Prekrasna, zelena planina ljeti, snježna bajka zimi. Mjesto za prve skijaške pokušaje brojnih generacija, ali i mjesto na kojem su se natjecale najbolje svjetske skijašice. Sve je to Jahorina, planina u jugoistočnom dijelu Bosne i Hercegovine, koju je ovih dana, nakon toplog početka godine, prekrilo više od metar svježeg snijega, na oduševljenje ljubitelja skijanja i zimskih radosti.
Najviši vrh ove moćne dinarske planine je 1916 metara visoka Ogorjelica, a pozicija na spoju hladne kontinentalne i tople mediteranske klime pogodna je za padaline i puno snježnih dana. Jahorina je, naime, pod snijegom u prosjeku 145 dana godišnje, od listopada pa sve do svibnja, a prosječna visina snijega u veljači iznosi čak 106 centimetara.
NA JAHORINI SU 1984. ODRŽANE ŽENSKE DISCIPLINE U ALPSKOM SKIJANJU NA ZIMSKIM OLIMPIJSKIM IGRAMA
Bilo da ste strastveni skijaš ili samo volite uživati u toplom napitku s pogledom na snježnu bjelinu, ova je planina idealno odredište za vaše sljedeće zimovanje zbog prekrasne prirode, ali i bogate ponude hotela, restorana, šetnica, wellnessa i svega što je potrebno za potpuni odmor.
Jahorina se s ponosom često naziva i “olimpijskom planinom” jer su na Zimskim olimpijskim igrama 1984., koje su održane u Sarajevu, upravo na njezinim snježnim padinama snage odmjerile najbolje svjetske alpske skijašice.
Danas je ovdje najmoderniji skijaški centar jugoistočne Europe, na kojem se iz godine u godinu ulaže u infrastrukturu, ponudu i zato je sve popularnije čak i među skijašima koji su ranije odlazili na skijanje u Austriju ili Italiju. Na raspolaganju je ukupno 47 kilometara pripremljenih skijaških staza, povezanih sa 16 žičara, vučnica i sedežnica koji u jednom satu mogu prevesti 31 tisuću skijaša.
ZA ČAROBNO NOĆNO SKIJANJE OSVIJETLJENO JE 8,5 KILOMETARA STAZA
Tu su plave, lagane staze, crvene, koje označavaju srednju težinu, te crne, odnosno najzahtjevnije staze za iskusnije skijaše. Ukupno je 8.5 kilometara staza osvijetljeno za noćno skijanje, u kojem se mogu okušati i manje iskusni jer je dio vrlo blagog nagiba. Tako su za noćno skijanje uređene staze Poljice, Novak Đoković, Trnovo i Skočine, a za najmlađe i manje spretne polygon Poljice.
Jahorinu posjećuju skijaši svih generacija, no najbrojnije su obitelji s djecom. Upravo je zato ove godine uređena staza za sanjkanje duga čak 600 metara, a za prve skijaške korake tu su tri ski poligona, dva ski vrtića opremljena pokretnom trakom, a na skijalištu se održavaju i skijaške škole u kojima se djeca i odrasli mogu pod stručnim nadzorom okušati u ovom sportu.
Jahorina je posljednjih godina postala poznata i po fantastičnim apres ski zabavama i koncertima brojnih regionalnih zvijezda. U sklopu Olimpijskog centra Jahorina uređen je Olimpijski bar gdje se nakon skijanja može popiti piće na otvorenom šanku ili se ugrijati u unutarnjim prostorijama.
CIJENE SKIJANJA, HRANE I PIĆA ZNATNO SU POVOLJNIJE NEGO NA ZAPADNIM SKIJALIŠTIMA
U slučaju da se zima predomisli i da ponovo zatopli, skijanje se nastavlja jer je oko 80 posto staza pokriveno sustavom umjetnog snijega, a za tu je svrhu izgrađeno novo akumulacijsko jezero kapaciteta 30.000 kubnih metara.
Jedan od razloga zašto je Jahorina sve veći hit i među hrvatskim skijašima svakako su cijene. Dnevna ski karta stoji 66 maraka, odnosno 34 eura, što je manje od većine europskih skijališta. Za 153,5 eura na Jahorini se može skijati sedam dana, što je praktički cijena dvodnevne karte na nekim velikim austrijskim i francuskim skijalištima. Iako više nego u većini mjesta u BiH, cijene hrane i pića, fantastičnih bosanskih specijaliteta, u restoranima su također bitno povoljnije nego na zapadu.
Najbliži veliki grad Jahorini je magično Sarajevo, glavni grad Bosne i Hercegovine, pa zimovanje svakako vrijedi upotpuniti posjetom ovog gradu, ćevapima na Baščaršiji i pravom turskom kavom uz kockicu rahatluka. Za sve one koji se pitaju kamo na skijanje ove zime, Jahorina je uvijek dobra ideja!