
Zeleni zakoni
Hrvatska je zemlja brojnih izuma. Od daktiloskopije, preko Puratićeva koloturnika i Vrančićeva padobrana do mehaničke olovke, izumi se nižu… No, jedan je od njih dubinski promijenio povijest ratovanja, a za njega je zaslužan čovjek koji se rodio u Rijeci 1813. godine i zvao Ivan Blaž Lupis-Vukić. Upravo on slovi za ‘oca’ torpeda, ubojitog podvodnog projektila koji služi za uništavanje meta na morskoj površini i ispod nje. Ovo je priča o tome kako je nastao prvi torpedo na svijetu!
Njegov je izum doista bio onaj koji je promijenio način ratovanja na moru i tijek pomorskih bitaka. Naime, sve dok se taj podvodni projektil nije pojavio na sceni brodovi su se nadjačavali pucanjem iz topova. Pravilo je bilo jasno – tko jači taj kači i manji su brodovi lošije prolazili. No, kada se pojavilo to podvodno oružje, prvi torpedo na svijetu, taj je omjer snaga ispario – bilo je bitno tko je naoružan torpedom.
A s idejom o takvoj vrsti projektila ‘koketirao’ je upravo Ivan Blaž Lupis-Vukić, poznat u dokumentima i pod imenima Ioannem Blasium Ignatium Lupis te Giovanni Biagio Luppis. Njegova obitelj vuka je korijene s Pelješca, otac i djed su mu bili vrsni pomorci, a i on je naposljetku završio u morskim vodama. Školovao se na Pomorskoj vojnoj akademiji Austrijske ratne mornarice u Veneciji i karijeru je proveo na brodovima austrougarske ratne mornarice.
Umirovio se 1961. godine. I onda krenuo razvijati ideju o ‘spasitelju obale’, kako je nazivao preteču torpeda. Naime, osmislio je mali brod bez posade napunjen eksplozivom koji se pokretao konopima s obale te njegovu napredniju verziju koja je uključivala i satni mehanizam, piše primjerice na hrvatskim turističkim stranicama. Bila je to preteča torpeda, odnosno prvi ‘torpedo’ na svijetu. No, mornarica nije reagirala na njegove ideje.
S druge strane, on nije odustajao. Upoznao se naposljetku i udružio s britanskim inženjerom Robertom Whiteheadom te su njih dvojica sklopili ugovor o suradnji te je Lupisova ideja usavršavana. Naposljetku je Whitehead 1866. godine predstavio ‘moderni ‘torpedo. U Rijeci je 1867. godine proradila i prva svjetska tvornica torpeda, izrasla iz Riječkog tehničkog zavoda, ispred kojeg je održano i prvo uspješno probno lansiranje torpeda. Od 1880. godine pa nadalje torpedo je postao dio standardnog pomorskog naoružanja kojima su se opskrbile sve pomorske sile. Posljednji torpedo u Rijeci proizveden je stotinjak godina kasnije, 1960-ih godina, a podsjetnik na taj dio prošlosti i danas je lansirna stanica iz 1930-ih, dio ugasle tvornice za proizvodnju torpeda.
Zeleni zakoni
KLASIK IZ RUSIJE
ZA SVAKOGA PONEŠTO
kolijevka hrvatskog ribarstva
FASCINANTNO MJESTO
Zemlja SMS rekorda
Neobična bogomolja
postiže nevjerojatne brzine
Susjedi? Kilometrima daleko!
NAJGLASNIJA ATRAKCIJA
STRASTVENA PUTNICA
Grad rekorda