Kada pomislimo na najveći, najdublji i najduži kanjon na svijetu, nerijetku na pamet prvo pada nevjerojatni Grand Canyon u Sjedinjenim Američkim Državama. No, svjetski se rekorder u toj kategoriji, gledano iz naše perspektive, ipak ne nalazi na zapadu, nego na istoku, u Aziji, u dalekom Tibetu. Mjesto je to s, čini se, bezbroj imena. Yarlung Tsangpo Grand Canyon ili Yarlung Zangbo Grand Canyon. Ili jednostavnije kanjon Tsangpo, kanjon Brahmaputra ili pak klanac Tsangpo. Osim bezbroj imena, mjesto je to i bezbroj čudesa…
RIJEKA KOJA TEČE KANJONOM IZVIRE KOD MISTERIOZNE PLANINE
Kanjonom, kao što i samo njegovo ime govori, teče rijeka Yarlung Tsangpo, što je u biti tibetanski naziv za gornji tok rijeke Brahmaputra. Sama rijeka izvire u blizini famozne planine Kailash, koju nerijetko smatraju jednom od najmisterioznijih planina na svijetu, a zatim teče istočno u duljini od oko 1700 kilometara. Najviša je to rijeka na svijetu – prosječna nadmorska visina na kojoj teče vrlo je visokih tri tisuće metara.
REKORDER U DUBINI, ALI I U DULJINI
Kanjon pak je sam po sebi rekorder u svakom smislu, a ponekad ga nazivaju i ‘posljednjim bajkovitim mjestom na svijetu’. Naime, Yarlung Tsangpo Grand Canyon dugačak je 504,6 kilometara te tako čak 48 kilometara duži od američkog Grand Canyona. Isto tako, impozantna je i njegova dubina. Naime, na najdubljem dijelu, između planina Namcha Barwa (Namjabarwa) i Gyala Peri, doseže rekordnu dubinu od čak 6009 metara. Prosječna mu je dubina 2269 metara. Od Grand Canyona je dakle dublji čak 3,2 kilometra.
KANJON JE DOM JEDINSTVENOG EKOSUSTAVA I NAJVIŠEG DRVETA U AZIJI
Ovaj je kanjon doista svijet za sebe. Naime, odlikuje se vrlo specifičnim ekosustavom jer mu klima varira od arktičke do suptropske, a prate ga i različiti krajolici – od tropskih prašuma do tundre. Jednako zanimljivo, taj gorostasni kanjon dom je još jednog gorostasa – 102,3 metara visokog himalajskog čempresa. To dotično drvo smatra se najvišim stablom na azijskom kontinentu, a otkriveno je 2023. godine.
ISTRAŽIVAČIMA KANJON POSTAO ZANIMLJIV U 19. STOLJEĆU
Sam kanjon zapadnjacima je počeo biti zanimljiv u 19. stoljeću, kada su britanski istraživači pokušavali dokučiti gdje rijeka Yarlung Tsangpo ‘završava’. Već su tada točno sumnjali na Brahmaputru, a jedan od načina kako su to pokušavali dokučiti bilo je angažiranje Indijaca da u rijeku bace označene drvene trupce i vide gdje će se oni pojaviti. S ekspedicijama u kanjon krenulo se početkom 20. stoljeća.
‘RIJEČNI EVEREST’ U KOJEM LJUDI GUBE ŽIVOTE
Kanjon i pripadajuća rijeka, koje zbog ekstremnih uvjeta u njemu nazivaju ‘riječnim Everestom’, bio je zanimljiv i kajakašima. Prvi pokušaj prolaska kanjona kajakom pokušali su Japanci 1993. godine i izgubili su jednog čovjeka. U listopadu 1998. godine ekspedicija koju je sponzorirao National Geographic Society krenula je u pothvat prolaska cijelog kanjona kajakom. Suočili su se s neočekivano visokim vodostajem i također izgubili člana ekspedicije. Pothvat je uspješno izveden tek 2002. godine.
JEDAN OD NAJUPEČATLJIVIJIH PRIZORA JE ‘VELIKI ZAVOJ’
Kanjon obiluje nevjerojatnim prizorima, a jedan od najpoznatijih i najupečatljivijih je svakako ‘zavoj’ oko slavne planine Namcha Barwa visoke 7782 metra. Ta je planina dugo vremena slovila za najvišu neosvojenu planinu na svijetu, sve dok nije ‘pokorena’ 1992. godine. Isto tako, uz nju se vežu i proročanstva – primjerice ono da će se ona jednog dana srušiti u kanjon i zatrpati ga. U biti, kanjon obiluje ljepotama, a što se tiče slapova ističu se dva. Jedan se zove Dugin slap i visok je 20 metara. Drugi, viši, zove se Skriveni vodopad i broji 30 metara.