NEZGODNO PITANJE
Mirisno središte
Znate li koji je najveći otočni grad u Hrvatskoj? U imenu, ironično, ima riječ “mali”, broji čak 8000 stanovnika, okupan je suncem i miriše na ljekovito mediteransko bilje
Najveći otočni grad u Hrvatskoj, ironično, u svom imenu ima pridjev ‘mali’. Možda ste već pogodili, a ako niste nakon idućih par riječi definitivno hoćete. Taj se grad nalazi na najmirisnijem hrvatskom otoku, otoku koji miriši na ljekovito i začinsko bilje, otoku koji se naziva otokom vitalnosti, odavno poznatoj lječilišnoj destinaciji… Riječ je o Malom Lošinju!
PO NJEMU IME NOSI I JEDAN ASTEROID
Mali Lošinj s oko osam tisuća stanovnika najveći je otočni grad u Hrvatskoj. Nalazi se na južnoj strani otoka Lošinja, inače jednog od naših deset najvećih otoka, a smatra ga se administrativnim, kulturnim i financijskim središtem zapadnog Kvarnera. Važna je i nautička luka, a u sklopu njegovih administrativnih granica nalazi se ukupno 14 naselja.
Godišnje se hvali s 2600 sunčanih sati, a prvi pisani zapis o njemu seže u 1398. godinu, kada ga se spominje pod imenom Malo selo. Nekada je bio važno brodogradilišno odredište, u 19. stoljeću u njemu je radilo čak 11 brodogradilišta, a grad se mogao pohvaliti i s najjačom trgovačkom flotom na Jadranu. S vremenom je izgubio snagu u tim sektorima, no slavan je po natjecanjima u športskom podvodnom ribolovu. Po njemu je nazvan i jedan asteroid.
MUZEJ POSVEĆEN KIPU I VRT S AUTOHTONIM BILJKAMA
Vizurom grada dominira zvonik župne župne crkve Rođenja Blažene Djevice Marije, a on je i dom jednog doista posebnog muzeja posvećenog još posebnijem pronalasku. Riječ je o Apoksiomenu, najbolje očuvanom kipu Apoksiomena na svijetu koji je u pronađen u tamošnjem moru 1997. godine. Riječ je o brončanom kipu, sportašu savršenih tjelesnih proporcija, umjetničkom djelu iz doba stare Grčke.
Isto tako, u Malom Lošinju pronaći ćete, primjerice, i Miomirisni otočki vrt u kojem na oko 3500 četvornih metara raste više od 250 vrsta biljki, od kojih je 100 autohtono. Mjesto je to koje floru otoka predstavlja ‘u malom’, između biljnih staništa protežu se suhozidi, a pogled seže sve do Velebita.
OD PREDIVNIH PLAŽA, DO ODLIČNOG VIDIKOVCA I VISOKE OSORČICE
U okolici grada nalaze se i neke od predivnih plaža – primjerice Sunčana uvala ili pak Čikat, dok se jedan od najljepših pogleda na Mali Lošinj, more i okolne otoke pruža s tematskog vidikovca Providenca, udaljenog od Malog Lošinja deset minuta vožnje. Posjetitelje tamo čeka 300 metara duga poučna staza Apsyrtides te 28 interpretacijskih ploča koje pričaju priču o otoku.
Isto tako, posjet Malom Lošinju možete iskoristiti i za planinarsku avanturu – uspon na Osorčicu, na koju se, kao jedan od prvih turista-planinara popeo još 1887. godine austrougarski prestolonasljednik Rudolf Habsburg. Najviši je vrh Televrina, koji broji 588 metara, no najslikovitiji je nešto niži Sveti Mikula od 557 metara.