![golubove-stijene-pula](https://putnikofer.hr/wp-content/uploads/2025/01/golubove-stijene-pula-360x330.jpg)
POSTALO JE NEIZDRŽIVO
TRI SATA OD ZAGREBA
Italija je zemlja brojnih čuda. Od vječnog grada, Rima, koji osvaja svakog tko ga posjeti. Ili šarmantne Toskane, regije kao stvorene za uživanje i hedonizam. A tek živahni jug zemlje i slikoviti otoci idealni za ljetni odmor? Italija zaista ima sve. No jedna njezina nerazvikana znamenitost, koja se nalazi blizu granice s Hrvatskom, većini promakne. To je Palmanova, grad savršeno pravilnog, zvjezdastog oblika, izgrađen krajem 16. stoljeća. Njegova se pravilna, lijepa gradska jezgra nalazi pod zaštitom UNESCO-a.
Odlazak u shopping u Italiju nekad je značilo put u Trst i kupovinu na štandovima i Ponte Rossu. Danas, oni koji žive blizu granice najčešće posjećuju outlet koji se nalazi blizu Palmanove i nosi isto ime, a u kojem se po nižim cijenama može naći brendirana odjeća. Tek poneki od tih shopping turista svrate i u grad da vide uživo mjesto čiji je oblik i način gradnje bio vrhunac fortifikacijske arhitekture svog doba. To i ne čudi. Nevjerojatan oblik s ceste možete tek naslutiti, a njegova se puna ljepota vidi tek iz zraka. Zato je Palmanova postala popularnija tek pojavom dronova.
Palmanova se nalazi na sjeveru Italije, nedaleko od Udina i Trsta. Od Umaga do nje treba oko sat i pol vožnje, Riječanima će trebati oko dva sata, a Zagrepčanima tek nešto više od tri sata. Grad zvjezdastog tlocrta izgrađen je krajem 16. stoljeća. Podigla ga je Mletačka republika kako bi utvrdila prostor Furlanije i zaustavila prodor Turaka, ali i ekspanzionizam goričkih grofova iza kojih su stajali Habsburgovci. Kamen temeljac položen je u listopadu 1593.
Tlocrt Palmanove u obliku zvijezde s devet krakova bio je vrhunac vojnog inženjerstva tog vremena. Na mjestu gdje se „krakovi“ dodiruju bili su izgrađeni tornjevi, s kojih se branio grad, ali i ostali tornjevi. Oko grada je iskopan obrambeni jarak, a u njega se moglo ući samo kroz troja, dobro branjena vrata. Palmanova je bila idealno zamišljen grad, izgrađen u skladu sa svim najvišim ciljevima humanističke renesansne misli.
Idealan je, pokazalo se, ipak bio samo na papiru. Dugo se nitko nije htio preseliti u njega. Mletačka je republika 1622. godine čak davala besplatno zemljište kako bi privukla stanovnike. Danas broji oko 5000 stanovnika.
Od 1815. do kraja Prvog svjetskog rata grad je bio pod austrijskom upravom, nakon toga postao je dio Kraljevine Italije. Palmanova je proglašena nacionalnim spomenikom 1960. godine, a na UNESCO-ov popis svjetske baštine upisana je 2017. godine kao dio venecijanskih obrambenih radova izgrađenih između 16. i 17. stoljeća. Najveća je znamenitost grada je katedrala, smještena na glavnom trgu nasuprot gradske vijećnice. Projektirana je 1603., a dovršena 1636. godine. Zvonik je podignut 1776. godine, a namjerno je izgrađen nizak kako ga napadači ne bi mogli vidjeti od zidina.
„Do povijesnog središta Palmanove možete birati prolazak kroz jedna od troja monumentalnih vrata, nazvanih Aquileia, Udine i Cividale. Odakle god da dolazite, ishodište je šesterokutna Piazza Grande, glavni gradski trg. Bit ćete zapanjeni savršenstvom ovog mjesta. Stojeći ispred vrata Cividale možete vidjeti različite vrste utvrda koje okružuju grad: bedeme, bastione i opkop, Napoleonove kontragarde i lunete,“ navodi se na stranicama UNESCO-ove svjetske baštine.
POSTALO JE NEIZDRŽIVO
PROJEKT OTOK PRIČA
PUT ZDRAVLJA I PRIJATELJSTVA
PUT ZDRAVLJA I PRIJATELJSTVA
IMPRESIVNA VELIČINA
PRIČA O RIVALSTVU I LUKSUZU
SIMBOL GRADA
DOM KULA I ZMAJEVA
Daleko od danjeg svijetla
GIBRALTAR DUBROVNIKA
Skriveno pod vodom
PRIRODNI FENOMEN