čuvar hrvatske metropole

U srcu Hrvatske krije se dvorac star 800 godina koji nikad osvojen: s njega se pruža prekrasan panoramski pogled na grad te je savršeno mjesto za istraživanje bogate povijesti

Duga i bogata povijest Europe u nasljeđe nam je ostavila brojne dvorce koji intrigiraju svojom ljepotom. Posjećivanje dvoraca jedna od omiljenih aktivnosti brojnih turista. Ali, osim onih koji se nalaze na brežuljcima, u ruralnim područjima i okolici velikih naselja, koje su plemići koristili kao vikendice, mnogi se europski dvorci nalaze u samim gradovima. Jedno takvo prekrasno zdanje pronaći ćete u Zagrebu, odnosno iznad hrvatske metropole. Dvorac Medvedgrad poznat je po tome što nikada nije bio osvojen u bitkama, iako je pretrpio oštećenja tijekom potresa 1590. godine.

S MEDVEDGRADA SE PRUŽA JEDAN OD NAJLJEPŠIH POGLEDA NA ZAGREB

Već osam stoljeća s vrha Mali Plazur na Medvednici nad glavnim gradom bdije velebna i misteriozna srednjovjekovna utvrda Medvedgrad. Ova je drevna građevina prije nekoliko godina nakon velike renovacije postala još atraktivnija pa ako tražite savršeno mjesto za odmor, opuštanje i istraživanje, organizirajte izlet na Medvedgrad i uživajte u najljepšem pogledu na Zagreb i njegovu okolicu!

priče iz davninaDjed Ante otkriva kako se čuvala hrana kad nisu postojali frižideri i zamrzivači: "Krumpire smo zakapali u zemlju, meso spuštali u bunar... Snalazili se nekako"
Nastavi čitati

DVORAC MEDVEDGRAD: OTKRIJTE TAJNE MISTIČNE ZAGREBAČKE UTVRDE IZ KOJE JE STRAH SIJALA I ZLOGLASNA CRNA KRALJICA

Medvedgrad je sagrađen 1254. godine nakon što su u grad provalili Tatari i do temelja ga srušili i opustošili. Kroz stoljeća je bio centralno mjesto političkih i imovinskih previranja, mijenjao je vlasnike, a iako je izgrađen kako bi obranio grad, nikad nije bio napadnut. Među brojnim vlasnicima najpoznatiji su bili grofovi Celjski. Oni su sredinom 15. stoljeća doslovno terorizirali cijelo ovo područje, a zloglasna Crna Kraljica Barbara Celjska bila je strah i trepet grada i svih podsljemenskih naselja.

Utvrda je napuštena 1590. godine nakon što je stradala u potresu i od tada je prepuštena propadanju. Posjećivali su ju samo pustolovi i avanturisti, nerijetko u potrazi za blagom koje je, prema legendi, negdje pod gradom sakrila Crna kraljica. Prvo sustavno arheološko istraživanje započelo je 1979. godine kad su otkriveni i rekonstruirani najatraktivniji dijelovi utvrde, poput osmerokutne kapele svetog Filipa i Jakova, južne obrambene kule, palače za stanovanje… Počelo je tada svjetlije doba za Medvedgrad, koji je 1994. godine obogaćen spomenikom Oltar domovine kipara Kuzme Kovačića. Pod južnom kulom tako gori vječni plamen u sjećanje na sve hrvatske branitelje.

SADRŽAJI ZA SVE GENERACIJE

Velika renovacije dovršena prije nekoliko godina dala mu je novo, moderno lice. Obnovljene su zidine i Južna kula, kao i Veliki i Mali Palas, popločani prilazni putevi, postavljene nove klupe… No, posebna su atrakcija sadržaji unutar same utvrde. Tamo su postavljene izložbe na kojima posjetitelji mogu naučiti sve o Medvednici i Medvedgradu, ali i legendama koje su se uz njih vezale, od Crne kraljice, coprnica, vila…

Čari Imotske krajineOva fascinantna hrvatska rijeka izvire iz čak pet izvora, prolazi kroz dvije države i mijenja nekoliko imena duž svog toka
Nastavi čitati

Postavi su interaktivni i obogaćeni modernim tehnologijama. Na pojedinim dijelovima su uvršteni specijalni efekti poput maglice, a u interijeru se mogu vidjeti i replike nekadašnjih prostorija u utvrdi, poput srednjovjekovne smočnice, stare kuhinje, prostora za druženje…

KAKO DOĆI DO MEDVEDGRADA

Do Medvedgrada se može doći automobilom preko ulice Gornji Lukšić ili pješke. Za planinarski izlet najbolje je krenuti iz Šestina i početi se uspinjati kod restorana Šestinski Lagvić (put je dobro označen), ili proći dio staze broj 13, koja se naziva i staza Miroslavec. S nje trebate skrenuti na stazu koja vodi na Medvedgrad do kojeg će vam trebati još 15-ak minuta. Skretanje će biti jasno naznačeno negdje na pola puta od Šestina do Kraljičinog zdenca.

Aktualno

Pročitajte još