NEPOZNATA ATRAKCIJA

U jednom od najljepših gradova svijeta krije se neobičan park s više od 800 različitih kaktusa i sukulenata, a pogled iz njega ostavlja bez daha

Ako volite kaktuse, ovaj botanički vrt mogao bi biti vaše sretno mjesto, tim više što se nalazi u jednom od najljepših gradova na svijetu, Barceloni. Nevjerojatni botanički vrt Mossèn Costa i Llobera jedan je od najvećih vrtova specijaliziranih za kaktuse i sukulente na europskom kontinentu, mjesto koje će vas svojom bodljikavošću i neobičnošću definitivno osvojiti. Naime, u njemu žive neke doista neobične biljke, iz cijelog svijeta i nekih vrlo dalekih zemalja, a sve zahvaljujući njegovom specifičnom položaju i mikroklimi. U narednim rečenicama vodimo vas u istinsko carstvo neobičnih biljaka i kroz neke od najzanimljivijih činjenica koje se uz njega vežu.

MEĐU NAJMANJE POSJEĆENIM PARKOVIMA U GRADU

Ovaj botanički vrt nalazi se u samom gradu, na samo desetak minuta hoda od 60 metara visokog Kolumbova spomenika na donjem kraju najslavnije ulice u Barceloni, La Ramble. Prostire se u podnožju brda Montjuïc te gleda na more, a upravo je pogled na luku i obalu jedan od njegovih dojmljivih aduta, osim, naravno, nekoliko stotina vrsta biljaka koje su u njemu zasađene.

NOVI KONCEPT ZABAVEBili smo na prvoj "ničijoj svadbi": na njoj ne postoje mladenci i ne poklanjaju se kuverte, ali se fantastično jede, pije i pleše do jutra
Nastavi čitati

Ime je dobio po slavnom pjesniku Miquelu Costa i Lloberi, a proteže se na površini od oko šest hektara. Iako su ga neki mediji svojedobno proglašavali jednim od najboljih botaničkih vrtova na svijetu, on sam je jedan od najmanje poznatih i najmanje posjećenih vrtova u tom španjolskom gradu.

UČIONICA NA OTVORENOM KOJA DAJE UVID U ČUDA EVOLUCIJE

Na stranicama grada Barcelone, vrtove opisuju kao ‘učionicu’ u kojoj posjetitelji mogu uživo vidjeti evoluciju na djelu – strategije kojima su sukulentne biljke pribjegle kako bi preživljavale sa što manjim količinama vode. A u učionici se doslovno nalaze primjerci takvih biljaka iz cijelog svijeta – od afričkih kamenih biljaka do divovskih mandacaru kaktusa iz Brazila… Najčešće su vrste kaktusa i sukulentnih biljaka iz pustinjskih područja Amerika, Afrike i Australije, a botanički je vrt krcat i nizom stabala koja uspijevaju u mediteranskoj i suptropskoj klimi. Neka od njih stara su nekoliko stotina godina.

VRT JE VRLO SPECIFIČAN PO SVOJOJ MIKROKLIMI

Raznolikost biljaka koje u njemu rastu jedan je od glavnih aduta tog neobičnog botaničkog vrta, a sreću da u njemu rastu neke neočekivane vrste duguje svom položaju. Naime, lokacija na kojoj se vrt nalazi specifična je po svojoj mikroklimi – tamošnja prosječna temperatura čak je dva do tri stupnja viša od prosječne temperature u okolici, odnosno u gradu. Razlog je sama orijentacija botaničkog vrta – on je zaštićen od hladnih vjetrova.

GENERACIJA Z MIJENJA OBIČAJEZnate li što je to "suhi prosinac"? Blagdani bez alkohola novi su trend među mladima, čak polovica ih ne planira popiti ni kap ovog Božića
Nastavi čitati

VRT OSNOVAN 1970-IH GODINA S OKO 800 VRSTA BILJAKA

Vrt je oformljen 1970-ih godina. Zahvaljujući tome mnogo je mlađi od nekih svojih susjeda u okolici, nastalih 1920-ih godina povodom Međunarodne izložbe održane u Barceloni. U trenutku otvaranja za javnost u njemu je živjelo oko 800 različitih vrsta biljaka, a osmislili su ga arhitekt Joan Maria Casamor i Joan Pañella Bonastre, profesor. Botanički je vrt isprva služio kao učionica na otvorenom za studente botanike.

MRAZOVI 1980-IH GODINA UNIŠTILI BROJNE STANOVNIKE VRTA

List New York Times ovaj je botanički vrt još 1987. godine proglasio jednim od 10 najboljih vrtova na svijetu, čak i usprkos činjenici da je te godine vrt bio devastiran. Naime, 80-ih godine bile su iznimno teške za njegove stanovnike jer su se suočili s dva vala vrlo niskih temperatura i mrazova. Prvi udar zabilježen je 1985. godine, drugi 1987. U ovom potonjem stradalo je 40 posto kaktusa i sukulenata te su brojne biljke morale biti nanovo zasađene. Park je naknadno u nekoliko navrata bio i obnavljan.

Aktualno

Pročitajte još