Zelena pluća planete: ovo su najčarobnije šume na svijetu koje morate posjetiti

piše Putni Kofer

Gotovo 20 posto ukupne površine Zemlje prekriveno je šumama. U njima živi više od 80 posto kopnenih vrsta životinja, a osim što se smatraju jednim od najsloženijih ekosustava na svijetu, važne su i za moderan život ljudi. Kažu da čak i kratka šetnja prirodom od 20 minuta može biti izvrsna za jačanje mentalnog zdravlja, ali ove šume su toliko lijepe da ćete sigurno poželjeti ostati i dulje od toga. Zavirite u najljepše šume na svijetu koje svojom ljepotom oduševljavaju baš svakoga!

Slikovito selo prepuno povijesti i zelenila od Zagreba je udaljeno samo sat vremena vožnje, a šetnja njegovim ulicama pravo je putovanje u prošlost

ŠUMA IRATI, NAVARRE, ŠPANJOLSKA

Smještena između dolina Aezkoa i Salazar, Irati je velika šuma bukve i jele na sjeveru Španjolske, a smatra se i jednom od najvećih, ekološki najbogatijih i najbolje očuvanih šuma u Europi. Cijelo njeno područje je idealno mjesto za aktivnosti poput planinarenja i brdskog biciklizma u toplijim mjesecima, dok je zimi pogodna za treniranje skijaškog trčanja. Inače, regija Navarre ima nešto više od 600.000 stanovnika, od kojih otprilike 200.000 živi u glavnom gradu Pamploni.

View this post on Instagram

A post shared by Eduardo Blanco Mendizabal (@ebmfoto)

ŠUMA THE QUIVER TREE, JUŽNA NAMIBIJA

Najstariji domoroci južne Afrike, narod San, tradicionalno su koristili šuplje grane drveta Aloidendron dichotomum za izradu tobolaca, odnosno spremnika za držanje oružja kao što su strijele ili koplja. Ova šuma od 250 stabala tobolca jedna je od rijetkih koje su izrasle sasvim spontano. 1995. godine je proglašena nacionalnim spomenikom Namibije, a drveća u njoj imaju dugu povijest vjerovanja da će donijeti sreću svakome tko ih njeguje i obožava.

Ovaj europski grad proglašen je najboljom svjetskom destinacijom za solo putovanja: pristupačan je, siguran i ima stotine zanimljivih atrakcija

AMAZONSKA KIŠNA ŠUMA, JUŽNA AMERIKA

Amazona ima više od polovice preostalih prašuma na planetu, s 390 milijardi pojedinačnih stabala podijeljenih u 16 000 vrsta. Prostire se u devet zemalja: Brazilu, Peruu, Kolumbiji, Boliviji, Ekvadoru, Francuskoj Gvajani, Gvajani, Surinamu i Venezueli. U njoj živi više od 30 milijuna ljudi iz 350 različitih etničkih skupina.

Unatoč golemoj dužini prašume, ne postoji niti jedan most preko rijeke Amazone. No to nije zato što je tehnički nemoguće, već što postoji vrlo malo cesta uz rijeku da bi se stvorila dovoljna potražnja. Umjesto toga koriste se trajekti…

PLANTAŽA ULJANIH PALMI, SARAWAK, MALEZIJA

Posjeći drvo vrijedno 10 milijuna dolara bez dozvole? To nije neuobičajena pojava u malezijskoj državi Sarawak. Šuma Mulu na Borneu pravo je mjesto zločina – mnogi uništavaju prašume za potrebe industrije palminog ulja, na što u posljednje vrijeme upozoravaju brojni aktivisti. Svaki drugi proizvod na policama europskih trgovina sadrži palmino ulje, a gotovo 90 posto proizvede se u Maleziji. Palme uljarice koriste se kao zamjena za maslac, kao sredstvo za stvaranje pjene u sapunu i u biogorivima. 

NACIONALNA ŠUMA PISGAH

Nacionalna šuma Pisgah osnovana je 1916. kao jedna od prvih nacionalnih šuma na istoku Sjedinjenih Država. Rezervat ima približno 86.700 hektara, a cijelo je područje poznato po kilometarskim visokim vrhovima, kaskadnim vodopadima i gustim šumovitim padinama. Dom je prve šumarske škole u Sjedinjenim Državama, a posjetiteljima nudi niz mogućnosti za rekreaciju na otvorenom i uživanje u prirodnim ljepotama planina.

DAINTREE NACIONALNI PARK, QUEENSLAND, AUSTRALIJA

Šuma je toliko spektakularnu da ju je Sir David Attenborough nazvao “najneobičnijim mjestom na Zemlji”. Puzajuće vinove loze i smaragdne krošnje kišne šume Daintree rastu više od 180 milijuna godina. Riječ je o najstarijoj tropskoj prašumi na svijetu pa nije ni čudo da posjetitelji mogu osjetiti drevnu energiju na svakom koraku. Iskustva koja možete doživjeti u Nacionalom parku Daintree posebna su kao i sama šuma, od promatranja krokodila do podvodnog ribolova.

PODVODNE ŠUME KELPA, CATALINA, KALIFORNIJA

Dobrodošli na otok Catalina u Kaliforniji, gdje se smjestila jedna od poznatijih šuma kelpa, odnosno morskih algi. Poznata su kao jedna od najproduktivnijih i najdinamičnijih ekosustava na Zemlji: rastu u cijelom svijetu u umjerenim i polarnim područjima oceana. Neki znanstvenici ih nazivaju “morskim sekvojama”, a riječ je o smeđim algama koje apsorbiraju ugljični dioksid  i otpuštaju kisik u vodu, čime se smanjuje zakiseljavanje oceana.

QUINDIO VOSAK PALMA, KOLUMBIJA

Jedna od najpoznatijih prirodnih atrakcija Kolumbije, koja se nalazi u zapadnom dijelu zemlje jest dolina Cocora, koja je dio Nacionalnog parka prirode Los Nevados. Na ovom području raste drvo Kolumbijski dlan – Quindio vosak palma, nacionalni simbol Kolumbije. Vosak palma je jedino palmino drvo koje raste na ovim velikim visinama, a dolina je njihovo prirodno stanište i smatraju se najvišom palmom u svijetu.

Vosak palme rastu u prosjeku od 50-60 metara i žive oko 120 godina. Kolumbijska vlada je 1985. donijela dekret o strogoj zabrani njihove sječe, jer su se stabla koristila u proizvodnji svijeća i sapuna, a vanjski dijelovi za izgradnju objekata za vodoopskrbu. Danas je dolina Cocora Valley raj za turiste koji dolaze iz cijelog svijeta.

PODIJELI ČLANAK