
Hrvati u Vatikanu
Dok Zagreb kao glavni grad Hrvatske još uvijek samo ‘sanjari’ o metrou, u nekim gradovima diljem svijeta metro je već stara, dobro prokušana stvar na razini znamenitosti, vožnja kojom se, prilikom posjete, nikako ne propušta… No, kad smo već kod metroa, znate li tako koji je grad u Europi imao prvi metro na svijetu, a koji se danas smatra najstarijim sustavom podzemne željeznice?
Ako ste posumnjali na London, u pravu ste! Naime, prvi metro na svijetu, odnosno najstarija podzemna željeznica na svijetu, nalazi se upravo u Londonu i riječ o London Undergroundu, poznatijem pod imenom ‘Tube’. Metro se u tom britanskom gradu otvorio daleke 1863. godine, a danas je, ne samo najstariji, nego i jedan od najdužih na svijetu. Broji čak 402 kilometra te je riječ o drugom najdužem metrou na svijetu. Najduži je onaj u Šangaju u Kini, dugačak 434 kilometara.
S obzirom na njegovu dugu povijest, zanimljivim podacima nema kraja. Neki od njih doista oduzimaju dah. Naime, svake godine vlakovi londonske podzemne željeznice prevale 69 milijuna kilometara, što je oko pola puta do Sunca, piše Secret London. ‘Najbesmislenijim’ putovanjem na Tubeu smatra se pak ono između 260 metara udaljenih postaja Leicester Square i Covent Garden, dok je najduža udaljenost između dvije postaje oko šest kilometara. Isto tako nevjerojatno – svakog vikenda pokretne stepenice u londonskom sustavu metroa prijeđu put koji je jednak dvostrukom putovanju oko same planete.
Tube ima čak 272 postaja, od kojih se najdublja nalazi na oko 60 metara dubine. Riječ je o Hampsteadu. Najstarija linija je pak Metropolitan, otvorena 10. siječnja već spomenute 1863. godine. Ta je linija ujedno i najbrža – mjestimično vlak na njoj doseže brzinu od 96 kilometara na sat. Inače, londonski je metro treći najprometniji u Europi, nakon onog moskovskog i pariškog, a svojedobno su ga zamislili osvježavati cvjetnim mirisom koji bi putnici aktivirali svojim stopalima. Testirali su ga i putnicima se miris nimalo nije svidio pa je ideja pala u vodu.
Nadalje, trenutni rekord u Tube Challengeu drže Andi James i Steve Wilson, koji su sve postaje metroa posjetili u samo 15 sati, 45 minuta i 38 sekundi u svibnju 2015. godine. Tubeom se vozila i kraljica Elizabeta, a prva žena koja je postala vozačica nekog od vlakova metroa bila je 1978. Hannah Dadds, dok je Harry Beck, koji je dizajnirao kartu Tubea, koja je sada praktički svjetski poznati suvenir, za to dobio samo 10-ak funti. Za kraj, na Tubeu su se rodile čak tri bebe. Za prvu se pričalo da su je nazvali Thelma Ursula Beatrice Eleanor (prva slova njezinih imena činila bi riječ TUBE), no to se ispostavilo neutemeljenom glasinom. Beba je nazvana Marie.
Hrvati u Vatikanu
Papa drugačijeg kova
IDEJA ZA IZLET
Kvizovi
Ljepote istoka Hrvatske
Moćna prašuma Balkana
Ljepote istoka Hrvatske
Slavna pomorska ruta
Sveopća kontrola
Rijeka koja hladi, ali i hrani
Praktičan i simpatičan
BISER DALMATINSKE ZAGORE
SVJETSKI FENOMEN
Nezaboravljena tragedija
MEKA ZA BOGATE