Posjet vračevima, iscjeliteljima i “vješticama” najjača je turistička ponuda ovog otoka: tretmani se uopće ne naplaćuju, već se ostavlja dobrovoljna donacija

Foto: Getty Images / Canva

U bespućima Tihog oceana, otok Siquijor jedinstven je ne samo za Filipine, kojima službeno pripada, već i cijelu jugoistočnu Aziju. Od davnih dana poznat je i kao središte vještičarenja, magije te narodnog liječenja. Upravo zbog toga postao je iznimno popularan i među znatiželjnim putnicima iz cijelog svijeta. Svi oni, naime, žele iskusiti tajanstvene otočke terapije koje vješto spajaju katoličanstvo (uveli su ga Španjolci u 16. stoljeću) i drevne šamanske prakse. Pripremanje čarobnih napitaka, egzorcizam i fumigacija biljem (proces proizvodnje dima ili pare neugodnog mirisa s ciljem suzbijanja različitih zaraza) ondje su toliko uobičajeni i naširoko cijenjeni jer navodno mogu iskorijeniti bolesti za koje lokalci tvrde da imaju tri glavna uzročnika.

BOLESTI, PREMA VJEROVANJU, UZROKUJU ZLI DUHOVI IZ SLAPOVA I ŠUMA

Prvi su zli duhovi koji žive svugdje oko nas, u slapovima, šumama, morima… Ako ih naljutimo, mogu nam se osvetiti u obliku bolesti, prokletstva ili čak smrti. Drugi uzročnik rezultat je čarobnjaštva, bilo da se radi o tzv. “haplitu“, kad se nekoga začara uz pomoć zloglasne voodoo lutke, ili “barangu“, vještini kojom filipinske vještice nanose štetu ljudima i njihovim usjevima. A u treći uzročnik ubrajaju se prirodne bolesti kao što su obična upala grla, koje se na otoku Siquijoru također uspješno liječe odlaskom iskusnom iscjelitelju (lokalni naziv za osobu koja ima takve moći je mananambal).

PREPORUKE ZA „VJEŠTIČJE“ TRETMANE DAJU I U TURISTIČKOM UREDU

Stranci koji žele upoznati ili na vlastitoj koži iskusiti ovakve oblike “liječenja“ samo se trebaju raspitati u turističkom uredu ili kod lokalnih taksista, piše BBC. Jer otočki iscjelitelji vjeruju da su njihovi talenti božji dar koji nije rezerviran samo za nekolicinu odabranih, već ga treba dijeliti sa svima. Nitko vas neće pitati odakle ste, apsolutno svi su dobrodošli. A cijena? Nema je!

Naime, “čarobnjaci“, živuće legende ovog mističnog otoka, ne naplaćuju svoje tretmane, već za njih traže male, simbolične donacije. Vjerojatno se baš zato njihov broj na Siquijoru posljednjih godina drastično smanjio.

PRVO IME, OTOK VATRE, SIQUIJOR JE DOBIO ZBOG ROJEVA KRIJESNICA

No kako je sve počelo i kako su vještičarenje i magija na ovom filipinskom otoku uopće opstali? Prema povijesnim podacima, kad su se španjolski istraživači Juan Aguirre i Esteban Rodriguez 1565. godine iskrcali na Siquijor, nazvali su ga Isla de Fuego (Otok vatre). Bili su uvjereni da novootkrivena zemlja gori, no zasljepljujuće svjetlo koje su vidjeli zapravo su stvarali rojevi krijesnica koje je bilo nemoguće izbrojati. Ovaj prirodni fenomen ujedno je, vjeruje se, bio i glavni razlog zašto je Siquijor proglašen začaranim – naime, čak su se i stanovnici susjednih otoka bojali doći ondje.

FILIPINCI SU KRŠĆANI, ALI ČAROBNJAŠTVO MISIONARI NISU USPJELI ISKORIJENITI

Iako su Filipini katoličanstvo prigrlili 1521. godine, misionari su na Siquijor stigli tek 1700-tih, vjerojatno odvraćeni upravo brojnim glasinama o čarobnjaštvu. A to je šamanskim tradicijama dalo i više nego dovoljno vremena da se duboko ukorijene u otočku kulturu. Misionari su isprva bili nemoćni, no malo pomalo situacija se mijenjala u njihovu korist – iscjelitelji su prihvatili vjerske ikone i počeli prepoznavati da njihove vještine potječu od više sile (Boga).

DOMAĆI LIJEKOVI SE PRIPRAVLJAJU OD TRISTOTINJAK LJEKOVITIH BILJAKA S OTOKA

Tradicija se na Siquijoru istinski njeguje pa otočani i danas posjećuju tzv. mananambale. Vjeruju da im iscjelitelji mogu pomoći čak i kad moderna medicina te “normalni“ liječnici zakažu. A njihova tajna leži u domaćim lijekovima, koji se pripravljaju od 300-tinjak ljekovitih biljaka koje rastu na otoku. Štoviše, za svega 100-tinjak pesosa (oko 1,65 eura) ljekovite biljne mješavine mogu se kupiti čak i u trgovinama uz cestu. Daleko najpopularniji je, pogađate, ljubavni napitak. Ipak, on vam neće donijeti vječnu ljubav, ali idealan je za kratkotrajnu požudu te podizanje samopouzdanja i pozitivne energije.

MAMAC ZA TURISTE JE FESTIVAL NA KOJEM SVATKO MOŽE SMUĆKATI „LJUBAVNI NAPITAK“

I za kraj ostavljamo pravi mamac za turiste, a to je Siquijor Healing Festival, koji se svake godine, još od 2006., održava u Nacionalnom parku Mount Bandilaan. Na njemu svaki posjetitelj može kreirati vlastite ljubavne napitke i iskusiti čudotvorne rituale. “Naše iscjeljivanje je snažno i već stoljećima Siquijor čini tako jedinstvenim. Ne želimo nikad izgubiti tu magiju“, poručuju organizatori. A sad je samo na vama da razmislite i vidite jeste li dovoljno hrabri za otisnuti se u ovu “vještičju“ avanturu na drugom kraju svijeta…

Pročitajte još