
grobnica, hram ili svetište?
Automobili su zabranjeni, na otoku živi oko 200 stanovnika, puno je sunca, a more je kristalno čisto. Tako opis Silbe započinje britanski list Mirror, koji Britancima preporučuje da razvikane hrvatske destinacije poput Dubrovnika zamijene ovim mirnim otočićem u zadarskom arhipelagu. “Silba se nalazi u blizini otoka Lošinja u Kvarnerskom arhipelagu i otoka Oliba. Stoga turisti mogu lako kombinirati izlete na različite otoke i ostati daleko od prepunih turističkih žarišta,” navodi dalje list. Evo po čemu je još, po njihovom mišljenju, baš Silba vrijedna posjete ovog ljeta.
Za prijevoz se na ovom otoku površine od oko 15 četvornih kilometara koriste dostavna kolica, jer su automobile zabranjeni. Silba je, navodi dalje Mirror, jedan od najsunčanijih otoka na Jadranu i nudi savršenu kombinaciju mira i tišine, prirode, sunca i tirkizno čiste vode. “Sa svojom opuštenom mediteranskom atmosferom dobro je mjesto za bijeg iz prometnijih, turistički napučenijih dijelova Hrvatske,” opisuju Britanci. Navode da jedino mjesto, Toreta, ima svega dvije trgovine i dvije pekarnice, ali i nevjerojatnih 14 barova i restorana.
Preporučuju i posjet ‘Kuli ljubavi’ iz 19. stoljeća, koju prati legenda o starom morskom psu i lijepoj Domeniki. “Legenda prati priču o kapetanu koji se zaljubio u seljanku i obećao da će je oženiti nakon povratka s putovanja. Kad se vratio 20 godina kasnije, djevojka se udala za drugog muškarca i imala dijete — djevojčicu po imenu Domenika. Kapetan je izjavio da će oženiti kćer i nakon još 20 godina je to i učinio. Ispunivši obećanje koje je svojedobno dao njezinoj majci, sagradio je u svom vrtu kulu s koje se pružao pogled na cijelu Silbu i s pogledom na sve nadolazeće brodove,” piše list.
Danas na kući stoji natpis: “Ova je kula sagrađena 1872. godine kao simbol ljubavi i odanosti. Sagradio ju je stari morski pas Petar Marinić.” Na vrhu tornja posjetitelji mogu uživati u pogledu koji oduzima dah. Mirror preporučuje i istraživanje brojnih šljunčanih i pješčanih diljem otoka, jedrenje, ali i posjet obližnjoj Premudi.
Silbu nazivaju i „vrata Dalmacije“, krasi ju prekrasna priroda i čarobne plaže, a zbog ograničenih smještajnih kapaciteta i činjenice da je otok bez automobila, na njoj nikad nije prevelika gužva. Najsjeverniji je otok zadarskog arhipelaga, iz Zadra do njega treba trajektom oko sat i pol. Površina otoka je tek 15 četvornih kilometara, dug je 8,3 kilometara, a širok 3,3 kilometra. Na najužem dijelu otoka, koji je širok tek 700 metara, smjestilo se jedino naselje u kojem preko godine živi tek nekoliko stotina stanovnika. Ljubitelji prirode na Silbi zaista uživaju: nakon Mljeta, ona je drugi najšumovitiji otok u Hrvatskoj.
Obala otoka duga je 25 kilometara i krije neke od najljepših i najmirnijih plaža i uvala na Jadranu. Njegova je klima prava mediteranska, može se pohvaliti s čak 2570 sunčanih sati godišnje, a prosječna temperatura mora ljeti iznosi ugodnih 24 stupnja. Iako je savršen za šetnje i uživanje u mirisu borova, ne očekujte da ćete na ovom otoku planinariti: na najvišoj točki, koja se zove Varh, Silba je visoka tek 83 metra.
grobnica, hram ili svetište?
Savršena za uskrsni stol
Kvizovi
POPUT ČAROBNE BAJKE
ZAJEDNIČKO SLAVLJE
Svjetlucave pisanice
ZAJEDNIČKO SLAVLJE
POVIJESNI TRENUTAK
Prrrrrrr....
NEMOĆNI PRED GUŽVAMA
DOJMILJIVA PROMOCIJA
OČEKUJU SE GUŽVE
SVEČANO OTVORENJE
NOVO LICE ŽNJANA
JEDVA SMO DOČEKALI