IZ PRVE RUKE
Mjesta
Nevjerojatan špiljski svijet, prepun čudesnih boja i oblika, krije i kapelicu pod stijenom koja je izgrađena prije nevjerojatnih 1000 godina
Kraški špiljski sustav Frasassi u talijanskoj općini Genga, u blizini Ancone, s punim pravom smatra se čudom prirode. Ovo sve popularnije turističko odredište bogato vodom, stalaktitima i stalagmitima 25. rujna 1971. godine otkrila je skupina speleologa iz Ancone pod vodstvom Giancarla Cappanera. Špilje Frasassi nalaze se sedam kilometara južno od grada Genge, u blizini župe San Vittore i željezničke stanice Genga-San Vittore te pruge koja spaja Rim i Anconu.
KAPLJICE VODE MILIJUNIMA GODINA GRADE NEVJEROJATNE OBLIKE
U ovom podzemnom ekosustavu kapljice vode već milijunima godina grade jedinstvenu arhitekturu špilja. Posjetitelji nastajanje vapnenačkih formacija mogu promatrati iz prve ruke. Špilje Frasassi oblikovale su se tisućljećima. Sumporna mineralizirana voda se duž pukotina u stijeni uzdizala i pritom susretala s bikarbonatnom podzemnom vodom iz obližnje rijeke Sentino. Da nam je samo znati što će čudotvorna Majka Priroda napraviti s ovim mjestom u dalekoj budućnosti!
JEDNA OD NAJIMPRESIVNIJIH JE ŠPILJA ŠIŠMIŠA
Špiljski sustav Frasassi sastoji se od niza unikatnih komora. Jedna od najimpresivnijih je Grotta delle Nottole (Špilja šišmiša), nazvana po velikoj koloniji šišmiša koja ondje živi. Tu su i Grotta Grande del Vento (Špilja vjetra – najveća u Frasassiju, ali i Europi) s čak 13-ak kilometara tajanstvenih prolaza, Sala delle Candeline (Soba svijeća), koja je dobila ime po brojnim stalagmitima koji nalikuju upravo svijećama, Sala dell’Infinito (Beskonačna soba), visoka komora s masivnim stupovima koji podupiru sam krov špiljskog sustava…
JEDAN OD NAJVEĆIH POZNATIH ŠPILJSKIH SUSTAVA U EUROPI
Iako relativno mlade, špilje Frasassi danas su jedne od najvećih poznatih špiljskih sustava u Europi. Njihov čaroban niz stalaktita i stalagmita raspoređen je duž 1500 metara javnosti pristupačnih špilja. Ovo monumentalno podzemno mjesto prve posjetitelje primilo je 1974. godine, a danas obilasci u pratnji vodiča traju nešto više od sat vremena. Komore u špiljama nevjerojatno su velike, neke idu i do 240 metara u visinu. Impresivne po prirodi, dodatno su pojačane brojnim svjetlosnim efektima zbog čega ćete se, obilazeći ih, osjećati kao da ste ušli u najljepšu bajku.
DIO ŠPILJA JOŠ NIJE U POTPUNOSTI ISTRAŽEN
Bezbroj zapanjujućih kamenih formacija, stalaktiti, vodeni bazeni – sve to možete doživjeti u Frasassiju. Iako je spomenuto područje otvoreno za javnost, postoji velik dio špilja koji još nije dovoljno istražen i stoga je nedostupan za radoznale posjetitelje. Naime, dosad je u sustavu zabilježeno skoro 15 kilometara prolaza i špilja, ali pretpostavlja se da je to i dalje manje od polovice svih ljepota koje ovaj podzemni svijet zapravo nudi.
SVAKA PROSTORIJA NOSI DRUGO IME, KOJE JE DOBILA PO SVOJOJ ZANIMLJIVOSTI
Obilazak Frasassija počinje unutar tzv. dvorane Ancona. Visoka je oko 100 metara, prepuna zadivljujućih stalagmita, a akustika u njoj jednostavno ostavlja bez daha. Ondje sve odzvanja i stvara magičnu zvučnu kulisu koja će vas ispratiti prema nizu tunela koji vodi do drugih manjih prostorija. Svaka od njih dobila je zanimljivo ime koje sugerira njihov oblik i sastav – kanjon, orgulje, kolonada, plast sijena, vodopad, kristalizirano jezerce, dvorac, divovi, obelisk… Naravno, postoji nekoliko odjeljaka špilje koje treba obići uz stručne vodiče. Oni će vas opremiti odijelom, kacigom i čeonom lampom kako biste bili potpuno sigurni tijekom razgledavanja.
NA ULAZI SE NALAZI KAPELICA IZGRAĐENA POD STIJENOM
Blizu ulaza u špilje nalaze se i dvije kapelice/svetišta – Santuario di Santa Maria infra Saxa (Svetište Svete Marije pod stijenom) iz 1029. i hram neoklasične arhitekture iz 1828., poznat kao Tempietto del Valadier (Valadierov hram). Osim toga, regiju oko Frasassija krase pitoreskna brdska sela i atraktivni krajolici, uključujući Park prirode Gola della Rossa, koji je itekako vrijedan istraživanja.