
TRADICIONALNI IZBOR
Zadarske zidine možda nisu razvikane kao dubrovačke, ali pričaju podjednako fascinantnu priču i dio su svjetske kulturne baštine
Grad podno Velebita magično je privlačan turistima u svako godišnje doba, a posebno ljeti. Za Zadar je slavni redatelj Alfred Hitchcock rekao da je tamo doživio najljepši zalazak sunca, pa se smjestite na obalu ili neku terasu uz more i u smiraj dana provjerite je li bio u pravu. No, jeste li znali da Zadar, baš poput slavnog Dubrovnika, ima svoje zidine? Za razliku od bisera juga Hrvatske, čije zidine poznaje cijeli svijet, mnogi ostanu iznenađeni kada otkriju da i Zadar ima svoj kameni obrambeni pojas koji ne samo da priča priču o otporu i borbi, već je i službeno zaštićena svjetska baština. Zadarske zidine već stoljećima pričaju priče o borbi, otporu i snazi grada, a dio njih donosimo u nastavku.
Zadarske zidine, poznate i kao Bedemi zadarskih pobuna, stoljećima su štitile grad od napadača, pružale zaklon stanovnicima i potvrđivale važnost Zadra na jadranskoj karti. Od 2017. godine upisane su na UNESCO-ov Popis svjetske baštine, kao dio obrambenog sustava Mletačke Republike, a 2020. godine revitalizirane su i otvorene za posjetitelje, zahvaljujući sredstvima Europske unije.
Dio su kulturnog krajolika koji svjedoči o nevjerojatnoj upornosti Zadrana. Naime, ime su dobile po čak jedanaest buna koje su stanovnici podizali protiv mletačke vlasti. Njihova gradnja započela je još u 12. stoljeću, a ključne dogradnje i utvrđenja provedene su u 16. stoljeću zbog prijetnje Osmanskog Carstva.
Zadarske zidine nisu tamo samo zato što su stare ili lijepo obnovljene. Njihova vrijednost leži u jedinstvenoj vojnoj arhitekturi koja je u 16. i 17. stoljeću predstavljala vrhunac inženjerskih rješenja Mletačke Republike. U vremenu kada je Jadran bio poprište neprestanih sukoba između Mlećana i Osmanlijskog Carstva, Zadar je imao ključnu ulogu. Naime, bio je obrambena točka, ali i strateški centar za kontrolu istočnog Sredozemlja.
Upravo zato su Mlečani uložili znanje, novac i vrijeme kako bi izgradili snažan fortifikacijski sustav, koji se nije temeljio samo na zidinama, već i na bastionima, rovovima i precizno projektiranim vratima. Arhitektonska rješenja zadarskih bedema bila su tada vrhunac vojne tehnologije, a i danas predstavljaju rijetko sačuvan primjer tog tipa obrane u Europi.
UNESCO ih je 2017. godine prepoznao kao dio transnacionalne svjetske baštine pod nazivom „Obrambeni sustavi Mletačke Republike 15. do 17. stoljeća: Stato da Terra – zapadni Stato da Mar“. Zadar je tako ušao u društvo gradova poput Bergama, Palmanove i Kotora, mjesta u kojima su Mlečani ostavili svoj trag u obliku savršeno osmišljenih obrambenih struktura.
Unutar tog obrambenog sustava, važnu ulogu imaju i monumentalna gradska vrata, precizno projektirani prolazi kroz koje se ulazilo u tadašnji utvrđeni grad. Osim što su služila kontroli pristupa, ta su vrata bila i reprezentativni elementi, oblikovani tako da odmah ostave dojam na svakoga tko bi došao pred zidine. Danas su upravo ona jedan od najupečatljivijih podsjetnika na bogatu vojnu i urbanističku povijest Zadra.
Onaj tko je bio Zadru sigurno će vam reći kako je jedan od najimpresivnijih trenutaka pri dolasku u stari dio grada svakako susret s Kopnenim vratima. Zaista je teško proći pored njih, a da vam pogled ne zastane na lavu Svetog Marka i Svetom Krševanu na konju. Iako su podignuta još 1543., djeluju kao da i dalje budno promatraju tko ulazi u grad. Riječ je o najreprezentativnijem primjeru renesansne fortifikacijske arhitekture u Dalmaciji, djelu poznatog mletačkog arhitekta Michelea Sanmichelija. Kopnena vrata podignuta su u doba kada je Zadar bio ključna točka obrane Mletačke Republike.
TRADICIONALNI IZBOR
NE STIGNETE NI SJESTI
Kvizovi
SKRIVENI BISER
Divna unutrašnjost Istre
ŽIVAHNO NA ŠOLTI
SKRIVENI BISER
Divna unutrašnjost Istre
PRIZORI KAO S RAZGLEDNICE
NOVA AVIOLINIJA
PUTOVANJE U PROŠLOST
Najslavnija 'kuća' na svijetu
SKRIVENI BISER MAĐARSKE
Tajna juga Hrvatske
Izlet u prošlost