Mjesta

Mjesto na Jadranu na kojem se sudaraju vjetrovi i jake morske struje nazivaju i “hrvatski rt Horn”, a zbog brojnih potopljenih brodova obožavaju ga ronioci

O rtu Horn, jednom od najslavnijih, ali i najopasnijih rtova na svijetu, mnogo se toga zna. Smješten na krajnjem jugu Južne Amerike, rt Horn zloglasno je i iznimno opasno, ali istovremeno uzbudljivo i legendarno mjesto na kojem su moreplovci, oplovljavajući ga, stoljećima na kušnju stavljali svoje umijeće, hrabrost, iskustvo i, u krajnjoj liniji, sam život. More koje ga oplahuje naziva se, naime, najvećim grobljem brodova na svijetu. U dubinama plavetnila u kojem se ‘sudaraju’ Atlantik i Pacifik, a u kojima valovi mogu narasti i do visine od 30 metara, završile su njih stotine, dok su tisuće mornara izgubile život… No, jeste li znali da i Hrvatska ima svoj vlastiti ‘rt Horn’? On je također predmet fascinacije, a zove se rt Planka ili Punta Planka, odnosno rt Ploča ili Pločica.

NOVI KONCEPT ZABAVEBili smo na prvoj "ničijoj svadbi": na njoj ne postoje mladenci i ne poklanjaju se kuverte, ali se fantastično jede, pije i pleše do jutra
Nastavi čitati

MJESTO SUDARA VJETROVA I MORSKIH STRUJA

Hrvatski ‘rt Horn’ nalazi se dva kilometra jugoistočno od Rogoznice, a predstavlja najistureniji dio istočne obale Jadranskog mora koji geografski, ali i klimatski dijeli Jadran na sjeverni i južni, prenosi primjerice Dalmacija danas. Mjesto je to, navodi isti izvor, ‘na kojem se snažno sudaraju sjeverni i južni vjetrovi, ciklone i anticiklone, morske struje. Na njemu se lome najveći valovi Jadranskom mora i vladaju najtiše bonace koje se mogu zamisliti’.

NAJISTURENIJE KOPNO ISTOČNOG JADRANA POZNATO PO JAKIM NALETIMA VJETRA

Kako je riječ o najisturenijim dijelu obale prema otvorenom moru taj je lokalitet izložen vrlo snažnim udarima vjetrova koji su navodno, prati ih glas, presudili brojnim brodovima. Punta Planku nazivaju isto tako i razdjelnicom vjetrova na Jadranu, točkom na kojoj se jugo dijeli od bure, a spomenuti izvor navodi da lokalitet djeluje i na vremenske prilike na području same Rogoznice. Naime, na njezinom području, tvrde, u ljetnim mjesecima padne tri puta manje kiše nego u Splitu ili pak Šibeniku. Neki ga nazivaju i jednim od najljepših rtova Hrvatske.

GENERACIJA Z MIJENJA OBIČAJEZnate li što je to "suhi prosinac"? Blagdani bez alkohola novi su trend među mladima, čak polovica ih ne planira popiti ni kap ovog Božića
Nastavi čitati

PUNTA PLANKA FASCINIRALA JE I DREVNE GRKE

Rt Planka ‘popularan’ je odavno. Grčkim je pomorcima bio poznat i prije 6. stoljeća pr. Kr. te su ga zvali Diomedov rt, a prema pisanju Putoteke na njemu se nekada nalazilo i starogrčko svetište gdje su moreplovci pokušavali izmoliti sigurnost na moru. O neobičnim vremenskim uvjetima koji vladaju na rtu pisao je i grčki povjesničar Timej, njime se bavio i matematičar i geograf Eratosten.

KOD RTA PLANKA ČUDO JE IZVEO SV. IVAN TROGIRSKI

No, rt ima i važnu religioznu notu. Uz njega se vezuje jedno od čuda za koje je zaslužan svetac Ivan Trogirski, trogirski biskup iz 11. stoljeća. On je, kaže priča, hodajući po vodi, spasio kralju Kolomana i njegove mornare od brodoloma. U spomen njemu i njegovu djelu na rtu je 1324. godine izgrađena i zavjetna crkva, crkva sv. Ivana Trogirskog. To se zdanje danas nalazi pod zaštitom, a ne može izbjeći tamošnjim valovima čak ni unatoč tome što ga od samog mora dijeli 10 metara.

LOKALITET JE POPULARAN MEĐU LOVCIMA NA OLUJE, ALI I RONIOCIMA

Mjesto je bilo poprište i brojnih brodoloma. Zato rogozničko podmorje slovi kao dom brojnih olupina brodova te, posljedično, raj za ronioce. No, osim ronioca, Punta Planka privlači i fotografe, i to posebno, kako pišu Putoholičari, lovce na oluje. Na samom lokalitetu nalazi se i mali svjetionik. Oni koje možda zanima dulja šetnja s rtom kao jednim od vrhunaca te hodnje, mogu se otisnuti na 7,6 kilometara dugu stazu koja počinje i završava u mjestu Ražanj.

Aktualno

Pročitajte još