U ovu minijaturnu crkvicu s travnatim krovom stane tek 30-ak ljudi. Okružena proplancima i planinama, živi je spomenik nekadašnjem načinu života

Foto: Getty Images
piše Putni Kofer

Island je fascinantna zemlja koja intrigira svojim prirodnim ljepotama, načinom života njezinih stanovnika, ali i zanimljivom poviješću koju je uvelike oblikovala udaljenost od kopna. Istraživanje ove zemlje može trajati mjesecima jer u svako godišnje doba pokaže neko drukčije lice. Od beskrajno dugih dana ljeti, do veličanstvenih ledenjaka i aurore borealis zimi, njezina priroda i gradovi uvijek iznova oduševljavaju. A jedna od znamenitosti koju ne bi trebali propustiti na putovanju Islandom je i Grafarkirkja, malena drvena crkvica s travnatim krovom u koju stane samo 30 ljudi.

Nedaleko od Zagreba nalazi se divni prirodni bazen s termalnom vodom, za koji se ulaz ne plaća i u kojem se može kupati tijekom cijele godine

INTERIJER JE DANAS ZATVOREN ZA JAVNOST KAKO BI SE OČUVAO OD PROPADANJA

Crkva Grafarkirkja nalazi se na sjeveru Islanda, četiri kilometra od sela Hofsós. Smještena je u zaista bajkovitom okruženju. Sa svih strana grle ju zelene livade, a u daljini se vide moćne planine. Usred te idile, smjestila se mala građevina, duga tek 6,5 metara i široka 3,5 metra. I unutrašnjost je malena, crkva može smjestiti tek 30 ljudi.

Nekad se mogla razgledati i iznutra, no danas je zatvorena za javnost kako bi ostala očuvana. Ovakav način gradnje veoma je osjetljiv i mnoštvo turista moglo bi oštetiti i uništiti vrijednu građevinu. No moguće ju je posjetiti i razgledati izvana, što brojni turisti ne propuštaju učiniti. Do crkve vodi staza kojom se s parkirališta do nje stiže za svega 5 minuta.

NEKAD JE VEĆINA KUĆA I CRKVI BILA IZGRAĐENA S KROVOVIMA OD TRAVE

Malena travnata kapela Grafarkirkja najstarija je ove vrste na Islandu. Taj je način gradnje u ovoj zemlji nekad bio uobičajen, a najstariji dijelovi današnje crkve datiraju iz 17. stoljeća. Vjetrokaz na vrhu krije natpis 167_, dok je zadnji simbol izgubljen. Na Islandu je bilo više ovakvih građevina, neke su i danas očuvane, no ova je specifična jer je smještena doslovno “usred ničeg”. Uz to, jedina ima travnati zid koji okružuje groblje i crkvu i štiti njihove zidove. Pretpostavlja se da je nekad većina crkvi na Islandu bila napravljena upravo od trave.

Šareni grad, u kojem zrak miriše na more i naranče, pun je života, povijesti i fantastične hrane: uvući će vam se pod kožu i dugo ostati u srcu

ČAK 200 GODINA CRKVICA JE SLUŽILA KAO SKLADIŠTE ZA POLJOPRIVREDNE PROIZVODE

U 18. stoljeću crkva je oduzeta biskupiji kraljevskom naredbom i pretvorena je u skladište za poljoprivredne proizvode. Sakralnu ulogu nije imala gotovo 200 godina, a tek je 1953. ponovo posvećena. Tada ju je preuzeo Nacionalni muzej Islanda koji i danas njome upravlja. Potpuno je obnovljena u svom izvornom obliku i danas je dio Zbirke povijesnih zgrada Nacionalnog muzeja. Posljednja obnova napravljena je 2011., nakon čega je i zabranjen ulazak u interijer.

INTERIJER JE FASCINANTAN: BAROKNE REZBARIJE U DRVU, POSLJEDNJA VEČERA, PRIKAZ APOSTOLA…

Vjeruje se da je Grafarkirkju izgradio Guðmundur Guðmundsson iz Bjarnastaðahlíða, jedan od najpoznatijih obrađivača drveta na Islandu u 17. stoljeću. Barokne rezbarije na drvenim okvirima crkve govore u prilog toj tezi. Iako ga danas nije moguće razgledati, i interijer krije brojne zanimljivosti. Prilikom posljednje obnove stari barokni oltar zamijenjen je replikom. U središtu crkve nalazi se raspelo i slika Posljednje večere, a na bočnim plohama prikazani su apostoli Andrija i Toma. No čak i da ju posjetite i vidite samo izvana, dojmit će vas se ljepota i uklopljenost u okoliš ove jedinstvene crkvice.

PODIJELI ČLANAK