Tražite maleno i slatko mjestašce za savršen izlet? Pa, potraga je definitivno gotova! Udaljene samo 30-ak minuta vožnje od Zagreba, Stubičke Toplice i njihova neposredna okolica dušu su dale za kratki predah od užurbanih ulica i gužvi, bez obzira koji su vam afiniteti – neobavezna šetnja, ozbiljnije planinarenje ili bicikliranje, skupljanje gljiva, ribolov ili kupanje, upoznavanje povijesti i vjerskih znamenitosti. Uostalom, u kojem malom mjestu ćete među zelenilom i pitomim okućnicama odjednom naletjeti na pravi pravcati, doduše, prizemljeni avion? No, krenimo redom.
ČAK 80 POSTO POVRŠINE OPĆINE NALAZI SE U PARKU PRIRODE MEDVEDNICA
Stubičke Toplice sa svojih oko 2800 stanovnika nalaze se podno sjevernih obronaka Medvednice, na području spajanja potoka Vidak i Topličina. Prvi pisani trag o njima seže u daleku 1209. godinu, bile su poprište završne bitke Seljačke bune 1573. godine, a proslavila ih je ljekovita termalna voda. Danas se prostiru na površini od 27 kilometara četvornih, a u njihovu neposrednom okruženju nalaze se Donja Stubica, Oroslavje, Strmec Stubički i Pila, kojih ćemo se dotaknuti i u nastavku teksta. Najbolje od svega, čak 80 posto općine Stubičke Toplice nalazi se u Parku prirode Medvednica, dok se same Stubičke Toplice mogu pohvaliti s čak dva brda – Kapelščak i Kamenjak.
CRKVA IZGRAĐENA NA TERMALNIM VODAMA I POPRIŠTE ZAVRŠNE BITKE SELJAČKE BUNE
Sam centar grada, u čijem se središtu nalazi minijaturni mjesni trg, dobra je opcija za kratku šetnju, a u tom se pogledu definitivno ističe Park Maksimilijana Vrhovca. On, kao i ostatak Stubičkih Toplica, svake godine u lipnju postane neopisivo živ zahvaljujući sad već tradicionalnom Malom uličnom festivalu, poznatom po akronimu MUF, koji privlači tisuće i tisuće ljudi glazbenim sadržajima, street foodom i predstavama.
U Parku Maksimilijana Vrhovca nalazi se i crkva svete Katarine, „crkva izgrađena na termalnim vodama“, kako kažu za nju, a kod koje se nalazi i Betlehemska špilja. Smještena je podno brda Kapelščak, na kojem se odvijala završna bitka Seljačke bune 1573. godine. Na samom vrhu brda stoji pak kapela sv. Katarine, a narodna predaja kaže da se pored kapele nalazilo groblje seljaka palih u bitci na Stubičkome polju te godine. Tamo danas priču na tu temu priča i spomen ploča.
Za slučaj da tijekom razgledavanja spomenutog ogladnite i ožednite, opcija u centru definitivno ima. Tu su, primjerice, iako nikako nisu jedine, Temple bar poznat po hamburgerima te slastičarna Maksimilijan.
NEKOLIKO OPCIJA ZA KUPANJE U SAMOM MJESTU, ALI I OKOLICI
No, ono što je definitivno obilježilo Stubičke Toplice, a i danas to čini, jest kupališni kompleks građen od 1811. do 1814. godine, i to zaslugom zagrebačkog nadbiskupa Maksimilijana Vrhovca. On predstavlja zaštićeno kulturno dobro, a obuhvaća, među ostalim, i glavnu kupališnu zgradu u kojoj se nalazi Maksimilijanova kupelj, inače prvo uređeno termalno kupalište u sjevernoj Hrvatskoj. Općenito gledano – u smislu urbanističko-kupališne cjeline – tamošnji je kompleks, kažu neki izvori, u biti jedno od prvih posebno osmišljenih lječilišta u srednjoj Europi.
Glavna kupališna zgrada, ali i drugi pridruženi objekti, danas su u funkciji Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Stubičke Toplice, koja kako navode u Turističkoj zajednici Stubičkih Toplica, radi na razvoju zdravstvenog turizma. U sklopu kompleksa bolnice otvoren i vanjski bazen za javnost, dok se opcija za kupanje nudi i u obližnjem hotelu Matija Gubec – i to dva bazena, od koji je jedan vanjski.
Definitivno preporučujemo noćno kupanje, pogotovo zimi, potencijalno za one bez djece jer sadržaja posebno osmišljenog za mališane na tim bazenima nema pa možete očekivati mir. Treća opcija, iznimno pogodna za obitelji s djecom, nalazi se nekoliko kilometara dalje, u Donjoj Stubici: popularne Terme Jezerčica.
UŽIVANJE U LIJEPOJ PRIRODI I BRANJU GLJIVA
Šume u okruženju Stubičkih Toplica slove kao raj za skupljanje gljiva. U sezoni gljiva, ceste koje prolaze kroz njih ispune se automobilima, a šume gljivarima, a poznata je i tradicionalna manifestacija Gljivarenje v Stubakima. Isto tako, Stubičke Toplice su savršena početna točka za odlazak u Park prirode Medvednica. U planinarskom smislu, tu se definitivno ističu Horvatove stube. Stube je vlastoručno, njih ukupno 500 izgradio planinar, novinar i publicist Vladimir Horvat od 1946. do 1953. godine. Stube su dugačke oko 300 metara, a visinska razlika koju prelazite njima iznosi 103 metra.
Ako ste za lagane šetnje, opcija je posjet jezeru Jarki, dugačkom 271 i širokom 54 metra, kod istoimenog naselja, gdje je i tamošnji “centar” ribolova, dok dvije staze kreću i iz samog centra Stubičkih Toplica. Prva je povijesno – poučna staza Kamenjak, dugačka 1200 metara s visinskom razlikom od 87 metara, a na kojoj primjerice možete vidjeti kip Majke Božje u duplji hrasta te zaštićeni spomenik prirode Hrast Galežnjak, na kojem su prema predaji vješani pobunjeni kmetovi u Seljačkoj buni. Druga se staza zove Poučno-rekreativna šetnica Kapelščak, dugačka je dva kilometra i vodi do vrha brda i već spomenute kapele sv. Katarine.
Stubičke Toplice i okolica dobra su prilika i za biciklizam! Jedna od tamošnjih biciklističkih staza, koja je pogodna i za djecu s obitelji, jest staza Kapelščak-Stubičke toplice. Povrh sveg toga, u stubičkom kraju možete i jahati. Tu su, primjerice, konjički klub Ranč Tobiano ili pak Centar Ritam s konjem.
NIZOZEMSKI FOOKER 100 U STRMCU STUBIČKOM POSTAO „PARTY AVION“
Dobro, pitat ćete nas, a avion? On definitivno postoji i poznat je pod nazivom „Party avion“. Nalazi se odmah do Stubičkih toplica, u selu Strmec Stubički. Riječ je o nizozemskom Fokkeru 100 kojeg je 2019. godine kupio mještanin Robert Sedlar te ga odlučio prenamijeniti u svrhe proslava. Iz dvorišta koje ga okružje gotovo se svaki vikend čuje žamor gostiju i cika djece. A kad smo već kod djece, najmlađima bi mogao biti zanimljiv i obližnji Park znanosti u Oroslavju udaljenom nekoliko kilometara.