zaštitnik grada Karlovca
KRALJICA PODZEMLJA
U susjednoj državi nalazi se jedna od najposebnijih špilja na svijetu: kroz nju vozi vlakić, ima “zmajeve”, vlastiti podzemni poštanski ured i niz impresivnih dvorana i ukrasa
Svijet čuda postoji, kažu na stranicama Parka Postojnska jama. U slučaju ovog lokaliteta, doista se moramo složiti, a pogotovo kad se radi o najvećoj zvijezdi istog – slavnoj Postojnskoj jami. Riječ je o speleološkom objektu u susjednom nam Sloveniji koji već stoljećima fascinira stručnu javnost, ali i obične znatiželjnike – dosad ju je posjetilo najmanje 40 milijuna ljudi! Ako niste među njima, naredni bi vas redci, ali i fotografije koje prate tekst, mogli uvjeriti da i sami dodatno ‘podebljate’ taj broj. Postojnska jama uvijek je dobra ideja za izlet u Sloveniju, a evo kako ga isplanirati i što ćete sve tamo vidjeti i doživjeti!
MJESTO BROJNIH EPITETA - OD KRALJICE PODZEMLJA DO ČUDA PRIRODE
Postojnska jama lokalitet je kojem su dani brojni epiteti. Primjerice, na njezinim je stranicama, zovu ‘kraljicom podzemlja’. Nazivaju je i najatraktivnijom špiljom na svijetu. Isto tako, tepaju joj da je svjetsko čudo prirode. „Samo u Postojnskoj jami iz neposredne blizine možete razgledati najdragocjeniji briljant u obliku stalagmita i upoznati prave pravcate mladunce zmaja. Postojnska jama, u kojoj se baš kao na površini uzdižu planine, žubore rijeke i otvaraju ogromne dvorane, izazov je za istraživače i kolijevka svjetske speleobiologije“, hvale se.
ZA TURISTIČKI OBILAZAK OTVORENA JOŠ DAVNE 1819. GODINE
Postojnska jama, za turistički obilazak otvorena davne 1819. godine, najveći je špiljski sustav u Sloveniji i doista mjesto impozantne statistike. Duljina svih njezinih poznatih kanala, galerija i dvorana iznosi oko 24 kilometara, a u zemljinu unutrašnjost ide do dubine od 115 metara. Poznata je i po svojim nadasve predivnim špiljskim ukrasima, koji rastu brzinom od milimetar u 10 godina, a od kojih su neki doista slavni. Najslavniji je i već spomenuti Briljant, jedan od simbola Postojnske jame. Riječ je o čak pet metara visokom stalagmitu bijele boje, koji se prometnuo, kako kažu, i u simbol slovenskog krša općenito.
VLAKIĆ KAO JEDNA OD ATRAKCIJA ŠPILJSKOG SUSTAVA
No, i sama atrakcija ‘skriva’ atrakcije. A jedna od njih je vožnja podzemnim vlakićem. Riječ je o rekorderu – jedinoj dvotračnoj špiljskoj željeznici na svijetu. Kada je proradila, još 1872. godine, bila je to prva željeznica na svijetu izgrađena u špilji sa sigama. No, kako je uopće došlo do uvođenja vlakića u špilju, koji dana putnike vozi čak 3, 7 kilometara dugačkim putem? Pa, razmišljalo se kako posjetitelja olakšati razgledavanje špilje, a da to ne budu primjerice nosiljke, kao što su bile za carski par Franju Josipa i Elizabetu, ili pak životinje. Uvođenje vlakića bilo je moguće zahvaljujući tome što je špilja ravna, a vožnja istim danas je neizostavno iskustvo obilaska jame.
ČOVJEČJA RIBICA, NAJSLAVNIJI STANOVNIK POSTOJNSKE JAME
Još jedna vrlo velika atrakcija Postojnske jame su i tzv. mladunci zmaja. Riječ je, naravno, o čovječjim ribicama. Nevjerojatna je to, ali još uvijek ne u potpunosti, istražena životinja. Naime, čovječja ribica može i do deset godina izdržati bez hrane, naraste do 30 centimetara što je čini najvećim špiljskim grabežljivcem, dišu s pomoću škrga i primitivnih pluća, a ne ni oči već ‘gleda’ receptorima u koži. I da, može doživjeti čak 100 godina! Ljubavni život čovječje ribice uvijek je bio skrovita stvar, no upravo je svjetska javnost, u akvariju u postojnskoj jami 2016. godine, mogla svjedočiti polaganju jajašaca i izlijeganju malih čovječjih ribica.
ZAPISI O ZMAJEVIM MLADUNCIMA SEŽU U 17. STOLJEĆE
No, zašto ih zovu ‘zmajevim mladuncima’? Da nešto čudno živi u Postojnskoj jami znalo se još u 17. stoljeću, od kada datiraju prvi zapisi o toj neobičnoj životinji. Naime, nakon primjerice velikih poplava ponekad bi voda na površinu zemlje donijela neobična stvorenja – skoro pa prozirna, duguljasta, s repom i nogama… Lokalno je stanovništvo vjerovalo da u Postojnskoj jami živi zmaj, pa je logično bilo da su ta neobična stvorenjca njegov pomladak. Uglavnom, ta zmajeva mladunčad uvijek je fascinirala znanstvenike, a o njoj je pisao i sam Charles Darwin.
POSTOJNSKA JAMA POSEBNA JE I U VRIJEME BLAGDANA, SA SVOJIM ŽIVIM JASLICAMA
Postojnska je jama vrlo posebno mjesto i u vrijeme blagdana, do 30. prosinca. Naime, u njoj se već više do 30 godina održavaju Žive jaslice. U njima je ove godine, 34. kako se održavaju, a kako navode na službenoj stranici, sudjeluje više od 100 glumaca koji uprizoruju čak 18 biblijskih scena.
KAKO DO POSTOJNSKE JAME?
Postojnska jama pristupačno je mjesto. Udaljena je od Ljubljane 50-ak kilometara, a otvorena je svaki dan u godini, pa i blagdanima. “Razgledanje, koje uključuje vožnju vlakićem i šetnju nezahtjevnim terenom, traje sat i pol. Svaki posjet prate vodiči koji posjetiteljima detaljnije predstavljaju ljepote špilje na slovenskom, talijanskom, engleskom ili njemačkom jeziku. A na raspolaganju su i audiovodiči na čak 17 jezika. Posjet je pogodan za sve, pa i za obitelji s malom djecom i osobe s ograničenim mogućnostima kretanja,”, navode na stranici Postojnske jame, a posjetitelje savjetuju da se, s obzirom na temperaturu od 10 stupnjeva Celzijevih, toplo obuku i da obuju udobnu obuću za hodanje.
POSJETITELJI NEKADA MOGLI POSJETITI SAMO 300 METARA ŠPILJE
Što se samog razgledavanja tiče danas su stvari mnogo drugačije nego što su bile nekada. Na počecima razvoja turizma u Postojnskoj jami, posjetitelji su mogli razgledati tek 300-tinjak metara špilje. Danas mogu uživati u kilometrima, preciznije njih pet – najveći dio vlakićem, a ostalo pješke. Razgled započinje na ulaznoj postaji jamske željeznice i posjetitelji prvo prolaze kroz umjetni tunel izgrađen 1964. godine. Nakon toga prolaze kroz Gotsku i Plesnu dvoranu. Od Velike gore razgledavanje nastavljaju pješice – preko Velike gore kroz Ruski most u Lijepe jame, ali i kroz Špagetnu, Bijelu i Crvenu dvoranu do Briljantovog rova, gdje se nalazi već opisani Briljant.
NAJSTARIJI PODZEMNI POŠTANSKI URED NA SVIJETU
Također, prilikom razgledavanja vidjet će i akvarij s čovječjim ribicama, te doznati sve o najstarijem podzemnom poštanskom uredu na svijetu u Koncertnoj dvorani, nakon čega slijedi ukrcaj u vlak i povratak na svjetlo dana. Inače, 1899. godine, 80 godina od otkrića najljepših dijelova Postojnske jame, u njoj je otvoren i prvi podzemni poštanski ured na svijetu, u Plesnoj dvorani. Taj je ured radio je samo za posjetitelje špilje, a 1904. godine u samo tri je sata u njemu prodano oko 14 tisuća razglednica. Novi poštanski ured, ovaj spomenuti, u Koncertnoj dvorani, otvoren je 1927. godine.
AVANTURISTIČKI OBILAZAK VODI U TAJANSTVENIJE DIJELOVE ŠPILJE, NO NIJE ZA SVAKOGA
Što se tiče same staze, ona je pogodna i za dječja kolica, dok se posjetiteljima u invalidskim kolicima preporučuje razgledavanje isključivo vlakićem. Oni koji žele vidjeti i druge dijelove špilje, one tajanstvenije, ta se opcija nudi u sklopu tzv. avanturističkih obilazaka, od kojih neki, upozoravaju, zahtijevaju dobru fizičku spremnost i speleološko iskustvo.
PREDJAMSKI DVORAC, DRUGO ČUDO PARKA POSTOJNSKA JAMA
Na samom početku teksta, rekli smo da Park Postojnska jama skriva više čudo. Drugo se zove Predjamski dvorac i od Postojnske jame je udaljen devet kilometara. Riječ je o srednjovjekovno čudo izgrađenom u stijeni, koje ‘pazi’ na okolicu već osam stoljeća, no koje pogleda smo 30 posto posjetitelja koji razgledaju Postojnsku jamu. To je šteta jer upravo to zdanje nerijetko bude uvršteno na popis najfascinantnijih dvoraca na svijetu. I, povrh toga, Guinnessov je rekorder – vodi ga se kao najveći špiljski dvorac na svijetu.
RAZGLEDAVANJE JAME NASELJENE JOŠ U KAMENO DOBA
Zahvaljujući njegovu položaju nikada nije osvojen, a sastoji do dva dijela. Stariji je usječen duboko u 123 metara visoku liticu i datira iz 12. stoljeća, noviji je nadograđen nekoliko stoljeća kasnije. Uloge su mu kroz povijest bile raznolike – bio je lovački dvorac i ljetnikovac velikaša, a služio je i u svrhe obrane. U svakom slučaju, taj dvorac posjetitelja omogućuje da urone u prošlost, kako bližu tako i daljnju. Naime, njegova unutrašnjost krije labirint skrivenih hodnika, a pod temeljima se nalazi i jama u kojoj su pronađeni dokazi da je čovjek tamo živio još u kameno doba. U jami je za posjetitelje, odnosno obilazak otvoreno njezinih 700 metara i ona je druga najduža turistička jama u Sloveniji. Obilazak je i danas uz pomoć baterije.
CIJENE OVISE O TOME ŠTO SVE ŽELITE VIDJETI
Što se tiče cijene ulaznice, ona varira ovisno o dobi i tome što želite vidjeti. U slučaju da je to samo Postojnska jama, odrasli plaćaju 29,90 eura, učenici i studenti (16 do 25 godina) 23,90 eura, djeca od šest do 15 godina 17,90 eura, a djeca do pet godina jedan euro. Ako su to i Postojnska jama i Predjamski dvorac, odrasli plaćaju 41,90 eura, učenici i studenti 33,50, djeca od 6 do 15 godina 25 eura, a djeca do pet godina dva eura. Kao i Postojnska jama, i Predjamski dvorac radi svaki dan u godini, no ne i jama pod dvorcem – ona je, kako se ne bi uznemiravala hibernacija šišmiša, zatvorena u zimskim mjesecima. Postojnsku jamu i Predjamski dvorac povezuje, u jeku sezone, i shuttle. Raspored obilazaka moguće je pronaći na stranicama Parka.