
BISER NESTVARNE LJEPOTE
Nepravedno zapostavljena kod nas kao turistička destinacija, Rumunjska je nevjerojatni spoj predivne prirode i zanimljivih, široj svjetskoj javnosti i dalje uvelike nepoznatih gradova. Zemlja je to koja se može pohvaliti sa sedam UNESCO lokacija, dom je dunavske delte, druge najveće delte u Europi i Decebalove skulpture, 43 metara visoke i najveće na starom kontinentu…. U svakom slučaju, Rumunjska bi se mogla pokazati dobitnom kombinacijom: Karpati zimi, obala Crnog mora ljeti, a negdje u sredini, odnosno tijekom ostatka godine ili, bolje rečeno, tijekom cijele godine, neki od tamošnjih gradova koji su naprosto idealni za city break. Ovo su gradovi u Rumunjskoj koje morate posjetiti barem jednom u životu!
Odličan noćni život, nevjerojatna arhitektura, muzeji i umjetničke galerije, stara gradska jezgra…. Ne zovu ga, uostalom, bez razloga ‘mali Pariz‘. Ili pak, što je novijeg datuma, ‘mali Berlin’ ili ‘novi Berlin‘. Glavni grad Rumunjske ima sve, a kroz modernu svakodnevicu grada i dalje proviruje komunistička ostavština, a među njom gorostasna Palača parlamenta. Drugo je to najveće ‘administrativno’ zdanje na svijetu, nakon američkog Pentagona, te najteža zgrada na svijetu. Teška je, naime, četiri milijuna tona.
Nije to ni približno jedina zanimljivost Bukurešta. Primjerice, kad se nađete na stranici metroa pod imenom Politehnica svakako obratite pozornost na pod – krase ga fosili stari 80 milijuna godina.
Treći najveći grad Rumunjske nalazi se u srcu Transilvanije, i u biti njezino je središte, a odlikuje ga bogata povijest, obilje vrijednih zdanja (među crkvama, najznačajnija je primjerice gotička crkva sv. Mihaela), muzeja, parkova (svakako vrijedi posjetiti botanički vrt) i sveučilišta, a krasi ga isto tako i ‘umjetnički štih’. Slovi za poetski centar Rumunjske, poznat po eleganciji, a ponekad ga nazivaju i ‘gradom blaga’.
Prvi dio njegova imena korijene vuče od latinskog naziva Castrum Clus – ovo potonje značilo je ‘zatvoren’ i odnosilo se na činjenicu da grad okružuju brda. Drugo dio imena, Napoca, dolazi od imena rimskog grada Napoce koji se nalazio na njegovu mjestu.
Kad smo već kod Transilvanije, svakako treba upamtiti i grad Brašov. Okružen planinama, ovaj je grad dom jedne od najužih ulica u Europi (Strada Sforii), a krasi ga niz katedrala, muzeja, tornjeva i utvrda te blizina najboljih rumunjskih skijališta, što ga čini odličnom opcijom za one koji vole planine i zimske sportove, ali ih ujedno zanima i kultura i umjetnost.
Najpoznatija atrakcija grada svakako je Crna crkva u samom centru grada poznata po nevjerojatnoj kolekciji tepiha, navodno jednoj od najvećih u Europi. Ime je dobila po tome što je požar njezine zidove ‘obojio’ u crno.
Lijepi parkovi, rijeka, predivna arhitektura… Oradea slovi za jedan od najljepših rumunjskih gradova, a ponekad je čak nazivaju i ‘malom Budimpeštom’. Svojedobno je bila dio austrougarskog carstva, a poznata je po secesiji, koja slovi za jednu od najboljih u Europi.
Kad ste u Oradei, svakako prošećite ulicom Republicii, istražite tamošnju najmanje 1000 godina staru tvrđavu te svakako malo pažnje posvetite i jednoj od najpoznatijih građevina u tom gradu, palači Crnog orla. Za odličan pogled na grad uputite se na vidikovac gradske vijećnice, dok će mnogi biti sretni informacijom da područje obiluje i termalnim izvorima.
Ovaj grad na Crnom moru, najveća je rumunjska luka i najveći obalni grad te zemlje. Ujedno je jedan i od najstarijih. Prvotno se, dok je još bio grčki grad, zvao Tomis, a danas se s tim grčkim utjecajem u njemu miješaju i oni rimski i turski.
Na području Constante mogu se pronaći neka od najznačajnijih arheoloških nalazišta u Rumunjskoj, a odlična je i kao baza za istraživanje crnomorske obale. Odmah do grada nalazi se ljetovalište Mamaia, a dok ste u samom gradu svakako svratite do trga Ovidiu te slavnog casina Constanta.
Ovaj grad, koji slovi za najljepši srednjovjekovni grad u Rumunjskoj, opisuju kao ‘melting pot’ povijesti i kulture. Povijesni centar grada sa saskom citadelom koja datira iz 12. stoljeća uvršten je i na listu svjetske baštine.
Krivudave ulice, kuće i zgrade raznih boja, tornjevi i srednjovjekovni festival samo su dio njegova šarma. Isto tako, u tom gradu se nalazi i kuća Vlada III. Drakule koji je bio inspiracija za Drakulu Brama Stokera.
BISER NESTVARNE LJEPOTE
Što radi?
Kvizovi
Recepti za prigodne dane
SKUHAJTE NA VRIJEME!
POZIV KOJI SE NE ODBIJA
SAVRŠEN DAN U PRIRODI
Vrhunske ideje
Mirna mediteranska oaza
SREDNJOVJEKOVNI BARBAN
Čudesni Šibenik
Praznik rada u prirodi
Skok preko granice
Ponovno u fokusu javnosti
MEDITERANSKA LJEPOTICA