
U iščekivanju bijelog dima
Malo tko nije čuo za pojam suhozida ili se susreo s ovim primjerom tradicijske gradnje. Dapače, ponekad se čini kao da ih, dok uživamo u ljepotama naše obale ili pak otoka, uzimamo zdravo za gotovo, kao da uopće ne primjećujemo značaj i ljepotu te „kamene čipke“, kako tepaju tim tisućama i tisućama kilometrima kamenih struktura koje premrežuju našu zemlju. No, ako se zaroni dublje u temu, pokazuje se jedan nevjerojatni svijet kamena, povijesti i umijeća, koji vjerno čuva od zaborava udruga „Dragodid“. Njeni članovi marljivo rade na edukaciji i interpretaciji suhozidne baštine u Hrvatskoj putem praktičnih radionica, a jedna takva održat će se na području prekrasnog Parka prirode Učka od 31. svibnja do 8. lipnja 2025.
Baštinska škola Petrebišća 2025. međunarodni je edukacijski program posvećen očuvanju tradicijskih tehnika gradnje koji na području Parka prirode Učka organizira udruga Dragodid. Program se održava već 15. godinu i omogućava studentima i mladim profesionalcima učenje kroz terenski rad i stručna izlaganja.
Program Škole fokusira se na obnovu tradicijskih objekata i primjenu suhozidnih tehnika gradnje kao UNESCO-ovog nematerijalnog kulturnog dobra. Sudionici će se kroz teorijski i praktični rad upoznati s osnovama suhozidne gradnje, obnavljanjem kamenih krovova i zidova, te obradom drva i kamena ručnim alatima. Stručnjaci će voditi polaznike kroz sve faze obnove, od osnovnih tehnika do primjene u obnovi kamenih kuća i suhozidnih objekata. Aktivnosti će biti organizirane u manjim grupama, a rotacijom će sudionici imati priliku sudjelovati u različitim fazama radova.
Program uključuje i analizu prethodnih obnovljenih objekata i infrastrukture, kroz koju će sudionici uočiti što još treba obnoviti te kako osigurati dugoročnu održivost naselja. Poučna tura kroz selo bit će prilika za razumijevanje kulturne i prirodne baštine te sveukupnog konteksta obnove.
Program će se održati u nekadašnjem pastirskom naselju Petrebišća, smještenom na Mitsko-povijesnoj stazi Trebišća-Perun iznad Mošćeničke Drage, u suradnji s Općinom M. Draga i Parkom prirode Učka. Organizator je Dragodid, uz podršku udruga Boulouki (Grčka) i Dry Stone Walling Association of Ireland (Irska), čime se potiče europska razmjena znanja i vještina.
Voditelji su iskusni članovi udruge, obučeni za vođenje suhozidnih radionica. Osiguravaju siguran rad s alatima i pravilno izvođenje tehnika. Program okuplja 15-ak sudionika (studenti i mladi stručnjaci iz područja arheologije, građevine, etnologije i sl.), koji će kroz praktičan i teorijski rad učiti: tradicionalne tehnike suhozidne gradnje, upotrebu ručnih alata za obradu kamena, obnovu krova tradicijske kućice polaganjem kamenih ploča bez veziva, ručno oblikovanje i obradu drva.
Škola se provodi u obliku ekološki održivog kampa s minimalnim utjecajem na okoliš; kuhanje na otvorenoj vatri u zajedničkoj kuhinji, recikliranje, štednja vode (iz tankova), korištenje kamperskog tuša i suhog WC-a.
Udruga je tijekom 14 održanih ljetnih škola u Petrebišćima ostvarila je značajan napredak u obnovi i očuvanju zaselka, kao i u zaštiti kulturne baštine ovog područja. Zaselak je u potpunosti očišćen od invazivnih biljnih vrsta, čime je ponovno postao vidljiv u cijelosti. Uklonjena su stabla koja su oštećivala zidove građevina i ometala njihovu stabilnost, čime je značajno unaprijeđen izgled prostora. Potpuno su obnovljene i stavljene pod krov četiri građevine, uključujući tri kućice i jednu staju, čime je omogućeno očuvanje tradicionalne arhitekture i povećana funkcionalnost objekata. U tijeku je obnova još jedne kućice, čime se nastavlja rad na revitalizaciji i očuvanju graditeljske baštine.
Obnovljeni su oštećeni podzidi oko polja u središtu zaselka, ograde uz istočni prilaz zaselku, kao i ograde u okolici radioničkog kampa, čime je poboljšana infrastruktura i očuvana strukturalna stabilnost zaselka. Livada na kojoj je smješten kamp zaštićena je od zarastanja, redovito se čisti od grmlja i stabalaca, čime se održava prostor za edukativne aktivnosti i kampiranje, a istovremeno se sprječava degradacija okoliša.
Udruga „Dragodid“ je osnovana 2007. godine, a počeci djelovanja sežu još u 2002., kad je održana prva međunarodna suhozidna radionica u selu Dragodid kod Komiže na Visu. Njeni članovi rade na edukaciji i interpretaciji suhozidne baštine u Hrvatskoj putem praktičnih radionica obnove, istraživanja o vještini i njenim nositeljima, stručnih skupova koji povezuju različite suhozidne aktere i inventarizacijom materijalnog i nematerijalnog. Udruga povezuje baštinske hobiste i profesionalce koji dijele interes za suhozidom, one koji žele vikende provoditi žuljavih ruku, zemljanih i blatnjavih nogu, i one koji se uz to, suhozidom bave i na druge stručne i znanstvene načine.
Prijave za Baštinsku školu Petrebišća 2025. otvorene su do 31. ožujka 2025. (ili do popunjavanja mjesta) na info@dragodid.org, a sve detalje možete pronaći ovdje.
U iščekivanju bijelog dima
Gubitak za čovječanstvo
SVI U TUROPOLJE!
Kvizovi
NE MOGU NA KRAJ S TURISTIMA
Slavna pomorska ruta
Gubitak za čovječanstvo
NE MOGU NA KRAJ S TURISTIMA
BESPLATAN ULAZ DO 13 SATI
ZAJEDNIČKO SLAVLJE
POVIJESNI TRENUTAK
Prrrrrrr....
NEMOĆNI PRED GUŽVAMA
DOJMILJIVA PROMOCIJA
OČEKUJU SE GUŽVE