'Tekući pilav'
Mjesta
Mistični otočić, poznat kao “crnogorski Alcatraz”, nekad je bio zatvor iz kojeg nitko nije uspio pobjeći! Danas je popularna turistička atrakcija i zaštićeno kulturno dobro
Ima nešto što znatiželjno vuče i intrigira kad se spomene ime Alcatraz. Svjetski slavan, malo tko nije čuo za njega – za otok u zaljevu San Francisca u Kaliforniji i tamošnju kaznionicu, svojedobno, sve dok nije zatvoren 1963. godine, najčuvaniji i najsigurniji zatvor u Americi. Mjesto iz kojeg nije bilo bijega… No, jeste li znali da se jedan ‘Alcatraz’ nalazi i mnogo bliže nama, u bliskoj nam Crnoj Gori. Taj ‘crnogorski Alcatraz’, kako mu ‘tepaju’, zove se otok Grmožur.
ISPRVA BIO ZATVOR ZA NAJOZBILJNIJE PRIJESTUPNIKE
Taj maleni kameni otok na Skadarskom jezeru, promjera nekoliko desetaka metara, te istoimena utvrda na njemu postao je široko poznat po svom pomalo jezivom nadimku. Nalazi se na sjeverozapadnom dijelu najvećeg jezera na Balkanu, blizu sela Virpazar. Od najbliže obale dijele ga stotine metara, a tvrđavu na njemu 1843. godine podigli su Turci. Kasnije su je Crnogorci zauzeli te 1878. godine tamo osnovali i zatvor u kojem su kaznu isprva služili najteže osuđivani zatvorenici.
POSTAO POLITIČKI ZATVOR, NAVODNO NAKON SVAĐE IZMEĐU KRALJA I NJEGOVA ZETA
Navodno se radilo o prvom organiziranom zatvoru na tim prostorima, koji je imao svoja vrlo specifična pravila, no o njima malo kasnije. S vremenom je on postao mjesto na kojem su kazne izdržavali politički neprijatelji kralja Nikole. Naime, prema nekim izvorima ta mu je uloga dodijeljena nakon svađe između kralja i njegova zeta Petra Karađorđevića.
ČUVARI I ZATVORENICI NA OTOKU MORALI SU BITI NEPLIVAČI
Slavna povijest otoka, ukrašena je – osim povijesnim činjenicama – i brojnim legendama, a jedna od njih tiče se spomenutog pravilnika. Naime, priča se da su tamo kaznu navodno služili samo neplivači, odnosno osuđenici koji nisu znali plivati. Plivati nisu smjeli znati ni sami zatvorski čuvari, kao ni ostali zaposlenici u kaznionici, a bili su i posebno dobro motivirani da zdušno obavljaju svoj posao. Naime, u opisu je posla stajalo da u slučaju bijega zatvorenika odgovorni čuvar mora odslužiti ostatak kazne odbjegle osobe u cijelosti. Je li itko ikada uspio pobjeći sa zloglasnog otoka nije jasno. Prema jednoj verziji, to je pošlo za rukom jednom zatvoreniku. Prema drugoj, nikad nikome.
TVRĐAVA STRADALA U POTRESU 1905. GODINE I NIKAD NIJE OBNOVLJENA
Utvrda na otočiću, koja se prostire preko cijele njegove površine, oštećena je u potresu koji je Crnu Goru pogodio 1905. godine. Nikada kasnije nije obnovljena. Njezine zidine, visoke od tri do šest metara, prate konfiguraciju terena, a površina joj je 430 metara četvornih. Unutarnji dio, odnosno prostor koji zidine omeđuju, podijeljen je zidom na dva dijela i u njemu su vrata, a u utvrdu se ulazilo kroz dva ulaza. Svaki od njih čuvala je kula. Unatoč ruševnom stanju, zbog zanimljive povijesti, otok i utvrda pretvorili su se turističku atrakciju.
GRMOŽUR NAZIVAJU I OTOKOM ZMIJA, A PO NOVOM I OTOKOM PTICA
No, Grmožur nije ‘samo’ crnogorski Alcatraz. Poznat je i pod drugim nadimcima. Primjerice, nazivali su ga i ‘otokom zmija’. Dva su objašnjena za to. Jedno glasi da je na otoku obitavalo mnogo zmija, navodno posebno puno bjelouški. Drugo objašnjenje tiče se kaznionice. Prema toj predaji, na otok su izbacivali zmije kako bi one ubijale zatvorenike te su se one s vremenom razmnožile do te mjere da su u tamošnji ekosustav trebali uvesti mungose kako bi ih potamanili.
U novije doba, otok nazivaju ‘otokom ptica’. Naime, na njemu se mogu vidjeti dalmatinski pelikani, kojima je Skadarsko jezero općenito važno utočište. Kako god ga zvali, Grmožurova je važnost prepoznata i na ‘službenoj razini’. Utvrda je još 1949. godine zaštićena kao kulturno dobro, i to kao važan primjer fortifikacijske arhitekture, prenosi Portal Analitika.