
ISKORISTITE SEZONU
Ulicom dugom tek nešto manje od dva kilometra svakoga dana prođe oko pola milijuna ljudi. Osobni automobili još od 70-ih godina prošlog stoljeća njome ne smiju voziti tijekom radnog dana i subotom, no kroz nju prolazi oko 16 različitih autobusnih linija. Duž nje otvoreno je na stotine trgovina, kafića i restorana i postala je jedan od simbola grada u kojem se nalazi. Sve ovo, ako već niste pogodili, je Ulica Oxford u Londonu. Jedna od najposjećenijih šoping ulica na svijetu uskoro bi, ako se najave ostvare, trebala prvi put u povijesti postati pješačka zona.
Ulica Oxford dio je Westminstera. Počinje na St. Giles Circusu i vodi do Mramornog luka, povezujući neke od najpoznatijih ulica i trgova u britanskoj prijestolnici. Trgovine su se u njoj počele otvarati još u 18. stoljeću, da bi u 20. stoljeću postale njezin prepoznatljiv simbol. Luksuzni brendovi, robne kuće, fini hoteli, otmjeni kafići… Gotovo da nema posjetitelja Londona koji se nije barem prošetao ovom ulicom, ako već nije kupovao u nekoj od trgovina. Zato je vijest da će se Ulica Oxford potpuno zatvoriti za promet odjeknula u cijelom svijetu.
Ambiciozan plan stvaranja pješačke zone predstavljen je u rujnu. Sama ideja postoji već nekoliko desetljeća, no uvijek bi ju spriječili protivnici. Izgleda da je sada odluka konačna. Osim automobila, koji i tako ne voze ulicom preko dana, plan podrazumijeva i preusmjeravanje autobusnih linija koje trenutno prolaze ulicom. Napravljene su i vizualizacije budućeg izgleda nove pješačke zone, koje su objavljene na stranicama gradske uprave i gradonačelnika.
Planovi se pripremaju godinama, a sve je ubrzala pandemija koja je značajno utjecala na poslovanje trgovina i robnih kuća u ulici Oxford. Mnogi nekadašnji trgovački titani zauvijek su zatvorili vrata, a broj turista nikad se nije vratio na razinu od prije 2020. Sve to su bili su razlozi da se plan o pješačkoj zoni ubrza.
Revitalizirana pješačka zona će, nadaju se gradske vlasti, povećati broj posjetitelja, stvoriti nova radna mjesta i potaknuti gospodarski rast u Londonu i diljem Ujedinjenog Kraljevstva. Njihova je želja da Ulica Oxford ponovo postane vodeća maloprodajna destinacija u svijetu.
Do sada je sve ideje blokiralo lokalno vijeće Westminstera, u strahu od kaosa koji bi izazvalo preusmjeravanje autobus. Sada je došlo do promjene vlasti i podrška, čini se, neće izostati. Najavljeno je da bi se u novu organizaciju išlo postepeno, no konkretno rokovi nisu spominjani.
ISKORISTITE SEZONU
BALKAN JE SVE VEĆI HIT
Kvizovi
SVE TO U JEDNOM DANU!
neočekivani heroji
Najneobičniji zakon u Europi?
BALKAN JE SVE VEĆI HIT
Odlična prilika
VODA (NI)JE MORE
Plešivička proljetna priča
IZBOR NIJE BIO LAK
BISER NA SAVI
Nevjerojatno otkriće
BAŠ IM SE NE SVIĐA
europska prijestolnica zdravlja