
Skrivena ljepota Like
Razgledavati voće i povrće, šetati među štandovima, mimoilaziti se s lokalcima dok kupuju namirnice za ručak, mirisati svježe voće, diviti se izboru uredno poslagane ribe i sireva… Tržnice su, složit će se mnogi, duše gradova i mjesta koja hrane njihove stanovnike. Ako već niste, dodajte posjet tržnici u plan vašeg sljedećeg putovanja u neki novi grad i tako ćete ga upoznati na sasvim novi način i iz prve ruke doznati nešto o gastronomskoj tradiciji mjesta. Ako vam zatreba inspiracija, u nastavku saznajte koje su najljepše i najraskošnije tržnice na svijetu.
Ako uživate u svježim namirnicama, volite promatrati raznolike ljude, obožavate šoping, tražite priliku za fotografiranje i volite vođene ture s degustacijama ili jednostavno želite istražiti nova mjesta, onda je vrijeme da razmislite o posjeti susjednoj Mađarskoj. Naime, Velika tržnica u Budimpešti nudi sve to i smatra se jednom od najljepših tržnica na svijetu, ali i jednom od najatraktivnijih destinacija u prekrasnom gradu na Dunavu.
Ovo veličanstveno mjesto nije samo još jedna obična tržnica. Naime, prozvana je najljepšom tržnicom u Europi i nagrađena je s nekoliko nagrada za svoju arhitekturu. I da bude još bolje: CNN tvrdi da je to najljepša tržnica na svijetu. Mjesto je to koje se mora naći u itineraru svakog turista koji voli hranu i upoznavanje lokalnog života. Sama je zgrada arhitektonska poslastica za oči, a ono što kriju njezini zidovi poslastica je za sva osjetila. Na tri etaže pripremaju se i prodaju razna jela, prvenstveno ona tipična za Mađarsku, pa tako ovdje ne propustite probati langoš, prženo tijesto koje se najčešće nadjeva vrhnjem, rajčicom ili sirom.
Jedna od najljepših i najgrandioznijih tržnica na svijetu je bez sumnje Veliki Bazar u Istanbulu. Ona je više od običnog mjesta za kupovinu i trgovinu. To je mjesto druženja i interakcije koje povezuje prošlost i sadašnjost, gdje se stapaju različite kulture i gdje svaki posjetitelj obogaćuje svoju dušu! Tržnica se danas prostire na površini od preko 30 hektara i ima više od 4.000 trgovina, u kojima se mogu kupiti šareni začini, predivni suveniri, tekstil, nakit, keramika i još mnogo toga. Smatra se da Veliki bazar u Istanbulu posjeti preko 250.000 ljudi dnevno, što ga čini jednim od najposjećenijih turističkih atrakcija u Turskoj.
Cijene na tržnici su često podložne pregovorima, a to znači da se posjetitelji mogu cjenkati s prodavačima. Prilikom ulaska u trgovinu uvijek je dobro započeti s ljubaznim pozdravom poput “Merhaba” (Dobar dan) ili “Selam” (Pozdrav). Prije nego što krenete s cjenkanjem, provjerite cijene sličnih proizvoda na drugim štandovima ili trgovinama kako biste imali okvirnu ideju o tome koliko bi trebali platiti.
Zatim pokažite interes za proizvod koji vas zanima i postavite nekoliko pitanja o njegovoj kvaliteti, materijalima ili izradi. To može pomoći u izgradnji komunikacije s prodavačem. Kada je vrijeme za cjenkanje, započnite s ponudom koja je značajno niža od početne cijene. Obično se preporučuje ponuditi oko 30-50% niže od tražene cijene. Cjenkanje može potrajati neko vrijeme, posebno ako ste zainteresirani za kupovinu skupljeg predmeta. Budite strpljivi i nastavite s pregovorima dok ne postignete dogovor koji vam odgovara.
Najmanje 15 tisuća štandova na površini od 14 hektara, 26 različitih šoping zona. Više od 200 tisuća kupaca i proizvodi svih vrsta i namjena za sve i svakoga. Ponuda svega, od igle do prženih kukaca, preko živih životinja do dizajnerske odjeće i namještaja. Tržnica Chatuchak u središtu Bangkoka, glavnog grada Tajlanda, a pogotovo njezino vikend izdanje višestruki je rekorder. Najveća je tržnica u Tajlandu, ali i jedna od najvećih tržnica na otvorenom na svijetu, te definitivno najveća svjetska vikend tržnica.
Na njoj se mogu kupiti proizvodi podijeljeni u nekoliko glavnih kategorija: odjeća i modni dodaci, rukotvorine, keramika, namještaj i dekor, hrana i piće, biljke i vrtlarstvo, umjetnine, ljubimci, knjige, antikviteti, razno i second hand. Svaki od tih proizvoda prodaju se u određenim zonama, a raspored oko rada tržnice precizno je definiran. Srijeda i četvrtak rezervirani su samo za prodaju biljaka i cvijeća, petak je dan za trgovinu na veliko, subota i nedjelja su pak udarni dani kada je sve dostupno. Sve navedene dane tržnica radi od šest ujutro do 18 sati, dok se u petak savjetuje posjetiti i njezinu noćnu varijantu nakon 22 sata.
Skrivena ljepota Like
Skok preko granice
Slavonski div od hrasta
Kad jugo podivlja...
Kvizovi
Bez vize, ali...
Skrivena ljepota Like
Slavonski div od hrasta
Bez vize, ali...
ZANIMLJIVOSTI O VATIKANU
Moćna prašuma Balkana
MELEM ZA SVA OSJETILA
grobnica, hram ili svetište?
Vrhunsko ostvarenje
proljetni bijeg u Italiju