Izlet u Požeško-slavonsku županiju

Preporuke

Idealno za jesenske izlete! Nekoliko dobrih razloga zašto navratiti u Požeško–slavonsku županiju

Zlatna, zelena, plodna, moćna, regija za odmor po mjeri čovjeka – sve je to Požeško-slavonska županija koja iz godine u godinu privlači sve veći broj posjetitelja koji iz grada bježe na njene pitoreskne ravnice i gore prošarane prekrasnim vinogradima. Domaća hrana, tradicionalni specijaliteti, brojne crkvice, kapele, dvorci, prapovijesna nalazišta i spomenici učinit će vaš boravak ovdje poput šetnje vremenskim strojem. Isplanirajte fantastičan vikend izlet ili putovanje u Požeško-slavonsku županiju i posjetite privlačne destinacije Zlatne Slavonije!

USKORO U NOVOM RUHUMoćna tvrđava iz 19. stoljeća, smještena na krajnjem jugu Hrvatske, čuvala je zaljev od napada, a uskoro bi trebala postati nova turistička atrakcija
Nastavi čitati

5 GRADOVA U ZLATNOJ SLAVONIJI KOJI BI SE TREBALI NAĆI NA VAŠOJ “BUCKET” LISTI

Okružena s pet planina i gora, Požeško-slavonska županija jedna je od pet slavonskih županija u kojoj se nalazi pet gradova koji bi se trebali naći na vašoj bucket listi: Požega, Pleternica, Kutjevo, Pakrac i Lipik. Šetnju započnite u Požegi na Trgu Svetog Trojstva koji je u srednjem vijeku površinom bio najveći trg u Hrvatskoj. Za razliku od većine ravničarskih gradova Slavonije, Požegu karakteriziraju brežuljci i krivudave ulice te stare barokne zgrade koje gradu daju jedinstven izgled. Posjetite Gradski muzej, crkvu sv. Duha i franjevački samostan, Dijecezanski muzej, katedralu sv. Terezije Avilske i kapelicu Ivana Pavla II. u sklopu katedrale, prošetajte kroz park-šumu Stari grad i dozvolite ovom malenom gradiću da vas osvoji svojim šarmom.

U povijesti poznata kao trgovište, prosvjetno i kulturno središte, Pleternica se nalazi na samim vratima požeške Zlatne doline. Centar okupljanja građana, djece i svih manifestacija u gradu danas je Trg bećarca. Bećarac je pučki napjev o inatljivoj i mudroj filozofiji života, a 2011. godine postao je dio UNESCO-va popisa nematerijalne kulturne baštine čovječanstva i možemo reći da je zaštitni znak Pleternice. Ne propustite posjetiti i interpretacijski centar Terra Panonica koji vas poziva na nezaboravno putovanje čak 24 milijuna godina u prošlost! Istražite sve o drevnim, ali i sadašnjim vrstama biljaka i životinja ovoga kraja koje su, baš kao i cijela Slavonija i brojne susjedne zemlje, bile prekrivene Panonskim morem.

KAMENI ČUVARPrekrasna utvrda na brežuljku usred Like krije burnu povijest, priče i legende, a unutar njezinih zidina nalazi se i slikovita kapelica
Nastavi čitati

Iako svi znaju da je Kutjevo danas jedno od najjačih vinskih središta u Hrvatskoj, u ovom malenom gradiću pronaći ćete i jedan od najljepših spomenika bogate kulturne baštine u Slavoniji – dvorac Kutjevo. Perivoj oko dvorca zaštićeni je spomenik parkovne arhitekture u kojem se nalazi nekoliko posebno vrijednih vrsta stabala poput ginka, bukve, lipe, aleje kestena i hrasta. Prošetajte šarmantnim ulicama, posjetite najveću bačvu od slavonskog hrasta u kojoj se čuva kraljica vina graševina i degustirajte najfinije vinske kapljice ovoga kraja.

Pakrac je bio poznat još u srednjem vijeku kao značajna utvrda i u njemu je 1256. godine djelovala prva kovnica novca i kovala prvi hrvatski novac – slavonski banovac. Ovaj ljupki gradić Požeško–slavonske županije okružen je gustim šumama, protkan uređenim biciklističkim i planinarskim stazama te je idealno odredište za sve one željne aktivnog odmora.

Smješten na obroncima Psunja, Lipik je slikoviti gradić koji svoju popularnost duguje izvorima ljekovite vode koji su poznati još iz rimskog doba i stoljetnom uzgoju konja lipicanske pasmine. Ovdje ćete danas pronaći nove naraštaje plemićkih životinja koje stanuju u Državnoj ergeli Lipik, koja svojom turističkom ponudom objedinjava kulturno-povijesni, ruralni i tradicijski doživljaj Zlatne Slavonije. Prošetajte stoljetnim perivojem koji je idealno mjesto za relaksaciju, Jelkinom stazom uputite se u prošlost, doživite pravu divljinu močvarnog svijeta na jezeru Pjeskara i uživajte u brojnim programima i sadržajima u gradu u čiju se šarmantnu atmosferu lako zaljubiti.

AKTIVAN ODMOR U ZLATNOJ SLAVONIJI: OVO PODRUČJE SKRIVA JEDINSTVENE PRIRODNE LJEPOTE

Žudite za šetnjom, bicikliranjem, planinarenjem ili pak nečim što će vam izazvati navalu adrenalina poput jahanja konja i paraglajdinga? Zlatna Slavonija nudi brojne mogućnosti za jednodnevne izlete, ali i za aktivni vikend u prirodi. Okružena bujnim šumama, zelenim livadama i zlatnom dolinom, Požeško-slavonska županija krije prave prirodne dragulje koji čekaju da ih otkrijete. Ovdje ćete pronaći čak 5 planina i gora koji ruše sve predrasude o Slavoniji kao nepreglednoj ravnici: Psunj, Papuk, Krndija, Požeška gora i Dilj gora.

Najznačajnija prirodna atrakcija ovog područja jest Park prirode Papuk, jedini Geopark u Hrvatskoj pod zaštitom UNESCO-a. Jedinstvena slavonska oaza prekrasne prirode, svježine i mira idealna je za bijeg od stresa i svakodnevice: ovdje ćete pronaći brojne poučne staze, biciklističke i planinarske staze, posjetiteljske centre, gorske potoke i jezera, špilje i slapove… Odaberite laganu šetnju, planinarenje ili vožnju biciklom, istražite impresivni planinski masiv i uživajte u ljepoti gustih šuma. Svi oni željni zabave, adrenalina i rekreacije svoju spretnost mogu testirati i u adrenalinskom parku Duboka u sklopu kojeg se nalaze umjetne stijene, drvene gljive, viseći mostovi i mreže, leteći skateboard i neodoljivi zip-line.

Ako se pak želite osjećati poput plemića koji su nekada živjeli u ovom kraju, ne propustite posjetiti državnu ergelu Lipik. Obilazak ergele sa sedamdesetak lipicanaca poseban je doživljaj, a pogled iz sedla uvijek je dobar pogled na svijet. Uputite se prema imanju Izidorovac i odaberite jedan od programa kojeg nude ljubazni domaćini: rekreativno jahanje konja kroz predivnu prirodu ili vožnja fijakerom kroz prekrasan grad Lipik. Zabava je zagarantirana za sve uzraste!

IZ POŽEŠKO-SLAVONSKE ŽUPANIJE NITKO SE NE VRAĆA GLADAN!

Jedno je sigurno, iz Požeško-slavonske županije nitko ne odlazi gladan! Gastronomija je oduvijek bila dio čovjeka te egzistencijalna potreba u svakodnevnom životu, a Zlatna Slavonija itekako ima što za ponuditi kada je u pitanju dobra gastronomija. ‘Dalmatinci imaju plodove iz mora, a Slavonci plodove iz tora’ stara je narodna uzrečica, a kad sjednete za slavonsku trpezu, na početku će vas dočekati široka paleta nadaleko čuvenih suhomesnatih proizvoda. Kulen slobodno možemo nazvati kraljem suhomesnatih delicija, a proizvodi se od mesa potomaka autohtone crne slavonske svinje. Iznimna kvaliteta mesa, ali i cijela priča oko uzgoja ove pasmine osvaja sve koji posjete ovaj kraj.

Nezaobilazni gost veselih druženja je i vinogradarski ćevap koji čini najfinije svinjsko i juneće meso, marinirano i nanizano na ražnju te umotano u svinjsku ili teleću potrbušnu maramicu, u društvu sa sušenom slaninom, paprikom i crvenim lukom. S obzirom na to da se peče nekoliko sati na otvorenoj vatri, priprema neobičnog ćevapa podrazumijeva druženje i razgovor uz pokoju kapljicu, a domaćini će se složiti da je upravo zbog toga ovo jedan od omiljenih specijaliteta.

Područje Požeško-slavonske županije oduvijek je bilo bogato ribom, a ribarenje dio života brojnih stanovnika. Specijaliteti poput dimljenog šarana, prženog soma i smuđa, fiš paprikaš te pašteta od pastrve zadovoljit će nepce i najzahtjevnijih gurmana. Riba se rado poslužuje u svim situacijama – od obiteljskih okupljanja u toplini doma pa sve do raznih svečanosti u restoranima s oznakom Okusi Zlatne Slavonije.

GOSTOLJUBIVI DOMAĆINI UVIJEK SU SPREMNI ZA DRUŽENJE UZ ČAŠICU DOBROG VINA I RAKIJE

Tradicija nalaže da na svakom početku treba nazdraviti pa se tako u Slavoniji nazdravlja gotovo na svakom druženju – i to domaćom slavonskom rakijom. Šljivovica, viljamovka, jabukovača, trešnjevača, travarica… Ona je obavezni dodatak svakog slavlja koje se odvija u ovome kraju. Osim odličnog recepta za dobru zabavu, narodna medicina kaže da nema boljeg lijeka od rakije – podiže raspoloženje, otvara apetit, sprječava bol u želucu, prehladu, gripu, ublažava zubobolju pa čak i upalu grla.

Uz omiljeno piće koje se smatra dušom svake zabave, ovaj kraj se može pohvaliti i dolinama koje ponosno kriju brojne vinograde. Njihova lokacija, izloženost suncu, klimatski uvjeti i plodno tlo utječu na kvalitetu ploda pa ćete ovdje pronaći vrhunska vina koja su osvojila brojne Decanter nagrade – graševina, rizling rajnski, pinot bijeli, pinot sivi, silvanac, chardonnay, muškat i brojni drugi. Više od 30 vinarija proteže se kroz tri vinogorja – Vinogorje Požega-Pleternica, Vinogorje Kutjevo i Vinogorje Pakrac. Odvažite se na nezaboravnu avanturu, prošećite vinogradima, isprobajte pokoje vino i posjetite najstariji vinski podrum u Hrvatskoj iz 1232. godine koji je postao prava turistička atrakcija.

Dođite i stvorite uspomene i trenutke za pamćenje.

Naslovna fotografija: Borna Subota

Aktualno

Pročitajte još