usred oceana

Ovo je najizoliraniji otok na svijetu: nema svoj aerodrom, od kopna je udaljen tisućama kilometara, a stanovnici se bave uzgojem krumpira i izvozom jastoga

Samo zamislite. Nalazite se na otoku, a gdje god da pogledate oko sebe – duboko plavetnilo. Vi ste usred Atlantskog oceana, prva kopna udaljena su od vas tisuće kilometara. Preciznije, od najbliže obale Južne Amerike dijeli vas 3360 kilometara, od Južne Afrike 2816 kilometara. Avion? Nema ga. Dakle, praktički ste pa sami na svijetu…. Tu je samoću moguće doživjeti samo na Tristanu da Cunhi, najudaljenijem naseljenom otoku na svijetu.

NAJIZOLIRANIJE NASELJE NA SVIJETU

„Tristan je aktivni vulkanski otok s rijetkim divljim životinjama i dom 236 britanskih državljana koji žive u najizoliranijem naselju na svijetu, Edinburgh of the Seven Seas, daleko od lude gomile, u južnom Atlantskom oceanu“, hvale se oni sami na stranicama otoka.

Super ideje za izlet!Skrivene ljepote Hrvatske: sedam manje poznatih mjesta za koja samo rijetki znaju, a oduševljavaju sve koji ih posjete
Nastavi čitati

VIŠE OTOKA, DO KOJIH JE SAMO JEDAN NASELJEN

Iako govore u jedini, Tristan da Cunha je u biti samo jedan od otoka koji čini tu udaljenu istoimenu otočnu skupinu, koja je u biti prekomorski teritorij Ujedinjenog Kraljevstva. Otočje se sastoji od spomenutog otoka Tristan da Cunha, kao najvećeg s površinom od 98 kilometara četvornih, zatim Nightingalea (skupno ime za više manjih otočića) te otoka po imenu Inaccessible i Gough.

ADMINISTRATIVNO SPADAJU POD 2430 KILOMETARA UDALJENU SVETU HELENU

Otočje administrativno potpada pod Svetu Helenu, udaljenu 2430 kilometara. Sam glavni otok, Tristan de Cunha, je brdovit, a na njemu se nalazi i spomenuti glavni grad otočja, čime ime u prijevodu znači ‘Edinburgh na sedam mora’. Najviši vrh otočja, vrh kraljice Mary, broji 2010 metara, a ime su dobili po portugalskom pomorcu Tristãou da Cunhi koji ih je nazvao po sebi kada ih je otkrio 1506. godine.

STOLJETNA TRADICIJAPosjetili smo živopisni Benkovački sajam: čak i u hladnom prosincu, pun je života! Žive kokoši idu za 5 eura, vrte se janjci, kupuje alat i domaće povrće...
Nastavi čitati

50 POSTO STANOVNIKA PATI OD NEKOG OBLIKA ASTME

Neobičan je život na tom otoku i tvrdnja je to koja doista ne iznenađuje. Za početak, 1961. godine, kada se probudio tamošnji vulkan, cjelokupno stanovništvo otoka moralo je pobjeći u Veliku Britaniju. Većina ih se kasnije vratila, no tom se prilikom utvrdilo kako njih čak 50 posto pati od nekog oblika astme, radi čega je otok čak dobio i nadimak ‘otok astme’.

NA OTOKU POSTOJI SAMO SEDAM PREZIMENA

Znanstvenici su se bavili tim pitanjem, pokušavajući naći odgovor otkud astma na, što se tiče zagađenja, najčišćem otoku na svijetu, i na kraju su utvrdili da je stvar tamošnje genetike. Naime, na otoku ima samo sedam prezimena, odnosno, kako tvrdi struka, homogeni ‘genetski bazen’. No, istraživanja koja se tamo provode mogla bi dati važna saznanja u liječenju te bolesti.

UZGAJAJU KRUMPIR, LOVE JASTOGE I PRODAJU POŠTANSKE MARKE

To nije jedina zanimljivost vezana uz otok. Bave se uzgojem krumpira, gotovo svi stanovnici rade za vladu na otoku, a brod sa svim osnovnim potrepštinama do njih dolazi periodično. Većinu prihoda ostvaruju od prodaje poštanskih marki, a jaki su i izvozu jastoga.

OTOČJE PREDSTAVLJA RAJ ZA ŽIVOTINJSKI SVIJET

No, iako je za ljude, ovako na prvu, riječ o izazovnom mjestu za život, za životinje otočje predstavlja raj. Otoci Gough i Inaccessible su rezervat prirode upisan na popis svjetske baštine. Na ovom prvom ne živi nitko, osim osoblja tamošnje meteorološke postaje. Kako na svojim stranicama navodi National Geographic Society, otoci predstavljaju žarište endemske bioraznolikosti na kopnu i na moru. Oni su dom nizu vrsta kitova i morskih pasa, albatrosa, pingvina i tuljana.

Aktualno

Pročitajte još