
Dalmatinski klasik
Rio de Janeiro jedan je od najslavnijih svjetskih megapolisa. Taj nevjerojatan grad pršti od povijesti, predivnih plaža te karnevalskog šarenila, no jedna od njegovih osobitosti koja mu daje na ljepoti definitivno je i njegovo zelenilo. Naime, Rio je, mogli bismo reći, doslovno okupan u zelenilu. Razlog je i Nacionalni park Tijuca, najveća urbana šuma na svijetu koja se praktički nalazi u srcu tog velegrada te je zaštićena i statusom nacionalnog parka. Mjesto je to gdje se ‘gužvaju’ predivni planinski vrhovi i ogoljene stijene, brojni potoci i deseci slapova, pješačke i planinarske staze, predivni vidikovci, pa čak i jedno od svjetskih čuda.
Nacionalni park Tijuca nalazi se doslovno u gradu te se proteže na površini od 39 kilometara četvornih. Ona je tek ostatak onoga što je nekada bila velika Atlantska šuma, koja se prostirala na prostranih milijun kilometara četvornih uz brazilsku obalu, sve dok se ljudi nisu primili posla i praktički je, radi uzgoja kave i stoke, nisu sravnili sa zemljom. Danas je od te Atlantske šume ostalo svega 15 posto, a suvremena Tijuca, odnosno ono što danas vidimo, u biti je velikim dijelom rezultat obnove originalne šume te pošumljavanja.
U obnovu tropske prašume krenulo se za vrijeme vladavine brazilskog cara Pedra II. Naime, grad se doslovno našao u opasnosti od nestašice vode jer je raskrčivanje šume ugrozilo stabilnost tamošnjih vodenih tokova. Car je shvatio da je rješenje vratiti šumu i područje je 1861. godine stavljeno pod zaštitu. Istodobno se krenulo i sa sadnjom drveća, a za taj je posao bila zadužena nekolicina robova koji su od 1861. do 1887. godine zasadili više od 100 tisuća stabala.
Dakle, biljni je pokrov manje više vraćen te je područje nacionalnim parkom proglašeno 1961. godine, a zatim je 2012. godine, s ostatkom okolice Rio de Janeira, upisano i na popis svjetske baštine pod zaštitom UNESCO-a. No, sama prašuma, piše pak BBC, ni dan danas nije vraćena na prvotne postavke, one prije nego se sjekirom u priču umiješao čovjek. Naime, iako šuma na prvu izgleda zdravo, ona to nije jer u njoj nije u potpunosti obnovljen životinjski svijet.
Naime, u šumi su nekada živjele 33 vrste velikih i srednje velikih životinja. Sad ih tamo živi samo 11. Na tome se radi, no s polovičnim uspjehom. Jedan razlog zašto ne uspijeva uvođenje svih životinja koje su tamo originalno živjele, primjerice jaguara, jest to da oni traže mnogo veći teritorij od današnjeg, a bilo bi i preopasni jer se park ipak nalazi u gradu. No, uvode se one vrste koji bi mogle dobro funkcionirati u njegovim današnjim granicama.
U svakom slučaju, ovaj zaštićeni komad brazilske prirode svake godine posjeti više do tri milijuna ljudi, koji mogu uživati u tamošnja tri sektora. Sektor A odnosi se na samu šumu Tijuca, sektor B obuhvaća područje Serra da Carioca, a sektor C neke od najljepših i najpopularnijih vrhova u parku, Pedra Bonita i Pedra da Gávea. Četvrti sektor naziva se Pretos Forros/Covanca, no u njemu trenutno nema turističke infrastrukture, prenosi stranica Free Walker Tours.
Park obiluje i špiljama i vodopadima, broji ih čak 30, a u unutra njegovih se granica trenutno nalazi samo jedna favela, Mata Machado. Tu je, naravno, i niz drugih atrakcija, mjesta za piknik, vidikovaca…
Naravno, šetnje i planinarenje jedna su od glavnih aduta šume. Neki je čak smatraju najboljim ‘urbanim’ planinarskim odredištem na svijetu. Staze se protežu u duljini od gotovo 200 kilometara, a različite su težine. Neke od najslavnijih nalaze se upravo u sektoru A, primjerice Pico da Tijuca Trail te Tijuca Forest Historical Valley Circuit.
U sektoru B, Serra da Carioca, nalazi se pak jedno od sedam novih svjetskih čuda svijeta, a to je slavni kip Krista Iskupitelja. On se nalazi na vrhu Corcovado, dok je sektor C sa svojim vrhovima poznat i među ljubiteljima paraglajdinga i zmajarstva. Kao jedno od najprometnijoj svjetskih uzletišta ističe se upravo tamošnja Pedra Bonita.
Dalmatinski klasik
Recepti naših baka
POVIJESNI TRENUTAK
Bez kemikalija!
OBILJEŽAVA SE U TIŠINI
Kvizovi
Vrhunsko ostvarenje
proljetni bijeg u Italiju
savršen obiteljski izlet
MISTERIJ JUŽNE AMERIKE
Neočekivani muzej
Povijest na svakom koraku
ulica crvenih svjetiljki
RAJ ZA OUTDOOR AKTIVNOSTI
Ljepote visočja