TRI SATA OD ZAGREBA

U blizini Hrvatske nalazi se savršeno pravilan grad u obliku zvijezde s devet krakova! U njemu dugo nitko nije želio živjeti, a turisti su ga otkrili zbog dronova

Italija je zemlja brojnih čuda. Od vječnog grada, Rima, koji osvaja svakog tko ga posjeti. Ili šarmantne Toskane, regije kao stvorene za uživanje i hedonizam. A tek živahni jug zemlje i slikoviti otoci idealni za ljetni odmor? Italija zaista ima sve. No jedna njezina nerazvikana znamenitost, koja se nalazi blizu granice s Hrvatskom, većini promakne. To je Palmanova, grad savršeno pravilnog, zvjezdastog oblika, izgrađen krajem 16. stoljeća. Njegova se pravilna, lijepa gradska jezgra nalazi pod zaštitom UNESCO-a.

TURISTI SU ATRAKTIVNOST PALMANOVE OTKRILI TEK POJAVOM DRONOVA

Odlazak u shopping u Italiju nekad je značilo put u Trst i kupovinu na štandovima i Ponte Rossu. Danas, oni koji žive blizu granice najčešće posjećuju outlet koji se nalazi blizu Palmanove i nosi isto ime, a u kojem se po nižim cijenama može naći brendirana odjeća. Tek poneki od tih shopping turista svrate i u grad da vide uživo mjesto čiji je oblik i način gradnje bio vrhunac fortifikacijske arhitekture svog doba. To i ne čudi. Nevjerojatan oblik s ceste možete tek naslutiti, a njegova se puna ljepota vidi tek iz zraka. Zato je Palmanova postala popularnija tek pojavom dronova.

DO PALMANOVE SE STIŽE ZA TRI SATA OD ZAGREBA, A OD UMAGA ZA SAT I POL

Palmanova se nalazi na sjeveru Italije, nedaleko od Udina i Trsta. Od Umaga do nje treba oko sat i pol vožnje, Riječanima će trebati oko dva sata, a Zagrepčanima tek nešto više od tri sata. Grad zvjezdastog tlocrta izgrađen je krajem 16. stoljeća. Podigla ga je Mletačka republika kako bi utvrdila prostor Furlanije i zaustavila prodor Turaka, ali i ekspanzionizam goričkih grofova iza kojih su stajali Habsburgovci. Kamen temeljac položen je u listopadu 1593.

POMOĆ TEHNOLOGIJEDala sam ChatGPT-ju da mi isplanira produženi vikend u Solunu. Evo kakav plan mi je složio, što je "fulao" i hoću li ga ponovo koristiti!
Nastavi čitati

KAKO BI PRIVUKLA STANOVNIKE, MLETAČKA JE REPUBLIKA POKLANJALA ZEMLJIŠTE U PALMANOVI

Tlocrt Palmanove u obliku zvijezde s devet krakova bio je vrhunac vojnog inženjerstva tog vremena. Na mjestu gdje se „krakovi“ dodiruju bili su izgrađeni tornjevi, s kojih se branio grad, ali i ostali tornjevi. Oko grada je iskopan obrambeni jarak, a u njega se moglo ući samo kroz troja, dobro branjena vrata. Palmanova je bila idealno zamišljen grad, izgrađen u skladu sa svim najvišim ciljevima humanističke renesansne misli.

Idealan je, pokazalo se, ipak bio samo na papiru. Dugo se nitko nije htio preseliti u njega. Mletačka je republika 1622. godine čak davala besplatno zemljište kako bi privukla stanovnike. Danas broji oko 5000 stanovnika.

NAJVEĆA ZNAMENITOST GRADA JE KATEDRALA S POČETKA 17. STOLJEĆA

Od 1815. do kraja Prvog svjetskog rata grad je bio pod austrijskom upravom, nakon toga postao je dio Kraljevine Italije. Palmanova je proglašena nacionalnim spomenikom 1960. godine, a na UNESCO-ov popis svjetske baštine upisana je 2017. godine kao dio venecijanskih obrambenih radova izgrađenih između 16. i 17. stoljeća. Najveća je znamenitost grada je katedrala, smještena na glavnom trgu nasuprot gradske vijećnice. Projektirana je 1603., a dovršena 1636. godine. Zvonik je podignut 1776. godine, a namjerno je izgrađen nizak kako ga napadači ne bi mogli vidjeti od zidina.

DRUGA STRANA CIPRAPlaninsko selo s termalnim izvorima jedno je od najboljih turističkih odredišta na svijetu: posjetiteljima nudi savršen spoj prirodnih ljepota i autentičnog načina života
Nastavi čitati

OD 2017. PALMANOVA JE POPISU UNESCO-OVE SVJETSKE BAŠTINE

„Do povijesnog središta Palmanove možete birati prolazak kroz jedna od troja monumentalnih vrata, nazvanih Aquileia, Udine i Cividale. Odakle god da dolazite, ishodište je šesterokutna Piazza Grande, glavni gradski trg. Bit ćete zapanjeni savršenstvom ovog mjesta. Stojeći ispred vrata Cividale možete vidjeti različite vrste utvrda koje okružuju grad: bedeme, bastione i opkop, Napoleonove kontragarde i lunete,“ navodi se na stranicama UNESCO-ove svjetske baštine.

Aktualno

Pročitajte još