Zemlja leda i vatre najljepša je ljeti i u kasno proljeće. Od polarne svjetlosti do toplih izvora, evo što tamo nipošto ne smijete propustiti

Foto: Unsplash
piše Putni Kofer

Kad je riječ o Islandu vrijede one dvije poznate. Prva: ako ti se ne sviđa vrijeme pričekaj nekoliko minuta. Druga: ne postoji loše vrijeme, samo loša odjeća i obuća. Ima čini se i treća, navodi je portal Thrillist, ona da na Islandu postoje samo dvije sezone – zima i blaga zima. Dakle, s obzirom na to, kada je najbolje posjetiti tu zemlju? Mi bismo, bez puno razmišljanja, rekli – u bilo koje doba!

Slikovito otočko mjesto, skriveno u zaljevu u obliku potkove, brižno čuva svoju baštinu i tradiciju ostavlja u dobrim rukama mlađih generacija

Naime, kako pojašnjava i sam spomenuti portal u svom članku, u toj otočnoj državi ni zima, a ni ljeto nisu hladni kao što bi se mislilo. Golfska struja koja oplahuje obale Islanda odgovorna je za to da zime ipak nisu oštre kao što bi se očekivalo, dok je blizina arktičkog kruga “kriva” za friška ljeta. Doduše, snijega može biti od listopada pa do travnja, ponekad čak i svibnja, no ostatak godine relativno je umjeren što se tiče vremenskih prilika.

BJELINA ZIME, ZELENILO LJETA ILI OBOJE U KASNO PROLJEĆE

Dakle, sve se svodi na osobne preferencije. Volite li više bjelinu zime ili pak zelenilo ljeta. Thrillist predlaže da pokušate ugrabiti najbolje od jednog i drugog. Sezona „lova“ na polarnu svjetlost i tura po ledenim spiljama proteže se i kroz travanj, dok ture po ledenjačkim jezerima i promatranja fotogeničnih Puffina kreću u svibnju. Upravo je to, kasno proljeće, preporučuju oni, idealno. No, pravi znalci će vam reći kako je ljeto na Islandu ipak najbolje!

OPUŠTENE ŠARENE ULICE REYKJAVIKA

No, što god odlučili oko vremena posjete Islandu, jedno je jasno – nećete pogriješiti. Magičan je u svako doba godine. U nastavku teksta donosimo prijedloge što i kada vidjeti. Jedna od lokacija koja se nikako ne propušta, čak i unatoč predivnoj prirodi, jest Reykjavik i njegove opuštene, šarene ulice. Dovoljno je reći da u tom gradu primjerice, možete posjetiti Muzej penisa ili pak sjesti u ”Laundromat cafe” – na prvom katu perete veš, na drugom ispijate pivo.

Prekrasni mali gradovi u Europi idealni za jesensko putovanje: njihova mirna atmosfera i ulice prepune povijesti pozivaju na cjelodnevne šetnje i istraživanje

GOLDEN CIRCLE I RING ROAD

Što se tiče glavne stvari na Islandu, prirode, na izbor imate dva „kruga“. Preporučujemo oba. Prvi, manji, ali pravi primjer „Islanda u malom“ jest Golden Circle – čine ga, među ostalim, Þingvellir National Park u kojem možete vidjeti tektonski rasjed po kojem se Europa i Sjeverna Amerika odvajaju, zatim gejzir koji štrca vodu i paru svakih 10 minuta 30-ak metara visoko u zrak i Gullfoss, predivan i moćan vodopad. Drugi, mnogo veći krug veže se uz termin Ring Road, „glavnu“ islandsku cestu koja okružuje cijeli otok. Uz nju ili pak u njezinoj blizini gotovo na svakom koraku možete razgledati svakojaka prirodna čuda.

LOV NA VODOPADE I NEOBIČNE PLAŽE

Možete, primjerice, „hvatati“ vodopade. Seljalandsfoss, Skógafoss (poznat po svojim dugama) ili pak Goðafoss, pet sati vožnje udaljen od Reykjavika, kojeg zovu slapom bogova.

Ako niste za vodopade, možda plaže? One su na Islandu nešto doista posebno. Primjerice, Reynisfjaru krasi, među ostalim, spektakularna špilja od bazaltnih stupova (upravo je ona bila inspiracija za Hallgrímurovu crkvu u Reykjaviku). Ili možda Diamond Beach? Zove se tako jer valovi na nju nanose komade santi leda koji izgledaju poput ogromnih dijamanata. Upravo tamo ljeti možete otići i na izlet brodom u ledenjačko jezero Jökulsárlón i izbliza razgledati ogromne sante leda čiji komadi s vremenom završe kao spomenuti dijamanti.

ČAK 30 AKTIVNIH VULKANA I 45 TERMALNIH IZVORA

Ako vam ni to nije „napeto“, tu su termalni izvori. Diljem zemlje ih je rasuto najmanje 45. Jedna od najrazvikanijih atrakcija u ovom kontekstu je Blue Lagoon. Mývatn Nature Baths su jeftinija, ali i od Reykjavika udaljenija alternativa. Ima i potpuno besplatnih opcija, kojima prethodi nešto šetnje prirodom, primjerice Reykjadalur koji se nalazi 40-ak minuta vožnje od glavnog grada.

ZNATE LI KAKO MIRIŠI SVJEŽA LAVA?

Povrh svega toga, Island nudi i svježu lavu, što nije ni čudo s obzirom na to da Island broji 130 vulkana, od kojih je 30 još uvijek aktivno.Naime, u toj zemlji doslovce možete izbliza svjedočiti posljedicama erupcije vulkana Fagradalsfjall. I to možete učiniti odmah u blizini aerodroma! Niz hiking staza koje se prostiru u okolici eruptiranog vulkana nalazi se svega 20 minuta vožnje od aerodroma Keflavik i 45 minuta od Reykjavika!

PODIJELI ČLANAK