Koliko ih možete prepoznati? Ovo su najneobičniji otoci i otočići u Hrvatskoj: imaju oblik srca, ribice, otiska prsta…

Otok Gaz u obliku ribice, smješten u Jadranskom moru, okružen tirkiznim morem, s jasno vidljivim stjenovitim obalom i zelenilom u unutrašnjosti, snimljen iz zraka.
Foto: Getty Images

Otoci su najljepši ukras hrvaske obale i Jadranskog mora. Prekrasna i razvedena hrvatska obala broji nevjerojatnih 1200 otoka, otočića i hridi. I dok su neki svjetski poznati, obilaze ih nautičari i ljeti ih pohodi na stotine tisuća turista, drugi su mali, nenaseljeni, teže ih je otkriti, ali ipak su na svoj način posebni. Neki bi prošli sasvim neopaženo da se posljednjih desetljeća nisu pojavile snimke dronom i satelitske mape. Znate li da Hrvatska ima otočić u obliku srcu, ribice, otiska prsta, da se jedan naziva otokom ljubavi, a na drugom se kriju ostaci stopa dinosaura? Ovo su najneobičniji hrvatski otoci, upoznajte ih!

OTOK U OBLIKU SRCA KOJI JE POSJETILA I BEYONCE

Njegovo ime možda i nema toliku svjetsku slavu, no njegova fotografija, snimljena iz zraka, dobro je poznata razglednica Hrvatske koja obilazi svijet. Galešnjak, poznat i pod nadimcima ‘otok ljubavi’ ili pak ‘otok zaljubljenih’, nenaseljeni je otok koji se nalazi u Pašmanskom kanalu, a oplahuje ga nevjerojatno čisto more. S jedne strane nalazi mu se otok Pašman, a s druge, na kopnu, Turanj.

Široj domaćoj, ali i svjetskoj javnosti, svoj je srcoliki oblik otkrio 2008. godine, zahvaljujući Google Earthu, iako je kao takav bio ucrtan i na starinskim kartama. Gledan s razine mora, Galešnjak izgleda sasvim ‘obično’. Površina mu je 0,132 kilometra četvornih, obala mu je dugačka kilometar i pol, dok njegov najviši vrh (a ima dva istaknuta) broji samo 36 metara visine. No, iz ptičje perspektive, stvari se potpuno mijenjaju i postaju bajkovite – u plavetnilu ‘pluta’ vrlo jasno istaknuto srce.

OTOČIĆ U OBLIKU RIBICE “PLIVA” NACIONALNIM PARKOM BRIJUNI

Znate li da postoji i hrvatski otok u obliku ribice? A ona ‘pliva’ na području jedne od najljepših otočnih skupina na Jadranu, toliko lijepih da ih štite i granice nacionalnog parka. Taj se arhipelag zove Brijuni, a otočić nosi ime Gaz. Nenaseljeni otočić je toliko šarmantan da je postao i ‘maskota’ nacionalnog parka. Naime, upravo je logotip istog inspiriran Gazom.

Naravno, njegov oblik najbolje dolazi do izražaja kad ga se promatra iz zraka, iz ptičje perspektive, a iako je velik ‘glasom’, malen je površinom. Naime, površina mu je 6,28 hektara, a obala mu je dugačka 1,13 kilometara. Visok je skromnih 15 metara.

OTOČIĆ U OBLIKU OTISKA PRSTA PROŠARAN SUHOZIDIMA

Otočić Bavljenac, koji se ponekad naziva i Baljenac, otok je u obliku otiska prsta! Nalazi se u šibenskom arhipelagu, nedaleko od Kaprija. Površina mu je tek 0,14 četvornih kilometara. Upravo su stanovnici obližnjeg Kaprija, otoka bez automobila koji je ime dobio po kaparama, zaslužni za neobičan izgled Bavljenca.

Oni su se, naime, kroz povijest na tom otočiću bavili poljoprivredom, a parcele su, kao i drugdje u Dalmaciji, odvajali suhozidima. Suhozidi na otočiću stoje i danas, a zavojiti oblik koji su nenamjerno postigli, u kombinaciji s oblikom samog otočića, proslavio je Bavljenac kao jedinstveni otok u obliku otiska prsta.

HRVATSKI OTOK KOJI ČUVA JEDNO OD NAJBOGATIJIH NALAZISTA STOPA DINOSAURA U EUROPI

Nenaseljeni otočić Fenoliga kod najjužnijeg istarskog rta Kamenjaka, lako bi se dao izgubiti ‘u moru’ ostalih, brojnih hrvatskih otoka… No, bila bi to velika pogreška jer je on doista poseban. Ne po dužini svoje obale, dugačka je svega 614 metara. Ni po visini, visok je šest metara. A isto tako ni po izgledu, iako je pogled na njega iz zraka naprosto divan – tamno plavetnilo, pa sve svjetlije dok se ne sudari sa sivo-bijelim stijenama i onda izgubi u zelenoj srčiki. Ne, nije čak ni to… Fenoliga je poznat po nečemu sasvim drugačijem – na njemu se naime nalazi jedno od najbogatijih i najvrednijih nalazišta stopa dinosaura u Europi!

OTOK LJUBAVI NA KOJEM SE SVI ŽELE VJENAČTI

Maleni, ali prekrasan, otočić po imenu San Marino ili Sveti Marin kod Novog Vinodolskog od obale je udaljen samo 205 metara. Zbog svoje pristupačnosti, odnosno blizine te malog molića kojim je opremljen, ali i predivne vizure, često je ‘na meti izletnika koji traže kratku pustolovinu na moru i predah o kopnene plaže, nedaleko same obale. Na njemu se stapaju ružičasta boja stijena i zelenilo raslinja, a u samom je središtu kamena crkvica koja mu daje poseban šarm.

Ona je jedna od glavnih atrakcija tog malenog otočića i datira iz 17., odnosno 18. stoljeća. U biti je izgrađena na temeljima ranijeg, starijeg objekta. Obnovljena je 1818. godine, a danas je mjesto molitvi i želja – vjernici u njoj ostavljaju svoje zavjete ljubavi, cvijeće, fotografije bliskih osoba… Danas je popularna lokacija za intimna i zaista posebna vjenčanja.

Pročitajte još