'Tekući pilav'
Vodiči po svijetu
„Ljepota na Dunavu“: jedan od najmanjih glavnih gradova u Europi idealno je odredište za jesensko putovanje
Malena, bogata sadržajima, pristupačna, zelena… Glavni grad Slovačke, Bratislava, idealno je odredište za odmor u gradu, što kraći što duži. Koju god opciju da odaberete ovaj ‘mali veliki grad’, kako je ponekad zovu, definitivno neće razočarati. Na njezinim ulicama, rijekama, parkovima svatko će pronaći nešto za sebe – bez obzira jeste li ljubitelj povijesti, dobre hrane ili pak, recimo, biciklist. „Ljepota na Dunavu“, kako joj tepaju lokalni stanovnici, doista ima sve. No, prije nego li se uputimo u ‘virtualnu šetnju’ te se upoznamo s nekim od njezinih najznačajnijih znamenitosti, malo osnovnih informacija o tom prelijepom gradu. Evo što sve trebate znati o slovačkoj metropoli i koje atrakcije posjetiti u Bratislavi!
BRATISLAVA JE JEDAN OD NAJMANJIH GLAVNIH GRADOVA U EUROPI I GRANIČI S ČAK DVIJE DRŽAVE
Slovačka prijestolnica jedan je od najmanjih glavnih europskih gradova, no ta vas tvrdnja doista ne bi trebala zavarati. Naime, riječ je o jedinom gradu na svijetu koji graniči s čak dvije suverene zemlje, Mađarskom i Austrijom. Dapače, glavni austrijski grad Beč udaljen je samo sat vremena vožnje automobilom, a svojedobno ih je povezivala i jedna od najkraćih avionskih linija na svijetu – avion je prelazio svega 48 kilometara!
DRUGI JE GRAD U SLOVAČKOJ PO VELIČINI, A SVAKE JE GODINE POSJETI MILIJUN TURISTA
Unutar granica Slovačke, Bratislava možda jest, brojem stanovnika, najveća, no površinom ne. Tek je druga po veličini, iako se može pohvaliti – s druge strane – s jednom od najgušće naseljenih rezidencijalnih četvrti na području središnje Europe. Riječ je o Petržalki, koju domom naziva najmanje 100 tisuća ljudi. Inače, u Bratislavi živi, prema podacima iz 2021. godine, nešto manje od 437 tisuća ljudi, a svake je godine posjeti oko milijun turista. Vrlo zanimljivo, broj ljudi u gradu svaki radni dan poveća se za čak 250 tisuća. Toliko radnika se, prema dostupnim podacima, svakodnevno slijeva u taj grad iz okolice i ostatke zemlje.
Za kraj ovog ‘statističkog odjeljka’, još jedna informacija koja će one koji namjeravaju posjetiti Bratislavu definitivno razveseliti: iako Bratislava i okolica navodno slove kao jedna od najbogatijih regija u Europskoj uniji, s BDP-om po glavi stanovnika koji iznosi oko 180 posto prosjeka Europske unije, glavni grad Slovačke istodobno je cjenovno vrlo pristupačan grad, za razliku od nekih drugih glavnih gradova Europe.
NAJMLAĐI GLAVNI GRAD U EUROPI S MOSTOM CHUCKA NORRISA
Bratislava je i jedan od najmlađih glavnih gradova starog kontinenta. Naime, to je postala tek 1993. godine. Isto tako, može se i pohvaliti time što se jedan od njezinih mostova zove po Chuck Norrisu. To mu, doduše, nije službeno ime, formalno se zove Most slobode, no malo tko ga poznaje pod tim imenom. Za mnoge je on i dalje most Chucka Norrisa jer je upravo to ime pobijedilo u dva mjeseca dugoj anketi, čije rezultate vlasti na kraju ipak nisu prihvatile. Samo za informaciju, ime Chuck Norris dobilo je više od 12 tisuća glasova. Prijedlog zakonodavaca, kako je naposljetku i nazvan, svega 500.
STARE MESTO KAO POČETNA TOČKA ISTRAŽIVANJA BRATISLAVE
Naša virtualna šetnja Bratislavom, s popisom atrakcija koje bi se trebale pronaći na vašem itineraru ako ikada odlučite posjetiti ovaj grad, započinje u bratislavskoj staroj gradskoj jezgri. Stare Mesto, kako mu je ime, upisan je i na popis UNESCO-ove svjetske baštine, a krase ga njegove kamenim kockama popločene ulice i srednjovjekovna arhitektura. Prilikom razgledavanja tog dijela grada put će vas dovesti i do vrata sv. Mihovila, jedinih gradskih vrata koja su preživjela do današnjih vremena.
Zdanje spada u najstarije građevine u Bratislavi i u biti se radi o jedinom sačuvanom ostatku nekadašnje srednjovjekovne utvrde. Izgrađena su početkom 14. stoljeća, a današnji izgled duguju renovaciji 1758. godine. U Starom gradu definitivno vrijedi pogledati i Primatovu palaču, koja je danas sjedište gradonačelnika grada. Dio palače otvoren je i za javnost, a riječ je o zdanju izgrađenom u neoklasičnom stilu u 18. stoljeću te slovi kao jedno od najljepših u zemlji.
MJESTO KRUNIDBE 8 UGARSKIH KRALJICA I 11 UGARSKIH KRALJEVA
Bratislava je i dom dviju vrlo posebnih crkvi. Prva je katedrala sv. Martina, u kojoj je okrunjeno čak osam ugarskih kraljica i 11 ugarskih kraljeva. Naime, Bratislava je od 1536. do 1783. godine bila legislativni centar Kraljevine Ugarske, odnosno njezin glavni grad. Druga znamenita bogomolja, koja pak poprilično odudara od bratislavske vizure, jest takozvana Plava crkva, odnosno crkva sv. Elizabete. Riječ je o pravom arhitektonskom biseru koji se prometnuo u turističku atrakciju zbog svoje upečatljive boje te dekoracija. Vrlo je popularno mjesto i za vjenčanja. Izgrađena je 1909. godine. Isprva su je krasile pastelne boje, a sa svakom živahnijom nijansom rasla je i njezina popularnost.
TISUĆU GODINA STARI TRG NAZVAN U ČAST PJESNIKA
Kad ste u Bratislavi, svakako posjetite i “Hviezdoslavovo námestie”. Taj trg postoji već tisuću godina, a ime je dobio u čast slovačkog pjesnika Pavola Országha Hviezdoslava. Na tom trgu se u blagdansko doba održava i božićni sajam. Na njega gleda i predivno zdanje Slovačkog nacionalnog kazališta.
‘NLO MOST’ S RESTORANOM I VIDIKOVCOM U ‘LETEĆEM TANJURU’
Bratislavu ‘niste razgledali’ ako barem malo pažnje niste posvetili jednom od najprepoznatljivijih, najupečatljivijih i najneobičnijih simbola grada. Riječ je o SNP mostu (Most Slovenského národného povstania), odnosno ‘NLO mostu’ preko Dunava, čestom prizoru s bratislavskih razglednica, ali i poprilično dobroj lokaciji za panoramski pogled na grad te ručak ili večeru u tamošnjem restoranu.
‘NLO most’ nadimak je zaslužio jer doista podsjeća na leteći tanjur, a u biti je i svjetski rekorder. To je najduži most na svijetu takvog dizajna. Kad je lijepo vrijeme, iz letećeg tanjura, odnosno vidikovca na njemu koji se nalazi na visini od 95 metara, vidi se i do 100 kilometara u daljinu. Sam most dug je pak 303 metra. No, to nije jedini NLO u Bratislavi. Još jedan, i to ogromna skulptura NLO-a, nalazi se u parku Medzijarky, udaljenom kojih šest kilometara od centra grada. Skulpturu, koja ima osam metara u promjeru, izradio je lokalni umjetnik Juraj Hovorka.
ZA SREĆU OBAVEZNO PROTRLJAJTE ČUMILOVU GLAVU, A PAPARAZZA ĆETE PRONAĆI U NLO-U
Bratislava ima niz neobičnosti, a jednu od njih ćete vrlo brzo primijetiti kako se budete šetali centrom grada. Naime, centar Bratislave obiluje neobičnim brončanim skulpturama, oko kojih se pa gotovo uvijek vrzmaju i fotografiraju turisti.
Među njima, a doista ih ima (primjerice, ako ćete nekim slučajem tražiti kip Paparazza kako virka iza ugla u centru nećete imati sreće jer je on sada u restoranu na NLO mostu), jedna se posebno ističe, odnosno ima status najpopularnije, među ostalim jer se vjeruje da svima koji je dotaknu nosi sreću. Riječ je o skulpturi Čumila, komunalnog radnika koji izlazi iz kanalizacijskog šahta. Postavljena je 1997. godine, kako bi se oživio taj dio grada. Od tada pa do danas se pokazala kao pravi hit, ali i opasnost za prijevozna sredstva i prolaznike jer je doslovno na tlu. Sada na Čumilovu prisutnost upozorava i znak.
OBRATITE POZORNOST NA NEOBIČNE DETALJE, PRIMJERICE TOPOVSKU KUGLU U TORNJU VIJEĆNICE
No, osim na Čumila, obratite pozornost na još nekoliko detalja u Bratislavi. Tako se primjerice na fasadi zgrade u Starom gradu, u ulici Panská, nalazi mala statua golišavog čovječuljka kojeg lokalno stanovništvo naziva Posmievačik. Uz njega se vežu različite priče. Neki tvrde da je izrađen kako bi se zbila šala s prijašnjim vlasnikom zgrade koji je špijunirao ljude s prozora. Druga govori o tome da je kipić trebao osramotiti tamošnjeg pijanca koji se udvarao susjedovoj ženi te prokazati njegovo neprimjereno ponašanje. Isto tako, zastanite i kod tornja vijećnice u Starom gradu u kojem se i dan danas nalazi Napoleonova topovska kugla koja je pogodila tu građevinu.
OBNOVLJENI BRATISLAVSKI DVORAC KOPIJA JE ORIGINALNOG IZGORJELOG ZDANJA
Bratislavski dvorac izgrađen je u 9. stoljeću, a nalazi se na platou koji se uzdiže 85 metara iznad Dunava. Radi svoje impozantne veličine, ali i centralnog položaja u gradu oduvijek je bio u žiži bratislavskih zbivanja. No, zdanje koje danas možete razgledati nije ono originalno. Riječ je o ‘kopiji’ dvorca koji je izgorio početkom 19. stoljeća. Godinama je stajao zapušten, sve dok nije obnovljen u drugoj polovici 20. stoljeća. Bio je to dobar potez jer danas kao magnet privlači turiste koji posjete taj grad, a s njega se, ako su povoljni vremenski uvjeti, može vidjeti i Mađarska.
DVORAC DEVÍN ZA NAJBOLJI POGLED NA DUNAV I MORAVU
No, neki kažu da, po pitanju dvoraca, Bratislava, odnosno njezina okolica, ima čak i boljeg aduta u rukavu i u tom kontekstu spominju impozantni dvorac Devín. Upravo s njega, a smješten je na rubu grada, može se vidjeti mjesto gdje se spajaju čak dvije rijeke koje protječu kroz Bratislavu, već spomenuti Dunav te Morava. Taj je dvorac jedan od najstarijih u Slovačkoj, a nalazi se na litici visokoj 200-njak metara.
VOJNO GROBLJE SLAVÍN KAO ODMAK OD UŽURBANIH ULICA
Za malo drugačiju, mirniju atmosferu uputite se pak do Slavína, vojnog groblja i memorijala smještenog iznad samog grada, a koji je posljednje počivalište oko 7000 sovjetskih vojnika koji su izgubili živote 1945. godine. Njegov najupečatljiviji dio je ogromni obelisk visok 40 metara, koji se nadvija se nad šest masovnih grobnica i 278 pojedinačnih grobova. Memorijal je jedan od najvećih posvećenih Drugom svjetskom ratu u središnjoj Europi.
JEDAN OD NAJZELENIJIH GRADOVA EUROPE I RAJ ZA BICIKLISTE SA 160 KILOMETARA BICIKLISTIČKIH STAZA
Glavni grad Slovačke može se pohvaliti i gustim zelenilom. Naime, ističe se svojim parkovima i šumama te slovi kao jedan od najzelenijih gradova u Europi. Najveći park u samom gradu zove se park Horský.
U hladovini drveća, ali u šumi kod bratislavske četvrti Devínska Nová Ves pronaći ćete pak neobičnu galeriju na otvorenom po imenu Prírodná Galéria Šrot Park. Izlošci u tom neobičnom ‘muzeju’ izrađeni su od ostataka željeza i odbačenih vijaka te sličnog materijala, a izradio ih je umjetnik Branislav Pokorný. Neobična galerija otvorila se u studenom 2019. godine, a Pokorný neprestano izrađuje nove skulpture. U Bratislavi će, osim ljubitelja šetnji u prirodi, uživati i biciklisti. Grad i okolica mogu se pohvaliti s čak 160 kilometara biciklističkih staza.
NEOBIČNI RESTORANI I NAJVEĆA PIZZA U SLOVAČKOJ
U Bratislavi je nemoguće ostati gladan. Grad se, što je poprilično iznenađenje, može pohvaliti nevjerojatnim izborom azijske hrane, a možete objedovati i na prilično neobičnim mjestima. Leteći tanjur na vrhu mosta već smo spomenuli, no vrijedi definitivno istaknuti i restoran Flag Ship koji slovi kao jedan od najvećih restorana na svijetu. Može primiti najmanje 1000 ljudi, a nalazi se u starom kazalištu. Bratislava se hvali i najvećom pizzom u Slovačkoj. Nudi je Pizza Mizza, a ima promjer 50 centimetara.
OD NJOKA OD KRUMPIRA DO KRVAVICA
Kad ste odabrali restoran, vrijeme je da odaberete i jelo, po mogućnosti tradicionalno jer bi bilo šteta ne probati. Jedno od onih koja to definitivno zaslužuju su njoki od krumpira s ovčjim sirom i prepečenim komadićima slanine (Bryndzové halušky). Među favoritima na tradicionalnom jelovniku je i kapustnica, juha od zelja s kobasicom, ali i gulaš. Tu su isto tako i “krvavničky” odnosno krvavice, a ‘u sektoru’ deserata isprobajte pecivo s makom koje se zove Bratislavský rožok.
SPAVANJE U ‘KUBISTIČKOJ KUĆI LEPTIRA’ ILI NA BRODU
Osim neobičnih atrakcija i neobičnih restorana, Bratislava – ako vas zanima nešto malo drugačije – nudi i neobičan smještaj. Ističe se, primjerice, Hotel Galéria Spirit, hotel-galerija koju lokalno stanovništvo naziva “Kućom leptira”. Njezin šareni i veseli izgled inspiriran je kubizmom. Niz opcija ima i za one koji žele spavati na samom Dunavu, na nekom od tamošnjih botela, odnosno hotela na brodu.