Ivan se odlučio vratiti u Hrvatsku nakon godina provedenih u inozemstvu: danas turistima pokazuje domovinu kroz vjeru i baštinu

Ivan je mogao ostati u Cancúnu ili Innsbrucku, ali izabrao je Hrvatsku! Danas radi na projektu koji turistima pokazuje ljepotu naše zemlje na zaista poseban način

Foto: privatna arhiva

Malo je mladih Hrvata koji su, poput Ivana Tomića, tako rano zakoračili u različite svjetove i u njima pronašli vlastiti put. Njegova priča vodi nas od sportskih dvorana i odbojkaških terena, preko luksuznih hotela u Meksiku i dinamičnih studentskih dana u Innsbrucku, pa sve do povratka u Lijepu našu, zemlju u kojoj danas radi na projektu koji Hrvatsku predstavlja na jedan posve jedinstven način. Ivanova priča nije tek puko nabrajanje destinacija koje je posjetio i titula koje je kroz godine stekao, već priča o sazrijevanju, preispitivanju, vraćanju korijenima… U svakom novom iskustvu, bilo da je nosio sportsku opremu, hotelsku uniformu ili studentsku iskaznicu, Ivan je tražio nešto dublje, nešto što nadilazi posao i svakodnevicu. I u tome je uspio. Danas radi u agenciji koja Hrvatima i turistima iz svih krajeva svijeta pokazuje ljepotu naše zemlje kroz spoj vjere i baštine, kroz ono što nas ujedinjuje i čini prepoznatljivima u svijetu.

PRVI SPORTSKI KORACI I USPJESI

„Igrao sam odbojku za Mladost u Zagrebu,“ prisjeća se Ivan s osmijehom, kao da mu se pred očima ponovno odmotava film tih ranih, sportskih dana. „Kasnije sam jednu sezonu igrao i u Dubrovniku. Tada smo osvojili Kup Hrvatske i ja sam dobio treću kategorizaciju sportaša. Sport mi je tada bio sve.“ Ali, kao i mnogi mladi sportaši, znao je da život neće uvijek biti vezan samo uz teren. Studirao je šumarstvo u Zagrebu, ali, kako iskreno priznaje, to mu nije bila prava strast. „Zapravo je to bio više paravan,“ kaže kroz smijeh. „Htio sam biti u Zagrebu i igrati odbojku, a studij mi je omogućavao da to radim.“ Ljeti je, kao i mnogi njegovi vršnjaci, odlazio raditi sezonu. No za razliku od većine, njega je jedno takvo ljeto odvelo daleko, doslovno preko oceana.

PONUDA VLASNIKA HOTELSKOG LANCA DA ODE U MEKSIKO OTVORILA JE VRATA PREMA SVIJETU TURIZMA I HOTELIJERSTVA

„Kada sam radio u jednom hotelu u Dubrovniku, vlasnik jednog poznatog lanca ponudio mi je da odem na školovanje i rad u Meksiko. Trebalo mi je mjesec dana da razmislim, ali na kraju sam prihvatio. U studenom sam se našao u Cancúnu, na Rivieri Maya, gdje sam proveo godinu i pol dana.“ Dok priča o Meksiku, u njegovom glasu se osjeti uzbuđenje, kao da i danas osjeća taj miris karipskog zraka.

„Imao sam edukaciju u svim segmentima hotelijerstva, od hrane i pića, smještaja, recepcije, kuhinje i čišćenja, pa sve do menadžerskih pozicija. Svakih dva tjedna mijenjao sam odjel. To iskustvo me oblikovalo. Naučio sam kako funkcionira cijeli sustav i shvatio da je turizam ono čime se želim baviti.“

POVRATAK NA JADRAN I ŽIVOT MEĐU ALPAMA U AUSTRIJI

Nakon Meksika otvorila mu se prilika za viši menadžment u hotelima na Makarskoj rivijeri. Istovremeno je upisao studij menadžmenta u hotelijerstvu i uslužnim djelatnostima u Mostaru, koji je studirao vanredno dok je radio. „Četiri godine sam bio na Makarskoj rivijeri,“ prisjeća se. „To je bilo vrijeme kada sam sazrio! Učio sam, radio i istovremeno shvaćao što želim dalje.“ Želja za usavršavanjem odvela ga je i na Erasmus u Španjolsku, u Vigo, te u Belgiju, gdje je gotovo dva mjeseca proveo pri Europskom parlamentu. „Bilo mi je fascinantno iznutra vidjeti kako funkcioniraju europske institucije,“ dodaje.

Sljedeća velika stanica bio je Innsbruck. „Htio sam završiti priznati master vani. Dvojio sam između Salzburga i Innsbrucka, ali na kraju sam odabrao Innsbruck jer je program bio usmjeren na ‘destination management’. Bio je to međunarodni studij na engleskom, a kolege su mi dolazile iz cijelog svijeta.“ Nadalje opisuje Innsbruck s velikim oduševljenjem: „U jednom trenutku si u centru grada, a za petnaest minuta na dvije tisuće metara nadmorske visine i na skijama. To je grad s 30 tisuća studenata i nevjerojatnim spojem biznisa i sporta. Tamo sam stekao kontakte iz cijelog svijeta.“

Ipak, koliko god ga je privlačila ideja ostanka, presudila je ljubav prema domovini. „Presudilo je bogatstvo naše zemlje i sve što Hrvatska može ponuditi. Zajedništvo, obitelj, baština i vjera, to su vrijednosti koje su duboko u meni i koje su me vukle natrag.“

POVRATAK U HRVATSKU I NOVA MISIJA

Nakon studija Ivan je jedno vrijeme radio u event industriji i u jednom zagrebačkom hotelu, ali pravi poziv pronašao je tek kada se priključio agenciji Marta i Marija. Upravo iz nje je proizašao brend Stay With Marta, na kojem danas aktivno radi. Zanimalo nas je što se točno krije iza tog imena? „Stay With Marta okuplja smještaje i ture u Hrvatskoj koje pričaju priču vjere i baštine,“ objašnjava Ivan. „To nisu klasične turističke ponude, nego iskustva u kojima gosti mogu upoznati duhovnu i kulturnu dimenziju naše zemlje. Hoteli, apartmani, vile ili samostani koji žele postati dio mreže mogu dobiti certifikat ‘kršćanske dobrodošlice’.“

Zastaje na trenutak i onda nastavlja, gotovo pedantno nabrajajući standarde. „Da bi dobili certifikat, smještaji moraju ispuniti određene uvjete: u svakoj sobi treba postojati Biblija, prostori moraju biti blagoslovljeni, a goste treba dočekati pismo dobrodošlice. No nije riječ samo o formalnostima! U tom pismu gostima se objašnjava tko su sveci tog kraja, koje tradicije vrijedi upoznati, kada se održavaju mise, procesije i blagdani. Ideja je da putnik ne bude samo promatrač, nego da osjeti autentičnu povezanost s mjestom koje posjećuje.“

Posebnost ovih putovanja leži upravo u spoju duhovnog i kulturnog, u činjenici da se oba aspekta prožimaju i nadopunjuju. Nije riječ o klasičnom turističkom razgledavanju, niti o isključivo hodočasničkom putu, nego o iskustvu koje briše granice između duhovnog i svakodnevnog života. „Naši gosti uvijek imaju profesionalnog vodiča i duhovnog pratitelja,“ objašnjava Ivan. „Program uključuje molitvu, pjesmu, osobnu tišinu, ali i obilazak muzeja, OPG-ova i vinarija. To je cjelovito iskustvo.“

HRVATSKA KAO RIZNICA VJERE I BAŠTINE

Hrvatska, premda mala zemlja na karti svijeta, krije nevjerojatno bogatstvo sakralnih mjesta, običaja i priča koje su oblikovale identitet njezinih ljudi. Od kamenih katedrala uz more, preko procesija koje stoljećima prkose vremenu, do svetišta skrivenih u planinama, svaka regija čuva jedinstvenu nit u tkanju naše tradicije.

Agencija u kojoj danas radi Ivan upravo tu raznolikost pretače u iskustva za putnike. Trenutno razvijaju brojne ture po Hrvatskoj, a u ponudi je i Međugorje, jedno od najpoznatijih hodočasničkih mjesta u ovom dijelu Europe, kao i niz manje poznatih destinacija koje čuvaju dragocjene priče o svecima, blaženicima i lokalnim zajednicama.

Sve veći interes dolazi i iz inozemstva. Već su ugostili grupe iz Švicarske, Španjolske i daleke Indonezije. Za mnoge od tih gostiju, Hrvatska se pokazala kao jedno veliko otkriće, zemlja u kojoj je moguće u jednom danu iskusiti i stoljetnu procesiju i toplu dobrodošlicu lokalne obitelji uz stol pun domaćih proizvoda.

Sve o agenciji Marta i Marija, kao i o njihovim jedinstvenim turama koje spajaju vjeru i baštinu, saznajte na ovom linku.

Pročitajte još