Što posjetiti u najsrdačnijem mjestu u Hrvatskoj? Ovih pet atrakcija u “gradu sira” ne smijete propustiti!

Bjelovar (Foto: Getty Images)

Nedavno su mu posjetitelji platforme Booking.com dali najviše ocjene iz gostoljubivosti i proglasili ga najsrdačnijim gradom u Hrvatskoj. Zbog višestoljetne tradicije u proizvodnji mlijeka i sira krasi ga laskavi epitet ”grada sira”. A poznat je i kao grad s najviše kafića po glavi stanovnika u Lijepoj našoj. Dobro došli u prekrasni Bjelovar, pravi mali dragulj i središte Bjelovarsko-bilogorske županije! Njegovi stanovnici dočekat će vas širom otvorenih ruku, a kako i ne bi, kad su generacije njih odrastale u atmosferi tolerancije i prihvaćanja različitosti. Pa krenimo na izlet u Bjelovar!

CARIČINI PODZEMNI TUNELI ZAMIŠLJENI SU KAO TAJNI IZLAZI IZ GRADA

Ako niste znali, to je jedan od mlađih gradova u Hrvatskoj, u kojem danas živi više od 20 nacionalnih manjina. Nastao je 1756. godine odlukom carice Marije Terezije, a građen je po uzoru na talijanski Torino. Bjelovarčani i dan-danas s koljena na koljeno prenose legende o tajanstvenim podzemnim tunelima koji prolaze kroz čitav grad. Vjeruje se da su nastali još u 18. stoljeću, kad je spomenuta carica pokrenula izgradnju katedrale sv. Terezije Avilske. Ti podzemni putevi nikad nisu u potpunosti istraženi, no pretpostavlja se da su služili kao tajni izlazi iz grada u slučaju napada Turaka.

Najprepoznatljiviji dio Bjelovara, ujedno i lokacija na kojoj nastaju najljepše fotografije, definitivno je Glazbeni paviljon. Nalazi se u samom srcu grada, na Trgu Eugena Kvaternika. Izgrađen je 1943. od bijelog bračkog kamena, koji krasi i predvorje UN-a u New Yorku te Bijelu kuću u Washingtonu. Dio originalnog kamena danas se čuva u Gradskom muzeju Bjelovar. Paviljon je 2015. potpuno obnovljen i obložen Plano-Redi kamenom iz kamenoloma u zaleđu Trogira. Ova impresivna znamenitost podignuta je na mjestu na kojem je nekoć stajao skromni bunar, a danas se može pohvaliti činjenicom da je, kad je veličina u pitanju, najveći kameni paviljon u čitavoj Europi.

ZGRADA DOMA KULTURE NEKOĆ JE BILA SINAGOGA, NO RAT JE SVE PROMIJENIO

A u maloprije spomenutom Gradskom muzeju Bjelovar izložene su 34 zbirke sa zadivljujućom arheološkom, etnološkom, povijesnom, kulturnom i galerijskom građom. Svakako vrijedi posjetiti i Dom kulture, jednu od najljepših građevina u Bjelovaru, koja redovito ugošćuje brojne kulturne manifestacije kao što su festival dokumentarnog filma DOKUart i kazališna smotra BOKfest. Ova impozantna secesijska zgrada od 1917. do 1951. zapravo je bila sinagoga. Nažalost, nakon što su gotovo svi bjelovarski Židovi tragično stradali u vihoru Drugog svjetskog rata, s nje su uklonjena sva vjerska obilježja, osim jedne velike Davidove zvijezde, a ona je prenamijenjena u kazalište.

Prepustite se i uživajte u šetnji šarmantnim bjelovarskim ulicama. Dok ih istražujete, osjećat ćete se kao da ste dio neke nestvarno lijepe galerije na otvorenom. Jer stambene zgrade, igrališta i druge gradske objekte krasi mnoštvo maštovitih, šarenih murala. Nastajali su godinama, a potpisuje ih više od 240 uličnih umjetnika iz cijelog svijeta.

RASKOŠNI KOSTIMI I GLAZBA NEIZOSTAVAN SU DIO SPEKTAKULARNE TEREZIJANE

A drugi vikend u lipnju rezerviran je za Terezijanu, najpoznatiju bjelovarsku manifestaciju, koja je 1996. nastala kao posveta Mariji Tereziji. Sve počinje kostimiranim scenskim prikazom dolaska caričine kočije u grad, a u spektaklu sudjeluju i glazbenici, različita lokalna kulturno-umjetnička društva, kao i Povijesna postrojba Bjelovarski graničari Husari. Oni su zaduženi za čuvanje čardaka, koji je po uzoru na one bjelovarske iz vremena Vojne krajine, postavljen na Trg Eugena Kvaternika. I još jedna zanimljivost – iako se smatra osnivačicom Bjelovara, Marija Terezija, prema legendi, u gradu zapravo nikad nije ni bila!

Izlet u Bjelovar obavezno zaokružite posjetom Etno parku, koji se nalazi u manje od deset kilometara udaljenoj općini Veliko Trojstvo. Ondje možete vidjeti jedinstven prikaz tradicionalnog graditeljstva na području Bjelovara i Bilogore. Saznajte kako izgledaju hiža, štagalj, ambar, krušna peć, bunar, kukuruzana… U samom centru Parka nalazi se i kuća u kojoj je nekoć boravio Josip Broz Tito, a koja je kasnije služila kao muzejski prostor. Ulaz je slobodan uz prethodnu najavu.

Pročitajte još