grad inovacija
Mjesta
Najveći i najopasniji europski vulkan i danas “ključa”, a na njegovim obroncima zbog plodne zemlje i dalje živi na tisuće ljudi
Nevjerojatna Etna. Najviši europski vulkan, ujedno jedan i od najaktivnijih, te apsolutni simbol Sicilije. Jedna od glavnih atrakcija tog popularnog talijanskog otoka te dominantni moment njegove vizure. Legendarna i pomalo zastrašujuća, a opet neodoljivo privlačna. Etna je nešto što se, tijekom posjete Siciliji, ne propušta. Radi njegove važnosti, u lipnju 2013. godine taj je stratovulkan uvršten i na popis svjetske baštine, a doslovno ‘ključa’ pričama… Etna krije brojne priče i zanimljivosti, a ovo su neke od najvažnijih.
KROZ TISUĆE I TISUĆE GODINA UZDIGAO SE IZNAD POVRŠINE MORA
Etna, smještena na istočnoj obali Sicilije, najvećeg talijanskog otoka, rodila se, navodi se na stranici Visit Sicily, prije kojih 570 tisuća godina. Područje na kojem ona danas ponosno stoji tada je bilo tek veliki zaljev, no ona je uporno ključala ispod morske površine sve dok nije izdigla svoju glavu iznad nje te, konstantnim erupcijama, narasla do visokih 3340 metara. Zapravo, ta je visina relativna – ona sa svakom erupcijom raste, a njezin se vrh sastoji od nekoliko kratera, nastalih 1911., 1945.,1968. i 1971. godine.
ETNU OKRUŽUJE IZNIMNO BOGATO TLO
Etna je stvarno ogromna. Ona pokriva površinu od 1190 kilometara četvornih i dvostruko je veća od Vezuva. Promjer joj je oko 140 kilometara, a na njezinim obroncima živi čak četvrtina stanovništva Sicilije. Zahvaljujući eruptivnoj aktivnosti tijekom njezine povijesti, tlo koje ju okružuje iznimno je plodno – čak se tri četvrtine usjeva na Siciliji uzgaja u neposrednoj blizini tog vulkana. Područje Etne poznato je i po vinogradarstvu. Tamo, kaže internet, nastaju neka od najboljih talijanskih vina, dok su obronci vulkana dom oko 160 vinarija.
JEDAN OD NAJOPASNIJIH VULKANA, NO ERUPCIJE SU JOJ U POSLJEDNJE VRIJEME BLAGE
Već i opis njezina vrha ukazuje na činjenicu da je Etna poprilično aktivna. Dapače, UN ju je svojedobno uvrstio i među 16 najopasnijih vulkana na svijetu. Ona je, dakle, sve samo ne uspavana, a na njoj su zabilježene dvije vrste erupcija – eksplozivne erupcije s vršnih kratera, ali i eksplozije u bočnim pukotinama. Do 2001. godine je u prosjeku eruptirala svake dvije godine, no erupcije su joj već neko vrijeme blage.
POVIJEST ETNE OBILJEŽENA JE NEOBIČNIM ERUPCIJAMA
Nisu uvijek bile takve. Posljednja velika dogodila se 1992. godine, a najpogubnija je zabilježena 1669. godine, kada je što od gušenja što u lavi stradalo oko 20 tisuća ljudi. Upravo je tada zabilježen i prvi pokušaj preusmjeravanja toka lave prokopavanjem kanala, no on je bio neuspješan. No, Etna je poznata i po vrlo zanimljivom eruptivnom ponašanju. Naime, kao njezine najdulje erupcije spominju se ona iz 1979. godine, koja je trajala 13 godina, te ona iz 1614. godine, koja je trajala 10 godina. Godine 2021. u razdoblju od šest mjeseci zabilježeno je pak najmanje 50 erupcija.
IME JOJ DOLAZI OD RIJEČI ZA PEĆ ILI GORIM
Zanimljivo je i objašnjenje njezina imena. Wikipedija prenosi kako ime Etna dolazi od feničke riječi ‘attuna’ što znači peć. Drugi izvori, primjerice, navode kako ime Etna dolazi od grčke riječi ‘aitne’ što znači ‘gorim’. Ponekad se Etnu naziva i Mongibello ili Montebello, što u prijevodu znači ‘lijepa planina’. Očekivano, predmet je i brojnih mitoloških priča. Ona je primjerice bila mjesto božanskih kovačnica, a u njoj je Zeus navodno zatočio i čudovište Tifona, čiji su nemir i komešanje uzrokovali erupcije.
POPULARNA TURISTIČKA DESTINACIJA NA KOJOJ SE MOŽE I SKIJATI
Etna je, iako je aktivna, vrlo popularna turistička destinacija. Organizirani turistički odlasci na vrh tog vulkana najnormalnija su stvar, a u sklopu turističkih obilazaka mogu se posjetiti i neke od tamošnjih 200 špilja nastalih djelovanjem lave, a koje su se kroz povijest koristile i kao skloništa ali i kao prirodne škrinje za proizvodnju leda u 18. stoljeću. Najposjećenija među njima je navodno tzv. Snježna špilja. Etna je i vrlo neobična skijaška destinacija, u razdoblju od prosinca do ožujka.