Izložba djela Ivana Meštrovića u zagrebačkim Klovićevim dvorima bio je kulturni događaj koji je obilježio godinu. Stotine, tisuće ljudi čekale su u redovima da vide djela jednog od najistaknutijih hrvatskih umjetnika svih vremena. Njegova umjetnost, prekrasne skulpture i reljefi, plijene pažnju nevjerojatnim detaljima i svaki je komad svjedok nekog dijela povijesti, ali i njegovog života. Fascinantni svijet Ivana Meštrovića još je ljepše doživjeti na mjestu na kojem je njegova umjetnost nastajala i formirala ga u velikana kakvim ga danas smatramo. A nema ljepše izložbe na otvorenom od njegovog zavičaja, Drniša, Šibenika i malih Otavica, u kojima možete vidjeti neka od njegovih najljepših djela u muzejima, ali i na ulicama i parkovima, u autentičnom okruženju.
CRKVA U OTAVICAMA OBITELJSKI JE MAUZOLEJ KOJI JE MEŠTROVIĆ SAM PROJEKTIRAO
Vjerojatno najmonumentalniji Meštrovićev spomenik na otvorenom je Crkva Presvetog Otkupitelja, smještena na brežuljku nedaleko od Otavica. Nju je umjetnik sam projektirao i dao izgraditi, sa željom da njegov kraj dobije crkvicu s misama na narodnom jeziku, a njegova obitelj grobnicu. Prekrasno je to zdanje izgrađeno od kamena s obližnje Svilaje, čija su gradnja, a potom i opremanje i uređenje trajali više od 10 godina. Kako bi se crkvi lakše prišlo, Meštrović je dao urediti i prilaz koji je ozelenio s drvoredom čempresa.
U njoj se nalazi mauzolej i obiteljska grobnica obitelji Meštrović, a u Otavicama se mogu vidjeti još neke zgrade koje je veliki kipar ostavio svom kraju u nasljeđe, poput obiteljske kuće, škole, zdravstvene stanice…
ŠETNJA DRNIŠOM JE POPUT POSJETE IZLOŽBI NJEGOVIH DJELA
Otavice su početak i kraj svake priče o Meštroviću, a Drniš je sredina, srž, sve ono što ga čini velikim. Šetnja Drnišem uistinu je izložba njegovih djela na otvorenom. Prekrasne skulpture i reljefi postavljeni su na javnim površinama, poput fontane Vrelo života koja krasi gradski park. Ona je originalno krasila bečku palaču, no Meštrović ju je otkupio i darovao svom zavičaju. Za svoj je grad izradio i reljefni grb grada Drniša s likom Svetog Roka, zaštitnika mjesta.
Na ulicama ćete još naići na skulpturu Majke s djetetom i reljefe na zgradama, župna crkva Gospe od Ružarija kod oltara krije skulpturu Gospe Petropoljske, a brojna važna djela čuva i Gradski muzej Drniš. Ovaj grad i njegovu okolici ljubitelji umjetnosti i Meštrovićevih djela mogu bez problema istraživati danima i uživati u djelima koje im je veliki umjetnik ostavio.
ŠIBENIKU JE OSTAVIO KIP JURAJU DALMATINCU, GRADITELJU ŠIBENSKE KATEDRALE
Meštrovićevo djelo krasi i Šibenik, a nalazi se tik uz ponos grada, katedralu Svetog Jakova koja je pod zaštitom UNESCO-a. Za ovaj je grad s četiri tvrđave Meštrović izradio spomenik graditelju šibenske katedrale Jurju Dalmatincu, koji je postavljen tako da autor “gleda” prema svom maestralnom djelu. Spomenik je podignut 1962. godine, a Meštrović je, u nedostatku sačuvanih portreta Jurja Dalmatinca koje bi mogao koristiti kao predložak, njegovo lice na spomeniku oblikovao prema svom vlastitom.
SVESTRANI I TALENTIRAN UMJETNIK NIKAD NIJE ZABORAVIO SVOJ RODNI KRAJ
Iako ga najviše znamo kao kipara, Meštrović je bio iznimno svestran i nadaren umjetnik koji je iza sebe ostavio na tisuće djela, kiparskih ali i arhitektonskih, slikarskih, pa čak i literarnih. Iako je zbog spleta okolnosti rođen u Slavoniji, gdje je njegov otac privremeno radio na pruzi, kad je imao manje od godinu dana obitelj Meštroviće se vraća rodni kraj. U Otavice, malo mjesto pored Drniša. Tamo je odrastao, od malih je nogu pokazivao zavidan talent i već sa 16 godina uz podršku i novčanu pomoć Drnišana odlazi u Split u klesarsku školu. Put ga dalje kroz život odvodi na Akademiju likovnih umjetnosti u Beč, u Zagreb, Pariz, Ženevu i još brojne gradove, pa sve do Amerike, gdje je proveo posljednje godine života.
Unatoč svjetskoj slavi, nikad nije zaboravio svoj kraj. U njemu je ostavio brojna djela, crkvu, osnovnu školu, zdravstvenu stanicu, brojne umjetnine na javnim površinama… Meštrović je bio svjestan da bez podrške Drnišana ne bi dobio priliku dokazati se “u bijelom svijetu” i svom se kraju tijekom cijelog života nastojao odužiti. Zato su Drniški i Šibenski kraj idealna odredišta za zaista uroniti u priču o ovom fascinantnom umjetniku, kao i za uživanje u velikim djelima koje je iza sebe ostavio.