Zašto je u Švicarskoj zabranjeno pustiti vodu u WC-u nakon 22 sata? Ovo neobično pravilo zbunjuje čak i lokalce

Pogled na slikoviti švicarski grad Luzern, s povijesnim zidinama, tornjevima i šarenim kućama uz jezero, okružen zelenim brežuljcima i planinama u pozadini.
Foto: Getty Images

Zemlja satova, bankara i čokolade krije brojne krajolike koji naprosto ostavljaju bez daha, što uvelike može zahvaliti činjenici da joj dobar dio teritorija obuhvaćaju Alpe koje slove za jedne od najljepših planinskih pejzaža na svijetu. No, osim prekrasne prirode, Švicarska je i jedna od najbogatijih i najuređenijih država svijeta, njeni stanovnici govore čak četiri službena jezika, a u zemlji se prakticiraju i neki čudni zakoni koji iznenađuju turiste. Jedan od njih glasi: „nakon 22 sata zabranjeno je puštati vodu u WC-u“.

ZA SVE JE KRIV - "NOĆNI MIR"

Iako u švicarskom zakonodavstvu ne postoji propis koji izričito zabranjuje puštanje vode u WC-u nakon 22 sata, mnogi stanari stambenih zgrada s takvom praksom itekako su upoznati – najčešće kroz neugodne poglede ili ljutite komentare susjeda. U središtu svega nalazi se jedno jednostavno, ali važno pravilo: noćni mir.

Prema pravilnicima kućnog reda koji vrijede u brojnim višestambenim zgradama diljem Švicarske, razdoblje noćnog mira traje od 22 sata navečer do 7 sati ujutro. U tom vremenu stanari su dužni izbjegavati sve aktivnosti koje bi mogle stvarati buku i remetiti san ili odmor susjeda. Među uobičajenim “zabranama” u tom razdoblju navode se glasna glazba, sviranje instrumenata, usisavanje, korištenje perilice rublja, ali i puštanje vode u WC-u.

ZVUČI PRETJERANO?

Ne i u zgradama s tankim zidovima, gdje se čak i tihi zvukovi mogu jasno čuti u susjednom stanu. Zvuk ispiranja vodokotlića, osobito ako je stariji model ili je cijev loše izolirana, može postati izvor frustracije – i razloga za pritužbu.

Ipak, važno je naglasiti da su kućni redovi dogovorne naravi i najčešće predstavljaju smjernice za ugodan suživot, a ne zakonski obvezujuće propise. Drugim riječima, nitko vam zakonski ne može zabraniti korištenje WC-a noću, ali poštivanje pravila zajednice može značajno pridonijeti mirnijem i ugodnijem susjedskom životu.

"ZABRANA" SE DONOSI PREMA POTREBAMA I OKOLNOSTIMA ODREĐENOG OBJEKTA

Upravo zato važno je napomenuti kako kućni red nije univerzalan dokument, već se kroji prema potrebama i okolnostima pojedinog objekta. Na njega utječu broj stanova, debljina zidova, akustika prostora, ali i svakodnevne navike stanara. U zgradama sa slabijom zvučnom izolacijom, zvukovi poput ispiranja vodokotlića mogu se jasno čuti i ometati noćni mir, posebno u kasnim satima.

Popis aktivnosti koje se smatraju neprimjerenima u razdoblju „noćnog mira“ često je naveden u ugovorima o najmu. Najmoprimci su dužni potpisati taj dokument prije useljenja, čime pristaju na pridržavanje pravila koja određuje vlasnik stana ili upravitelj zgrade.

Iako zabrana puštanja vode u WC-u zaista zvuči ekstremno, u nekim zgradama ona je uvedena upravo kako bi se očuvao mir i dobar suživot. Naravno, njezino provođenje u praksi ovisi o razini tolerancije među susjedima, ali i spremnosti da se pronađe balans između osnovnih potreba i zajedničkog mira.

Pročitajte još