 godina stara šuma, nekoć je bila omiljeno lovište Josipa Broza Tita, a sad se pak intenzivno radi na uređenju njezine infrastrukture kako bi se u ovaj prirodni biser Like privuklo što više posjetitelja iz domovine i inozemstva. U skladu s tim, u Laudonovom gaju gradit će se i ”Učionica na otvorenom” u kojoj će moći uživati djeca školskog uzrasta, ali i njihovi roditelji.
U međuvremenu se u ovom posebnom rezervatu, čija ljepota oduzima dah, redovito organiziraju akcije čišćenja i zbrinjavanja otpada kako bi isti zasjao punim sjajem i postao neizostavan dio domaćeg ekološkog turizma.
Pozdrav proljeću
NAJGLASNIJA ATRAKCIJA
BEEP UP X PUTNI KOFER
PRAVI LJEPOTAN
Grad papa
simbol češke prijestolnice
Impresivna brojka!
JEDINSTVENO ISKUSTVO
PRIZOR ZA PAMĆENJE
GRAD TORNJEVA
ZELENA PLUĆA GRADA
POD POVEĆALOM