VIŠE OD SUNCA I MORA
Mjesta
Slikovito mjestašce na dalmatinskom otoku, koje nosi ime sveca, ima drugačiji govor od ostatka otoka, a krase ga prekrasne plaže i savršeno čisto more
Otok Brač ‘galaksija’ je za sebe, a Sumartin samo jedna od njegovih lijepih ‘planeta’. Ili, možda bolje rečeno, zvijezda. Najmlađe naselje na otoku zbog trajektnog pristaništa neki zovu jednim od ‘vrata otoka Brača’. Specifično je po svom govoru, a nudi pregršt opcija za one koji traže miran i skrovit odmor u netaknutoj prirodi. Pa čak i za one željne fizičkih izazova, poput uspona na najviši vrh ne samo otoka Brača, već i svih jadranskih otoka. U ovom tekstu navodimo nekoliko argumenata zašto bi Sumartin trebalo uvrstiti na kartu pod nazivom ‘odličan odmor na hrvatskom moru’.
NAJMLAĐE NASELJE NA OTOKU BRAČU
Sumartin je najmlađe naselje na otoku Braču, najvećem srednjodalmatinskom otoku dugačkom 40 kilometara i prosječno širokom 12 kilometara te u biti trećem najvećem otoku na Jadranu. Osnovali su u 17. stoljeću doseljenici s kopna koji su bježali pred turskim osvajačima, navodi se na stranicama turističke zajednice općine Selca. Njoj Sumartin, sa svojih nekoliko stotina stanovnika, administrativno i pripada. Prvotno uspostavljeno naselje isprva se zvalo Vrhbrača, a aktualno je ime dobilo po ostacima crkve sv. Martina koju su isti doseljenici obnovili. Mjesto je specifično po svom govoru. Naime, iako na otoku prevladava čakavština, u Sumartinu i njegovo okolici i dalje se priča štokavštinom.
MJESTO SE RAZVIJALO OKO FRANJEVAČKOG SAMOSTANA I CRKVE SV. MARTINA
Povijest mjesta kroz sve te silne godine obilježavali su ribarstvo i maslinarstvo, a njegov najupečatljiviji dio čini visoki kameni zvonik crkve i franjevačkog samostana sv. Martina. Upravo po tom je zdanju naselje dobilo i ime, a njegovo je temelje postavio 1747. godine pjesnik i fratar Andrija Kačić – Miošić. Poklonici povijesti i kulture bit će zadovoljni u samostanskom muzeju koji čuva zbirku vrijednog nakita, barokne slike te ručno iscrtane navigacijske karte.
KRISTALNO ČISTO MORE I SKROVITE UVALE ZA POTPUNI MIR
No, Sumartin i njegova okolica imaju još iznenađenja, mimo netaknute prirode i dostupnosti svježe ribe te domaćih gastroproizvoda. Naime, područje se može pohvaliti lijepim plažama i još ljepšim, kristalno čistim morem, do te mjere da se može kupati i u samoj luci. Dapače, područje je idealno za one koji žele pobjeći od gužvi i skrasiti se u nekoj od skrovitih uvalica. Do nekih od njih moguće je doći samo barkom, a općenito kao najpoznatije slove Rasotica, Zukovik, Radovnja, Studena, Zvirje i Spilice. U njima se izmjenjuju pješčane i šljunčane plaže.
BICIKLISTIČKE I PJEŠAČKE STAZE, ALI I USPON NA VIDOVU GORU, NAJVIŠI VRH JADRANSKIH OTOKA
Sumartin i njegova okolica nude i niz opcija za one koji traže aktivniji odmor. Tu je niz pješačkih i biciklističkih staza koje vode kroz maslinike i vinograde, a nedaleko se nalazi i Vidova gora, najviši vrh Brača, ali i općenito jadranskih otoka, koji doseže visinu od 778 metara. Za one koji traže feštu pa kakvima je Dalmacija poznata, u Sumartin bi se trebali uputiti početkom kolovoza. Naime, od brojnih tamošnjih fešta upravo 2. kolovoza se održava ona najpoznatija, fešta ‘Gospe od Anđela’.
SUMARTIN JE RODNO MJESTO MARIJA PURATIĆA, IZUMITELJA KOJI JE PROMIJENIO SVIJET RIBARSTVA
Sumartin je poznat i po dugoj ribarskoj i brodogradilišnoj tradiciji. Dokaz je i jedno ime koje je zadužilo industriju ribarstva, a riječ je o Mariju Puratiću koji je izumio vitlo za izvlačenje ribarskih mreža, tzv. Puratićevo vitlo (Power Block ili Puretic Power Block). Ono je revolucioniziralo ribarstvo, odnosno omogućilo izvlačenje mreža veličina koje su dotad, u kontekstu ručnog izvlačenja, bile nezamislive.
OBLIŽNJI BOL NUDI NAJLJEPŠU PLAŽU NA JADRANU, ALI I BOGATU POVIJEST
Za slučaj da vam Sumartin postane pretijesan, svakako svratite do obližnjeg Bola, najstarijeg mjesta na bračkoj obali, poznatog po predivnim plažama, među ostalima onoj koja slovi za najljepšu na Jadranu – Zlatni rat. No, Bol nije samo plaža – u mjestu je moguće razgledati niz atrakcija, od starokršćanskih sarkofaga do crkvi.
JOŠ BLIŽA SELCA HVALE SE KLESARSKOM TRADICIJOM
Još bliža Selca pak se hvale dugom klesarskom tradicijom, a slove za mjesto s najviše spomenika po glavi stanovnika (doduše rasutih po cijelom svijetu), kako navode na već spomenutim stranicama turističke zajednice. Mjestom dominira 45 metara visoka crkva Krista Kralja, koja nosi nadimak ‘Bračka katedrala’.