Razgledavati voće i povrće, šetati među štandovima, mimoilaziti se s lokalcima dok kupuju namirnice za ručak, mirisati svježe voće, diviti se izboru uredno poslagane ribe i sireva… Tržnice su, složit će se mnogi, duše gradova i mjesta koja hrane njihove stanovnike. Ako već niste, dodajte posjet tržnici u plan vašeg sljedećeg putovanja u neki novi grad i tako ćete ga upoznati na sasvim novi način i iz prve ruke doznati nešto o gastronomskoj tradiciji mjesta. Ako vam zatreba inspiracija, u nastavku saznajte koje su najljepše i najraskošnije tržnice na svijetu.
VELIKA TRŽNICA U BUDIMPEŠTI: MAMAC ZA POSJETITELJE I INSPIRACIJA ZA UMJETNIKE
Ako uživate u svježim namirnicama, volite promatrati raznolike ljude, obožavate šoping, tražite priliku za fotografiranje i volite vođene ture s degustacijama ili jednostavno želite istražiti nova mjesta, onda je vrijeme da razmislite o posjeti susjednoj Mađarskoj. Naime, Velika tržnica u Budimpešti nudi sve to i smatra se jednom od najljepših tržnica na svijetu, ali i jednom od najatraktivnijih destinacija u prekrasnom gradu na Dunavu.
Ovo veličanstveno mjesto nije samo još jedna obična tržnica. Naime, prozvana je najljepšom tržnicom u Europi i nagrađena je s nekoliko nagrada za svoju arhitekturu. I da bude još bolje: CNN tvrdi da je to najljepša tržnica na svijetu. Mjesto je to koje se mora naći u itineraru svakog turista koji voli hranu i upoznavanje lokalnog života. Sama je zgrada arhitektonska poslastica za oči, a ono što kriju njezini zidovi poslastica je za sva osjetila. Na tri etaže pripremaju se i prodaju razna jela, prvenstveno ona tipična za Mađarsku, pa tako ovdje ne propustite probati langoš, prženo tijesto koje se najčešće nadjeva vrhnjem, rajčicom ili sirom.
TRŽNICA VELIKI BAZAR U ISTANBULU NUDI SVE, OD ZAČINA DO ODJEĆE, A CJENKANJE JE OBAVEZNO
Jedna od najljepših i najgrandioznijih tržnica na svijetu je bez sumnje Veliki Bazar u Istanbulu. Ona je više od običnog mjesta za kupovinu i trgovinu. To je mjesto druženja i interakcije koje povezuje prošlost i sadašnjost, gdje se stapaju različite kulture i gdje svaki posjetitelj obogaćuje svoju dušu! Tržnica se danas prostire na površini od preko 30 hektara i ima više od 4.000 trgovina, u kojima se mogu kupiti šareni začini, predivni suveniri, tekstil, nakit, keramika i još mnogo toga. Smatra se da Veliki bazar u Istanbulu posjeti preko 250.000 ljudi dnevno, što ga čini jednim od najposjećenijih turističkih atrakcija u Turskoj.
Cijene na tržnici su često podložne pregovorima, a to znači da se posjetitelji mogu cjenkati s prodavačima. Prilikom ulaska u trgovinu uvijek je dobro započeti s ljubaznim pozdravom poput “Merhaba” (Dobar dan) ili “Selam” (Pozdrav). Prije nego što krenete s cjenkanjem, provjerite cijene sličnih proizvoda na drugim štandovima ili trgovinama kako biste imali okvirnu ideju o tome koliko bi trebali platiti.
Zatim pokažite interes za proizvod koji vas zanima i postavite nekoliko pitanja o njegovoj kvaliteti, materijalima ili izradi. To može pomoći u izgradnji komunikacije s prodavačem. Kada je vrijeme za cjenkanje, započnite s ponudom koja je značajno niža od početne cijene. Obično se preporučuje ponuditi oko 30-50% niže od tražene cijene. Cjenkanje može potrajati neko vrijeme, posebno ako ste zainteresirani za kupovinu skupljeg predmeta. Budite strpljivi i nastavite s pregovorima dok ne postignete dogovor koji vam odgovara.
CHATUCHAK U BANGKOKU: NAJVEĆA OTVORENA TRŽNICA NA SVIJETU
Najmanje 15 tisuća štandova na površini od 14 hektara, 26 različitih šoping zona. Više od 200 tisuća kupaca i proizvodi svih vrsta i namjena za sve i svakoga. Ponuda svega, od igle do prženih kukaca, preko živih životinja do dizajnerske odjeće i namještaja. Tržnica Chatuchak u središtu Bangkoka, glavnog grada Tajlanda, a pogotovo njezino vikend izdanje višestruki je rekorder. Najveća je tržnica u Tajlandu, ali i jedna od najvećih tržnica na otvorenom na svijetu, te definitivno najveća svjetska vikend tržnica.
Na njoj se mogu kupiti proizvodi podijeljeni u nekoliko glavnih kategorija: odjeća i modni dodaci, rukotvorine, keramika, namještaj i dekor, hrana i piće, biljke i vrtlarstvo, umjetnine, ljubimci, knjige, antikviteti, razno i second hand. Svaki od tih proizvoda prodaju se u određenim zonama, a raspored oko rada tržnice precizno je definiran. Srijeda i četvrtak rezervirani su samo za prodaju biljaka i cvijeća, petak je dan za trgovinu na veliko, subota i nedjelja su pak udarni dani kada je sve dostupno. Sve navedene dane tržnica radi od šest ujutro do 18 sati, dok se u petak savjetuje posjetiti i njezinu noćnu varijantu nakon 22 sata.