zaštitnik grada Karlovca
OTAC DAKTILOSKOPIJE
Jeste li znali da je Hrvat izumio opremu za uzimanje otisaka prstiju? Nazivaju ga Sherlock Holmes, a u njegovom rodnom gradu možete posjetiti muzej posvećen njegovom životu i djelu
Hrvatsku bismo mogli nazvati malom zemljom u kojoj su izumljene velike stvari, zemlja mnogih prvih.. Upravo je Hrvatska dom prve hidroelektrane u Europi. Upravo su Hrvati izumili padobran, brodski koloturnik i mnoge druge stvari… No, jeste li znali da se jedan Hrvat domislio i, kako je opisuju, ‘najuspješnije, nepogrešive i najrasprostranjenije metode’ utvrđivanja identiteta? Ovaj tekst posvećen je ne samo Ivanu Vučetiću, izumitelju daktiloskopije i, kako ga ponekad zovu, ocu forenzike i tome kako se domislio te metode, nego i zdanju koje slavi njegovu priču, u njegovu rodnom Hvaru.
PRIJELOMNI TRENUTAK U POVIJESTI FORENZIKE
Daktiloskopija je, navodi se primjerice na stranici Hrvatske, disciplina kriminalističke tehnike koja se bavi proučavanjem papilarnih linija na jagodicama i člancima prstiju s ciljem dokazivanja identiteta osoba. A taj sustav daktiloskopske klasifikacije otisaka prstiju prvi je na svijetu osmislio i praktično primijenio upravo Hvaranin Ivan Vučetić, i to još 1891. godine. Bio je to prijelomni trenutak u povijesti – dotad su se u kriminalistici koristili sustavi mjerenja koji su se odnosili na visinu tijela, raspon ruku i veličinu glave.
NAZIVAJU GA 'SHERLOCK HOLMES S HVARA'
No, Sherlock Holmes s Hvara, kako mu ponekad tepaju, uvidio je da ima potencijalna za više. On je, naime, kada je proučavao istraživanja britanskog antropologa Francisa Galtona, naišao – objašnjava dalje isti izvor – na podjelu otisaka s obzirom na oblik papilarnih linija. Galton je tvrdio da su te linije postojane, neprimjenjive i raznolike. A Vučetić je to odlučio iskoristiti i u praksi…
U DOBI OD 26 GODINA OTIŠAO U ARGENTINU
Inače Vučetić je, kada mu je bilo 26 godina, dakle 1884., otišao put Argentine. Tamo je promijenio ime u Juan Vuchetich i započeo svoju policijsku karijeru u policijskoj upravi grada La Plate. Ni 10 godina kanije već je bio voditelj Odjela za identifikaciju. I izumio daktilonom, forenzički instrument za uzimanje otisaka prstiju.
OTISKE PRSTIJU ISKORISTIO DA RIJEŠI STRAVIČAN ZLOČIN
Slavu pak je, svjetsku, ali i kao najpoznatiji hrvatski forenzički znanstvenik, stekao nakon što je upravo otiske prstiju koristio kako bi riješio jedan stravičan slučaj Francisce Rojas iz 1892. godine.
“Francisca je počinila stravičan i do tada neviđen zločin – ubila je vlastitu djecu i potom porezala vlastiti vrat kako bi izbjegla sumnju. Za zločin je optužila obiteljskog prijatelja. Tijekom istrage, Vučetić je usporedio njezine otiske prstiju s krvavim otiskom na vratima i otkrio da je Rojas ubojica, a obiteljski prijatelj nevin. Suočena s dokazima, priznala je zločin i osuđena je za ubojstvo prvog stupnja. To je bio prvi poznati slučaj u svijetu koji je riješen Vučetićevom metodom identifikacije otisaka prstiju. Još su dva slučaja potvrdila točnost ovog metoda”, navodi se na stranicama muzeja posvećenog Vučetiću.
VUČETIĆEV SUSTAV SE U ARGENTINI KORISTI OD 1902. GODINE
Desetoprstni sustav identifikacije, nazvan argentinskim ili Vučetićevim sustavom, službeno je uveden u Argentini 1902. godine, a potom i u mnogim drugim zemljama. U La Plati je 1923. godine otvoren Policijski muzej Juan Vucetich, dok je 1997. godine i zagrebački Centar za kriminalistička vještačenja MUP-a Hrvatske počeo nositi njegovo ime, piše stranica HrTurizam.
INTERPRETACIJSKI CENTAR U KUĆI U KOJOJ JE ODRASTAO
Danas priču o svemu tome, dakle njegovu životu, izumu i postignućima, priča Interpretacijski centar ‘Ivan Vučetić Museum of Mystery’, otvoren 2023. godine. Centar se nalazi u samom srcu grada Hvara, u kući u kojoj je Vučetić odrastao.
Srčika postava je priča o njemu samome te daktilonomu, a izloženo je i niz rijetkih fotografija, kao i replika Vučetićeve publikacije “Dactiloscopia Comparada”. Muzej se nalazi na adresi Ulica Kroz Burak 39. U razdoblju od 1. svibnja do 1. listopada radi od 10 do 18 sati, a trenutačno na upit – posjet se dogovara pozivom na broj telefona. Prve dvije godine od osnutka muzeja ulaz je bio besplatan, no naredne će ga godine pratiti neki simboličan iznos, najavljuju u centru.