Koji je Hrvat napravio prvi torpedo na svijetu i proizveo ga u našoj zemlji? Njegov je izum potpuno promijenio pomorske bitke i ratove

Foto: Joaquín Corbalán/Canva

Hrvatska je zemlja brojnih izuma. Od daktiloskopije, preko Puratićeva koloturnika i Vrančićeva padobrana do mehaničke olovke, izumi se nižu… No, jedan je od njih dubinski promijenio povijest ratovanja, a za njega je zaslužan čovjek koji se rodio u Rijeci 1813. godine i zvao Ivan Blaž Lupis-Vukić. Upravo on slovi za ‘oca’ torpeda, ubojitog podvodnog projektila koji služi za uništavanje meta na morskoj površini i ispod nje. Ovo je priča o tome kako je nastao prvi torpedo na svijetu!

I OTAC I DJED BILI POMORCI, A I ON SAM ŽIVOT JE VEZAO UZ MORE

Njegov je izum doista bio onaj koji je promijenio način ratovanja na moru i tijek pomorskih bitaka. Naime, sve dok se taj podvodni projektil nije pojavio na sceni brodovi su se nadjačavali pucanjem iz topova. Pravilo je bilo jasno – tko jači taj kači i manji su brodovi lošije prolazili. No, kada se pojavilo to podvodno oružje, prvi torpedo na svijetu, taj je omjer snaga ispario – bilo je bitno tko je naoružan torpedom.

A s idejom o takvoj vrsti projektila ‘koketirao’ je upravo Ivan Blaž Lupis-Vukić, poznat u dokumentima i pod imenima Ioannem Blasium Ignatium Lupis te Giovanni Biagio Luppis. Njegova obitelj vuka je korijene s Pelješca, otac i djed su mu bili vrsni pomorci, a i on je naposljetku završio u morskim vodama. Školovao se na Pomorskoj vojnoj akademiji Austrijske ratne mornarice u Veneciji i karijeru je proveo na brodovima austrougarske ratne mornarice.

DO 1880. GODINE TORPEDO JE POSTAO DIO STANDARDNOG NAORUŽANJA

Umirovio se 1961. godine. I onda krenuo razvijati ideju o ‘spasitelju obale’, kako je nazivao preteču torpeda. Naime, osmislio je mali brod bez posade napunjen eksplozivom koji se pokretao konopima s obale te njegovu napredniju verziju koja je uključivala i satni mehanizam, piše primjerice na hrvatskim turističkim stranicama. Bila je to preteča torpeda, odnosno prvi ‘torpedo’ na svijetu. No, mornarica nije reagirala na njegove ideje.

S druge strane, on nije odustajao. Upoznao se naposljetku i udružio s britanskim inženjerom Robertom Whiteheadom te su njih dvojica sklopili ugovor o suradnji te je Lupisova ideja usavršavana. Naposljetku je Whitehead 1866. godine predstavio ‘moderni ‘torpedo. U Rijeci je 1867. godine proradila i prva svjetska tvornica torpeda, izrasla iz Riječkog tehničkog zavoda, ispred kojeg je održano i prvo uspješno probno lansiranje torpeda. Od 1880. godine pa nadalje torpedo je postao dio standardnog pomorskog naoružanja kojima su se opskrbile sve pomorske sile. Posljednji torpedo u Rijeci proizveden je stotinjak godina kasnije, 1960-ih godina, a podsjetnik na taj dio prošlosti i danas je lansirna stanica iz 1930-ih, dio ugasle tvornice za proizvodnju torpeda.

Aktualno

Pročitajte još