Mjesta

Baltički “grad oblaka” pun je života, povijesti i kulture, a ponosi se prekrasnim drvenim zgradama i jednom od najmodernijih tržnica u Europi

Ako želite posjetiti savršenu lokaciju u Europi koju još nije zahvatila groznica masovnog turizma, a svakako zaslužuje biti na popisu vaših top 10 destinacija, razmislite o Rigi. Glavni grad Latvije, u kojem živi nešto više od 700.000 stanovnika, ima status kulturnog, obrazovnog, političkog, financijskog, komercijalnog i industrijskog centra Baltika. Iako je u Rigi oblačno u prosjeku oko 40 posto dana u godini, toplina, pristupačnost i gostoljubivost njezinih domaćina doći će vam kao najljepša zraka sunca, a uspomene koje ćete ondje stvoriti pratit će vas do kraja života. U nastavku teksta saznajte što sve posjetiti i doživjeti u Rigi, prekrasnom gradu koji će vas osvojiti na prvi posjet!

VIŠE OD SUNCA I MORAOvdje je povijest utkana u svaki kamen: istražite prekrasne stare utvrde i moćne tvrđave u Dalmaciji koje čuvaju nevjerojatne priče
Nastavi čitati

ZAŠTIĆENA STARA JEZGRA I ARHITEKTURA KOJA ODUZIMA DAH

Prijestolnica Latvije protkana je bogatom poviješću koju ćete najbolje upoznati ako se prošetate njezinim starim gradom, koji je 1997. uvršten na UNESCO-ov popis svjetske baštine. Većina zgrada ondje ima status spomenika kulture, a u jedinstvenoj arhitekturi koja oduzima dah zastupljeni su brojni stilovi, od romanike, gotike i baroka pa sve do klasicizma i modernizma. Dvije najimpresivnije građevine u staroj Rigi definitivno su katedrala i Crkva sv. Petra.

Katedrala iz 1211. godine najveća je i jedna od najstarijih sakralnih građevina iz srednjovjekovnog razdoblja u baltičkoj regiji. Ovo sjedište nadbiskupa latvijske Luteranske crkve krase obilježja romanike, rane gotike, baroka i secesije. Osim bogoslužja, danas se u katedrali održavaju i koncerti.

Grad Marakeš u Maroku
BISER MAROKAFascinantan i intenzivan "crveni grad", dom najluđeg trga i najljepšeg vrta na svijetu, uvukao mi se pod kožu: spaja kaos i red, povijest i eleganciju, ruralno i urbano
Nastavi čitati

A Crkva svetog Petra, osim grobnica, čuva i vrijedne restaurirane kamene te drvene spomen-ploče. U njoj možete vidjeti i monumentalan, divovski, brončani, sedmerokraki svijećnjak izrađen 1596. godine. S vidikovca, koji se nalazi na visini od 72 metra, puca veličanstven pogled na čitav grad i okolicu. Ova crkva, sa zvonikom koji se uzdiže do čak 123,35 metara, ujedno je i najviša sakralna građevina u Rigi.

SVAKA JE ZGRADA PRAVO GRADITELJSKO REMEK DJELO

Grad danas ponosno nosi i titulu secesijske meke jer je prepun zgrada u art nouveau stilu, koji je svoj procvat doživio krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Spomenuta impresivna arhitektura uglavnom je koncentrirana u gradskoj četvrti koja je dobila nadimak “Tihi centar”, a od Starog grada udaljena je svega 10 minuta lagane šetnje. Ulica Alberta najveći je biser secesijskog stila Rige, a svaka njezina kuća jedinstveno je graditeljsko ostvarenje vrijedno divljenja.

No, ako za središnju gradsku znamenitost pitate lokalce, oni će vas bez sumnje uputiti na Spomenik slobode. To 42,7 metara visoko umjetničko djelo od granita i bakra simbol je težnje latvijske nacije za slobodom i neovisnošću. Žena na vrhu spomenika drži tri zlatne zvijezde koje predstavljaju latvijske povijesne regije Kurzeme, Vidzeme i Latgale, a na postolju je ispisan moto “Za domovinu i slobodu”. Dok je zemlja bila pod sovjetskom okupacijom, svako okupljanje oko Spomenika slobode bilo je strogo zabranjeno, no nakon latvijske neovisnosti 1991., počasna straža vraćena je na ovu lokaciju.

UZBUDLJIVE PRIČE IZ PROŠLOSTI I LEGENDA O “TRI BRATA”

Nezaobilazna turistička atrakcija u srcu stare Rige je i Kuća crnoglavih iz 14. stoljeća, veličanstvena i jedna od najluksuznijih zgrada koja čuva jedinstvenu povijesnu baštinu legendarnog Bratstva crnoglavih. Nekoć je primarna funkcija ove kuće bila poticanje poduzetništva. Naime, u njoj su se stoljećima okupljali gradski čelnici, trgovci i pomorci, a duša Kuće bili su užurbani i veseli crnoglavi, mladi i neoženjeni trgovci koji su se isticali svojim temperamentom i velikom strašću prema organiziranju različitih proslava i kulturnih događanja. Zgrada je u Drugom svjetskom ratu bila srušena, ali 1995. postavljeni su temelji nove u koje je ugrađena i memorijalna kapsula. Ondje i danas možete uživati u koncertima, gala večerima, konferencijama…

Najstariji stambeni kompleks u Rigi, tri kuće, stisnute jedna uz drugu, datiraju još iz 15. stoljeća i od davnina su se zvale ”Tri brata”. Legenda kaže da su ih sagradili članovi iste obitelji, vjerojatno obrtnici. U zgradama su danas smješteni Muzej arhitekture i Nacionalni centar za zaštitu spomenika kulture. “Brat“ na adresi Mazā Pils 17 ujedno je i najstarija kamena kuća u Rigi. Onaj drugi, na broju 21, na fasadi ima masku koja je navodno štitila stanare od zlih duhova, a na jednom od dvorišnih zidova legendarne ”Braće” sačuvan je i najstariji grb grada Rige.

VIŠE OD 4000 POVIJESNIH ZGRADA I JEDNA OD NAJPOSEBNIJIH TRŽNICA NA SVIJETU

S više od 4000 povijesnih drvenih zgrada, Riga ima jednu od najbogatijih zbirki drvene arhitekture u svijetu. A turistima je osobito zanimljiv dio grada koji se zove Pārdaugava, što doslovce znači “preko rijeke Daugave”. Ondje, točnije u Āgenskalnsu, možete vidjeti stare, ali savršeno očuvane drvene zgrade koje datiraju iz 18. i 19. stoljeća. Ovaj jedinstveni kompleks brižno čuva i njeguje povijesni ugođaj četvrti pa nije ni čudo što je pravi vizualni mamac za posjetitelje iz svih krajeva svijeta.

A u Āgenskalnsu se nalazi i istoimena tržnica sa statusom nacionalnog spomenika kulture, otvorena 1898. Ondje se prodaju domaći proizvodi latvijskih poljoprivrednika, ali i održavaju edukacije o zdravom načinu života te ekološkoj osviještenosti, umjetnički festivali, koncerti, kazališne predstave…

No, Riga ima i svoju impresivnu centralnu tržnicu, koja slovi za najveću, najbolju i najmoderniju u Europi. Njezine glavne strukture čine pet paviljona koji su izgrađeni ponovnim korištenjem starih njemačkih hangara za zepeline. S obzirom na to da je smještena u srcu Rige, tik do Daugave (inače, hrvatsko ime za spomenutu rijeku je i Zapadna Dvina), često je nazivana i trbuhom grada. Kroz povijest, ali i danas, bila je i ostala simbol latvijskog blagostanja.

FESTIVAL GROBLJA: NEOBIČNA TRADICIJA KOJA SE PRENOSI GENERACIJMA

I za kraj, jedna vrlo neobična tradicija koju Latvijci njeguju i čuvaju s ponosom – Kapu svētki, tj. festival groblja. Iako možda zvuči morbidno, cilj ove manifestacije zapravo je obilježen vrlo pozitivnom konotacijom. Naime, u ljetnim mjesecima na grobljima se okupljaju članovi obitelji, ali i čitavi klanovi s jednog mjesta kako bi se prisjetili i odali počast preminulima. To im je savršena prilika za upoznavanje daleke rodbine, ali i ponovno povezivanje sa sugrađanima s kojima se možda godinama nisu družili.

Aktualno

Pročitajte još