RASPRAVA NA REDDITU
Mjesta
Grad prepun ljepote i povijesti, u kojem svaki kutak krije neki spomenik i impresivnu priču, zauvijek osvaja svakoga tko ga posjeti
Kad pomislite na neki od najpopularnijih gradova na svijetu, ovaj vam vrlo vjerojatno odmah pada na pamet. Kako ne bi – pa ipak je riječ o ‘vječnom gradu’. Naravno, pogađate, radi se o slavnom Rimu, jednoj od najpopularnijih svjetskih destinacija koju bi definitivno trebalo posjetiti barem jednom u životu. U tom kontekstu, znalci dobro znaju: koliko god da ostanete, bilo to i mjesecima, samo ćete ‘zagrebati površinu’, što preneseno, što doslovno. Kao prvo, Rim bi se moglo razgledavati i upoznavati cijelog života jer taj grad doslovno pršti od znamenitosti i atrakcija, a najbolje od svega niz njih još je uvijek skriveno od očiju javnosti. Naime, danas možemo vidjeti samo 10 posto drevnog Rima, čiji su ostaci i dalje skriveni nekoliko metara ispod ‘moderne’ površine grada. U svakom slučaju, ako planirate putovanje, evo što sve posjetiti i doživjeti u Rimu. No, za početak nekoliko zanimljivosti o glavnom gradu Italije.
RIM JE DEFINITIVNO GRAD BROJNIH ‘PRVIH’
U Rimu danas možda živi oko 2,8 milijuna ljudi, no on je milijunski grad još od davnina. I ne samo to, Rim je bio prvi grad na svijetu koji je dosegao velikih milijun stanovnika. Drugi grad kojem je to pošlo za rukom bio je London, i to tek u 19. stoljeću. Rim je isto tako i dom prvog kompleksnog sustava kanalizacije na svijetu znanog po imenu Cloaca Maxima, ali i prvih zakona, poznatih kao Zakonik dvanaest ploča, zbira dotadašnjih pravila običajnog prava. Isto tako, upravo su Rimljani – svjesni koliko je higijena bitna za općenito zdravlje – utemeljitelji modernog spa, a izgradili su i prvi akvadukt kojim su 312. godine pr. Kr. doveli vodu u grad podzemnim cijevima.
NAJVEĆE SVEUČILIŠTE U EUROPI I ZAKON KOJI ŠTITI MACE
Rim je dom najvećeg europskog sveučilišta i drugog najvećeg sveučilišta na svijetu, La Sapineze, inače prvog sveučilišta u Rimu, koje je osnovano daleke 1303. godine, dok je maskota grada vučica koja je odgojila mitske osnivače Rima, braću Romula i Rema. Grad je to u kojem zakon posebno štiti mačke. Naime, prema tom je zakonu mačkama dopušteno da žive gdje su rođene, bez da ih se ometa pa ih se tamo može vidjeti kako se izležavaju i penju po nekim od najprepoznatljivijih atrakcija grada. U biti, imaju za sebe i cijeli jedan kompleks hramova. Radi se o lokalitetu Largo di Torre Argentina. Tamo ih trenutno obitava najmanje 100, a kompleks se pretvorio u svojevrsno utočište za potrebite mačke.
GRAD S NAJVEĆIM BROJEM KATAKOMBI NA SVIJETU
Povrh svega navedenog, Rim se može pohvaliti i s velikim brojem katakombi, odnosno podzemnih groblja, te ih ima više od bilo kojeg drugog grada na svijetu. Zasad je u rimskom podzemlju otkriveno 60 takvih kompleksa dugačkih čak 400 kilometara. Osim toga, u Rimu, koji je glavnim gradom Italije postao tek 1870. godine (tu je titulu oduzeo Firenci), navodno ima više obeliska nego u cijelom Egiptu. Oni su dopremani iz Egipta kako bi se njima ukrašavao grad i stadioni. Rimljani su iz Egipta otuđili njih ukupno 53. Većina ih je i dalje skrivena od očiju javnosti, ispod današnjeg grada, no njih 13, što velikih što malih, i dalje krasi grad.
NEVJEROJATNI KOLOSEUM KAO JEDNA OD NAJPOPULARNIJIH ATRAKCIJA GRADA
Kad si u Rimu, ništa bez Koloseuma. Naime, amfiteatar u kojem je nekada 65 tisuća gledatelja motrilo bitke gladijatora, danas je jedna od najpopularnijih rimskih atrakcija. Koloseum je bio najveći amfiteatar te vrste u Rimskom carstvu, koje ih je brojilo najmanje 200. Dovršen je 80. godine, a sama je gradnja trajala samo osam godina. Gradile su ga tisuće robova.
Glavna stvar u njemu bili su, naravno, gladijatorski spektakli. U borbama je navodno život izgubilo oko pola milijuna ljudi i milijun životinja. No, koliko god bio velik, Koloseum ipak nije bilo najveće zdanje izgrađeno u svrhe zabave. To je bio Circus Maximus, golemi stadion u kojem su se održavale utrke kočijama, a koji je mogao primiti oko 250 tisuća gledatelja, odnosno četvrtinu stanovnika tadašnjeg Rima. Od njega danas nije ostalo puno, no sam pogled na njegove ostatke odaje dojam njegove veličine.
U FONTANU TREVI GODIŠNJE SE BACI NOVČIĆA VRIJEDNIH 700 TISUĆA
Vječni grad poznat je po svojim fontanama. Krasi ga njih 280, a jedna od najpoznatijih definitivno je barokna fontana Trevi, vjerojatno jedna od najslavnijih fontana na svijetu općenito. Nalazi se na Piazza di Trevi, a izgrađena je u 18. stoljeću i prikazuje Neptuna, boga mora. Kad ste u Rimu, bacanje novčića u nju obavezna je stvar. Pravila su iduća. Bacite jedan i ‘osigurali ste si’ povratak u Rim. Bacite dva, zaljubit ćete se u Rimljanina ili Rimljanku. Ako pak bacite tri, krenite planirati svadbu.
U fontanu Trevi svake se godine ubaci novčića u vrijednosti od gotovo 700 tisuća eura koji onda idu Caritasu i potrebitima. Sama fontana i danas se opskrbljuje vodom preko akvadukta Aqua Vergine iz 19. g. pr. Kr., koji je djelomično i dalje očuvan. Područje u blizini fontane, doduše devet metara ispod zemlje, naziva se Vicus Caprarius (grad vode) te slovi kao jedna od najboljih opcija za istraživanje rimskog podzemlja. Isto tako, kad šećete gradom neizbježno ćete naići na tzv. nasone, male ‘fontane’ sa slavinom, a na kojima se možete napiti vode. Čak postoji i aplikacija koja će vas dovesti do najbliže vama.
PANTHEON S IMPOZANTNOM KUPOLOM I ‘OKOM’
Pantheon slovi kao jedno od najbolje očuvanih zdanja u Rimu. Neki smatraju da se radi o nekadašnjem paganskom hramu, drugi priznaju da ne znaju njegovu stvarnu ulogu, treći naginju opciji da je on bio mjesto slavljenja živućih careva (koji su bogovima mogli biti proglašeni tek nakon smrti). Kako god bilo, svi se slažu da je on, inače s vremenom prenamijenjen u crkvu, apsolutno nevjerojatan građevinski i inženjerski pothvat.
Naime, krasi ga nevjerojatna kupola, najveća samostojeća na svijetu, do čijeg vrha, od poda, ima 43,3 metra. Kako bi izdržali pritisak njezine težine, zidovi Pantheona debeli su čak šest metara, a on je i posljednje počivalište kraljevima, ali i slavnom slikaru Raphaelu. Na sredini kupole nalazi se rupa, koja omogućava ulaz svjetla te služi ventilaciji, dok je pod građen pod nagibom kako bi se omogućio odljev vode.
JEDINI GRAD NA SVIJETU UNUTAR KOJEG SE NALAZI DRŽAVA
Rim je jedini grad na svijetu koji se može pohvaliti time da se unutar njega nalazi – država! Naravno, riječ je o Vatikanu i iako on zaslužuje jednu posebnu priču definitivno treba spomenuti nekoliko njegovih najpoznatijih atrakcija. To je, očekivano, bazilika sv. Petra, duhovni centar katoličke crkve na trgu sv. Petra te najviša građevina u Rimu (visoka je 136,6 metara) za koju se vjeruje da je izgrađena na grobu sv. Petra. U njoj se nalazi čak 148 papinskih grobnica, kao i vrijedna djela poput Berninijeva baldahina i Michelangelove ‘Piete’.
Isto tako, tu su i Vatikanski muzeji te slavna Sikstinska kapela koju krase predivne Michelangelove freske, kao i Vatikanski vrtovi, koju obuhvaćaju više od polovice površine te male države koja broji svega 44 hektara.
FORUM ROMANUM KAO SREDIŠTE DREVNOG RIMA
Forum Romanum bio je središte političkog, kulturnog, religioznog i gospodarskog života Rima, a to dokazuju i ostaci koji su danas vidljivi javnosti – arheološki park načičkan hramovima, tržnicama i drugim zdanjima koja su podignuta na tlu koje u startu nije puno obećavalo. Naime, u početku je taj lokalitet bio močvarno etruščansko groblje koje je, izgradnjom kanalizacijskog sustava, u biti isušeno te su na njemu počele nicati građevine čijim se ostacima danas dive milijuni.
Rimski forum je navodno i dom grobnice Romula, tamo su vestalke, svećenice koje su za taj poziv izabirane još kao djeca te su se zaklinjale na 30-godišnji celibat, a tamo je kremiran i Julije Cezar. Ironično, tijekom srednjeg vijeka forum je prepušten propadanju i zvali su ga ‘Campo Vaccino’ ili ‘polje za krave’ na kojem je pasla stoka. Prva iskapanja počela su tek u 18. i 19. stoljeću.
PIAZZA NAVONA, CASTEL SANT’ANGELO I VILLA BORGHESE
Prilikom posjete Rimu, svakako bi se na popisu trebala naći Piazza Navona koja slovi kao jedan od najljepših trgova vječnog grada. Svoj vrlo izduženi oblik duguje svojoj originalnoj svrsi – tamo se nekad nalazio stadion. Na trgu se nalazi nekoliko fontana, a najpoznatija je Berninijeva La Fontana dei Quattro Fiumi (Fontana četiri rijeke). Na trgu stoji i obelisk, a sve vrvi uličnim izvođačima, kafićima i terasama.
Upoznavanje Rima nepotpuno je i bez Castel Sant’Angela iz 2. stoljeća, koji je podzemnim tunelom povezan s Vatikanom kako bi se u njemu mogao sakriti papa u slučaju opasnosti, a šetnja se definitivno preporučuje parkom Villa Borghese. Riječ je o jednom od najvećih i najljepših parkova u Rimu koji je nekada pripadao vrlo bogatom kardinalu Scipioneu Borgheseu, a koji je oformljen oko istoimene vile. U njemu se nalazi i Galleria Borghese, muzej s privatnom Borgheseovom kolekcijom umjetnina te djelima Caravaggia, Rubensa, Berninija i Leonarda da Vincija.
CRKVE, CRKVE CRKVE…. I JOŠ POKOJA CRKVA
Rim ima više crkava od bilo kojeg grada na svijetu – oko 900. Među njima je primjerice Basilica di Santa Maria Maggiore. Riječ je o jednoj od četiri papinske bazilike u Rimu i najvećoj marijanskoj crkvi u tom gradu. Nalazi se na brdu Esquiline, izgrađena je u petome stoljeću, a vrlo je prepoznatljiv njezin zlatni strop. Priča se čak kako se ispod tamošnjeg oltara nalaze komadi drva iz kolijevka Isusa Krista.
Tu je i Arcibasilica di San Giovanni in Laterano, odnosno katedrala rimske biskupije, ali i crkva “Santa Maria della Concezione dei Cappuccini” u kojoj pak se posebno ističe kapucinska kripta koju krase kosti i lubanje oko 4000 svećenika kapucina umrlih između 1528. i 1870. godine. Ističe se i Basilica di Santa Maria in Cosmedin ispred čijih se vrata nalaze famozna ‘usta istine’ (Bocca della Verità) koja ‘grizu ruke lažljivaca’. Usta navodno potječu iz 1. stoljeća pr. Kr. , a u biti je riječ o kamenom disku za kojeg nije sigurno za što je točno služio niti koga prikazuje.
TRASTEVERE, ATMOSFERIČNI LABIRINT USKIH ULIČICA
Ova stara radnička četvrt Rima prepoznatljiva je po uskim uličicama, labirintu prepunim kuća iz srednjeg vijeka, restorana i barova. Na području te se četvrti nekada nalazio stadion na kojem su se održavale pomorske bitke, jedan od najskupljih vidova zabave u drevnom Rimu, a u blizini četvrti nalazi se i Colle del Gianicolo, brdo s kojeg se pruža odličan pogled na grad.
Tijekom šetnje tom četvrti naići ćete na mjedene pločice na podu, na kojima su ispisana imena žrtava Holokausta i detalji o njihovoj sudbini. Postavljene su točno na mjesto gdje je specifična osoba radila ili pak živjela prije nego je poslana u smrt. Ukupno 200 tih mini memorijala koje ćete naići na ulicama Rima, a koje lokalci zovu ‘pietri d’inciampo’, dio su većeg projekta njemačkog umjetnika Guntera Demniga. Naime, diljem Europe postavljeno ih je više od 30 tisuća.
ŠPANJOLSKE STUBE I GOLEMI ‘OLTAR DOMOVINE’
Vjerojatno najpoznatije stube na svijetu, Španjolske stube (Scalinata della Trinità dei Monti), nalaze se u podnožju crkve ‘Trinita dei Monti’. Ima ih ukupno 235, a spuštaju se na Piazza di Spagna. Inače su iz 18. stoljeća, vrlo su popularne među turistima, a s vrha stuba pruža se lijep pogled na Rim.
Svakako treba razgledati i spomenik Vittoriu Emanuelu II., jedan od najprepoznatljivijih simbola Rima. Spomenik je posvećen prvom talijanskom kralju, a često ga nazivaju i Altare della Patria, odnosno ‘oltar domovine’, te slavi ujedinjenje Italije. Unutra se nalazi i muzej te grobnica nepoznatog vojnika.
VIA APPIA ANTICA, JEDNA OD NAJSLAVNIJIH RIMSKIH CESTA
Apijski put, dugačak 560 kilometara, jedan je od najslavnijih rimskih putova i prva popločena ‘autocesta’ u Europi. Vječni grad taj je put spajao s Brindisijem na jugoistoku Italije, a izvorno je služio kao vojna cesta. Na prvih osam kilometra ceste nalaze se brojni spomenici i grobnice, koje su imale za ulogu pričati o pokojniku. Raskošna grobnica bila je, u doba gradnje ceste, stvar statusa. Inače, mreža rimskih cesta brojala je impozantnih 85.000 kilometara i odigrala je ključnu ulogu u povijesti Carstva. U biti, Rimljani su ‘izumili cestu’ – kamenje i šljunak ukopavali bi u dubinu nekoliko metara radi čega su njihove ceste bile iznimno postojane.
PIAZZA DEL POPOLO, ‘BOLNICA ZA LUTKE’ I JEDINA EUROPSKA PIRAMIDA
Ovaj veliki neoklasični trg datira iz 19. stoljeća. Na njemu se nalaze dvije identične crkve izgrađene jedna nasuprot druge, zatim gradska vrata ‘Porta del Popolo’, ogromni egipatski obelisk te stepenice koje vode na brdo Pincio odakle se pruža prelijepi pogled. U jednoj od obližnjih ulica nalazi se pak zanimljivo zdanje – tzv. Bolnica za lutke (u originalu Restauri Artistici Squatriti) gdje oštećeni porculanski predmeti i lutke dobivaju novi priliku za život.
U Rimu su, koliko se zna, inače bile izgrađene samo dvije piramide u doba kada je Rim bio ‘opsjednut’ s Egiptom. Samo je jedna preživjela, i to Cestijeva piramida. Datira iz razdoblja od 18. do 12. godine pr. Krista, visoka je 36 metara, a služila je kao grobnica. U drevnom Rimu postojala je još jedna veća piramida, poznata kao Romulova piramida, no ona nije preživjela, a njezin je mramor korišten za izgradnju stepenica u bazilici sv. Petra.
DOMUS AUREA, PALAČA UŽITAKA ZA POLUDJELOG CARA
Domus Aurea ili Zlatna kuća bila je ogromna palača koju si je na Colle Oppio dao sagraditi poludjeli car Neron. Iako je inzistirao na ekstravagantnim detaljima, on tamo zapravo nikada nije trajno živio. Zdanje je bilo navodno namijenjeno samo za užitak. Zidovi su bili obloženi slonovačom i mramorom, palača je bila ukrašena umjetnim jezercima i mozaicima, a vrhunac ekstravagancije bio je pokretni strop s kojeg su se gosti obasipali ružinim laticama.
“Napokon počinjem živjeti kao ljudsko biće”, navodno je rekao Neron kad se ‘useljavao’. Njegovi nasljednici odrekli su se zdanja jer ih je podsjećalo na njega pa je ležalo zaboravljeno, ispod novog sloja grada, sve do 15. stoljeća kada je neki mladić upao kroz neku pukotinu u napuštenu palaču. Nažalost, s vremenom je propala, a danas je i dalje aktivno arheološko nalazište koje se može razgledati samo na određene dane (nudi se i tura proširene stvarnosti).
OD MUZEJA PASTE I VESPE DO RAZGLEDAVANJA U DRUŠTVU ‘OSOBNOG’ POVJESNIČARA UMJETNOSTI
Rim je dom nekih od najboljih muzeja na svijetu, oni se broje u desetinama, no mi ćemo spomenuti dva poprilično nesvakidašnja. Jedan je muzej paste posvećen evoluciji i proizvodnji tjestenine. Drugi je muzej vespe smješten ispod Bici & Baci trgovine za najam bicikala i skutera.
Inače, u gradu se, osim već spomenutih mogućnosti razgledavanja uz iskustvo proširene stvarnosti, ističe još nekoliko vrsta turističkih tura. To su, primjerice, ture na biciklu ili vespi, zatim razgledavanje uz ‘osobnog’ povjesničara umjetnosti ili pak posjet slavnim lokalitetima koji su se pojavljivali u filmovima. Naravno, tu je i vožnja brodom po Tiberu.
OSTACI DREVNOG RIMA MOGU SE PRONAĆI ČAK I U POSLOVNICI MCDONALDSA
Naravno, tu su i različite ture hrane, tečajevi kuhanja i radionice, od kojih će vas mnoge odvesti i na najstariju tržnicu u gradu, Campo de’ Fiori. Kad smo već kod gastronomije, šteta bi bilo ne pobrojati i hranu koju obavezno valja probati prilikom posjete Rimu. To su redom artičoke (carciofi alla giudia i carciofi alla romana), zatim ‘cacio e pepe’ s pecorino romano sirom i crnim paprom ili pak carbonara. Naravno, ništa bez gelata i pizze al taglio te supplìja, kroketa od riže s otopljenom mozzarellom.
I da, Rim je vjerojatno jedino mjesto na svijetu gdje ćete čak i prilikom odlaska u McDonald’s naići na ruševine drvenog grada – u jednom od poslovnica, kod stanice Roma Termini, nalaze se ruševine obrambenog zida izgrađenog u 4. stoljeću pr. Kr.