
IDEJA ZA IZLET
Za mnoge je ljude posjet groblju ili spomen parku vrijeme iscjeljenja, razmišljanja, katarze, dijeljenja sjećanja, izgovaranja molitava, oproštaja… A uoči blagdana Svih svetih i Dušnog dana, kada se svi prisjećaju svojih najmilijih pokojnika, brojni građani se odlučuju na šetnju grobljima koji, sigurno ćete se složiti, tih dana izgledaju zaista veličanstveno. Možda vam se čini neobično turistički obilaziti posljednja počivališta preminulih, no kada se radi o onima u Zagrebu, Varaždinu i Splitu, svakako napravite iznimku. Izdvojili smo tri najpoznatija i arhitektonski najljepša groblja u Hrvatskoj!
Najpoznatije i najveće zagrebačko groblje spomen je hrvatske prošlosti, ali i predivan park i umjetnička galerija na otvorenom. Mirogoj je oduvijek bio zanimljiv turistima zbog velikog broja poznatih osoba iz povijesti koje su pokopane upravo ovdje, poput Marije Jurić Zagorke, Ljudevita Gaja, Augusta Šenoe, Stjepana Radića, Dražena Petrovića i mnogih drugih.
Najpoznatija slika Mirogoja definitivno su veličanstvene arkade. Njihov autor je Herman Bollé, koji je uvelike utjecao na izgled grada Zagreba. Groblje je otvoreno 1879. godine, a graditelj Bollé ubrzo nakon toga počeo je raditi na arkadama, čija je gradnja dovršena 1917. godine. Iako je prvotna zamisao graditelja bila da se arkade protežu oko cijeloga groblja, završeno je samo 20 kupola.
Gradsko groblje u Varaždinu izvanredan je primjer parkovne arhitekture i spomenik prirode. Otvoreno je 1773., a današnji prekrasni izgled duguje Hermanu Halleru koji je 1905. započeo uređenje posadivši oko 7000 čempresa, javora, jasena, bukve… Uz čudesno zelenilo ovdje se kriju prekrasne obiteljske grobnice, kapelice i nadgrobni spomenici, od kojih su brojni radovi poznatih hrvatskih kipara.
Iz Turističke zajednice grada Varaždina kažu da je jedan od najvrjednijih spomenika na njihovom groblju Anđeo smrti, djelo kipara Roberta Frangeša Mihanovića koje simbolički prikazuje opraštanje živih od mrtvih. Uz ostale, nadodaju da je vrijedno vidjeti i grobnicu-spomenik Vatroslavu Jagiću koja je svakodnevno ukrašena svježim cvijećem.
Groblje Lovrinac sastoji se od nekoliko dijelova koji su nastali tijekom duge povijesti: dječje groblje, poljana poginulih branitelja Domovinskog rata, Njemačko groblje, spomen park borcima NOR-a, Vranjičko groblje i Židovsko groblje. Na službenim stranicama kažu da je jedan od njegovih najtužnijih dijelova dječje groblje koje obuhvaća dvije poljane u središnjem dijelu te 1950 malih grobova, pretežno pokrivenih bijelim kamenom, cvijećem i anđelima.
Posebnost Lovrinca je njegovo hortikulturno bogatstvo, njegovano i oplemenjivano gotovo 100 godina – od prvih ruža penjačica iz 1924. godine pa sve do nedavno zasađenih mladih drvoreda čempresa. Upravo su čempresi, ti vječni stražari nad grobovima naših preminulih, najprepoznatljiviji simboli gradskog groblja u Splitu.
IDEJA ZA IZLET
Kvizovi
Ljepote istoka Hrvatske
Moćna prašuma Balkana
Priroda usred grada
Kvizovi
IDEJA ZA IZLET
Praznik rada se bliži
Ideje za reset tijela i uma
POPUT ČAROBNE BAJKE
NEOTKRIVENI RAJ
Zeleni kutci blizu Zagreba
Povijesne ljepotice
SAT I POL VOŽNJE IZ ZAGREBA
Prirodni wellness