NEZGODNO PITANJE
SPOJ PRIRODE I POVIJESTI
Jedna od najuzbudljivijih biciklističkih staza u Europi ravna je, asfaltirana i prolazi kroz tri države, a nastala je na trasi stare željezničke pruge
Tri zemlje, tri jezika, tri kulture, ukupno 125 kilometara. Jednostavna, pristupačna i cijelim putem asfaltirana, bez fizički zahtjevnih dionica. Upravo to su neke od najznačajnijih karakteristika jedne od najposebnijih biciklističkih staza u Europi znane po imenu Vennbahn, jedne od najdužih na kontinentu na trasi nekadašnje željezničke pruge… Ako volite biciklirati, možda bi upravo ova biciklistička staza jednog dana mogla biti vaš cilj.
BICIKLISTIČKA STAZA PROLAZI KROZ BELGIJU, NJEMAČKU I LUKSEMBURG
Bicikistička staza Vennbahn je, dakle, duga 125 kilometara, a prolazi kroz tri države Belgiju, Njemačku i Luksemburg. Krajnje su joj točke Aachen u Njemačkoj te Troisvierges u Luksemburgu. A odakle god krenuli, ona će biti, navode na stranici Vennbahna, opuštajuće iskustvo. Na njoj nema zahtjevnih nizbrdica ili uzbrdica, cijelim je putem i asfaltirana, a neće vam smetati ni motorna vozila. Stoga je nazivaju odličnom opcijom za obiteljsku biciklističku pustolovinu.
VOŽNJA NJOME IZLET JE U BURNU POVIJEST I PRELIJEPU PRIRODU
Vožnja njome predstavlja i pravi izlet u burnu prošlost tog područja, ali isto tako omogućuje i uživanje u predivnoj prirodi – od one koja je zaštićena institucijom rezervata i parka prirode do umjetno stvorenih jezera. Prolazi staza i pokraj odnosno kroz niza gradova, gradića i mjestašca, dvoraca ali i muzeja… Dakle, biciklistička avantura na njoj može trajati koliko god želite – može biti brzinska ili pak polagana, kako biste istražili svaki pedalj ljepota koje nudi.
ŽELJEZNIČKA PRUGA GRAĐENA JE RADI PRIJEVOZA UGLJENA I ŽELJEZA
Staza prati željezničku prugu koja je svojedobno bila izgrađena radi prijevoza ugljena i željeza. Na svojoj je industrijskoj važnosti počela gubiti nakon Drugog svjetskog rata, a potpuno je ugašena te djelomice i razmontirana 1989. godine. U novom ruhu, kao biciklistička staza, Vennbahn živi od 2013. godine.
„Pravi je simbol za dio Europe burne povijesti. Izvorno poveznica između područja rudnika ugljena na sjeveru i čeličana na jugu, a zatim arterija u zoni sukoba u dva svjetska rata prije nego što je napuštena i zaboravljena, sada unosi novi život u prekograničnu regiju. Ona prelazi granice u pravom smislu te riječi jer biciklistička staza više od desetak puta prelazi Njemačku, Belgiju i Luksemburg“, pišu na stranici Eifel.info.
ŠEST DIONICA DULJINE OD 15 DO 27 KILOMETARA
Na stranici te zanimljive biciklističke staze, zavirili smo u ukupno šest predloženih dionica, čija duljina iznosi od oko 15 do 27 kilometara. Svaka od njih doista nudi nešto zanimljivo. Prva dionica, dugačka 22,2 kilometara počinje u gradu Aachenu, koji se nalazi pod zaštitom UNESCO-a. Neke od drugih atrakcija uz rutu je primjerice i srednjovjekovni grad Kornelimünster, a zatim vodi kroz šume i livade preko granice, do istočne Belgije i završava na staroj stanici u Raerenu.
NEPRESTANO SE PRELAZI GRANICA BELGIJE I NJEMAČKE
Druga dionica, duga 26,2 kilometara, vodi pak do Monschaua poznatog po svojim kućama i uskim uličicama. Do tog grada vodi kroz šumu na njemačko-belgijskoj granici prema Roetgenu kojeg zovu ‘Vratima Eifela’. Na ovoj dionici nekoliko puta se prelazi njemačko belgijska granica. Na putu se, doduše od same biciklističke staze udaljen 10 kilometara, nalazi i Rurse, raj za zaljubljenike u vodene sportove.
PREDIVNA PRIRODA POD ZAŠTITOM
Treća dionica, ujedno i najduža s 26,7 kilometara, vodi od Monschaua do Waimesa, a nudi mogućnost uživanja u ljepotama prirode koju štiti njemačko-belgijski park prirode Hohes Venn-Eifel. Tu su i dva jezera – Robertville i Bütgenbach. Četvrta dionica biciklističke staze vodi do St. Vitha, a duga je 17 kilometara. U ovom potonjem gradu stara željeznička postaja danas je muzej, dok 14,7 kilometara duga peta dionica vodi sve do Burg Reulanda i tamošnjeg dvorca Reuland iz 12. stoljeća, kao jednog od odličnih prizora u prelijepim Ardenima.
STARI ŽELJEZNIČKI TUNEL DANAS JE UTOČIŠTE ŠIŠMIŠIMA
Posljednja, šest dionica, dugačka je 17,6 kilometara i vodi do Troisviergesa. Jedna od glavnih atrakcija na toj su dionici šišmiši u tzv. tunelu šišmiša. Naime, stari željeznički tunel ‘okupiralo’ je čak 13 vrsta šišmiša koji su danas pod zaštitom. Sami biciklisti stoga ne mogu proći kroz tunel, već imaju alternativni put. Biciklistička staza naposljetku završava na željezničkoj stanici u Troisviergesu, u najsjevernijoj i najvišoj pokrajini Luksemburga.