
OD LEPOGLAVE DO SLJEMENA
Samo nekoliko stotina metara od mora i vreve jednog od najšarmantnijih dalmatinskih gradova smjestilo je sasvim posebno mjesto. U njemu vladaju mir, bogata povijest i bujno zelenilo, a svaka se gredica i biljka njeguju s posebnom pažnjom. To je Samostanski mediteranski vrt svetog Lovre u Šibeniku, jedini takve vrste u Hrvatskoj, koji svojom ljepotom i šarmom očarava svakog tko ga posjeti. Kad se sljedeći put nađete u Šibeniku, neka nakon razgledavanja ovog predivnog grada vrt svetog Lovre bude vaša obavezna adresa za opušteno uživanje u zelenilu, šalici kave ili koktelu u jedinstvenom okruženju!
Ovu zelenu oazu pronaći ćete u samom centru grada, u ulici Andrije Kačića Miošića, do koje ćete stići tek kratkim udaljavanjem od glavnih žila kucavica Šibenika. Nekoliko koraka slikovitim kamenim stepenicama i naći ćete se pred ulazom u neki drugi svijet, u kojem vlada mediteransko, ljekovito i začinsko bilje, ali i mnoštvo cvijeća. Cijeli vrt okružuju stoljetne samostanske zidine, a bilje je posađeno u urednim gredicama s malom, slikovitom fontanom u samom središtu. U vrtu postoji oko 150 vrsta biljaka, poput lavande, ružmarina, smilja, kadulje, a na postavljenim oznakama uz gredice o svakoj možete ponešto i doznati.
Samostan svetog Lovre osnovan je u drugoj polovici 17. stoljeća, a crkva postoji od 14. stoljeća. U sklopu samostana 200 je godina djelovao studij filozofije i teologije, a na njemu je predavao i Andrija Kačić Miošić. Ime ovog hrvatskog pjesnika i fratra danas nosi ulica u kojoj se samostan nalazi. Početkom 2000-ih u jednoj od zgrada u samostanskom kompleksu otvorena je privatna gimnazija, nakon čega se rodila ideja da se uredi zajednički prostor na otvorenom. Nakon što je vrt gotovo stotinu godina bio zaboravljen, kreće se u njegovo uređenje i on je obnovljen i otvoren 2007. godine.
Prilikom uređenja konzultirani su povjesničari umjetnosti jer je cijeli samostan po zaštitom. Uređen je inicijativom obitelji Pešić, koja je vlasnik privatne gimnazije. Projekt uređenja napravio je poznati krajobrazni arhitekt Dragutin Kiš, a tek nakon što je unutar vrta otvoren kafić i restoran on je postao otvoren za javnost. Tek su tada svi posjetitelji ovog grada dobili priliku vidjeti ljepotu koju skrivaju zidovi puni povijesti.
Kako se navodi na stranicama hostela Svetog Lovre, samostanski vrt njegov je sastavni dio. “Vrt slijedi poznatu srednjovjekovnu shemu: križna staza, u središtu zdenac, a u četiri polja raste ljekovito i začinsko bilje. U sklopu vrta je naš restoran i caffe. Restoran nudi jela mediteranske kuhinje; salate, rižota, tjestenine, pašticadu, deserte, sladoledne kupove, domaća vina… Posebno brinemo o namirnicama koje su uvijek svježe i domaće,” pišu vlasnici. Vrt je od otvaranja do danas dobio brojne nagrade i priznanja, a u njemu se održavaju i različita kulturna i zabavna događanja, te organiziraju vjenčanja i proslave.
OD LEPOGLAVE DO SLJEMENA
Zeleni zakoni
KLASIK IZ RUSIJE
ZA SVAKOGA PONEŠTO
Izvan utabanih staza
SAVRŠEN ZA IZLET
DRAGULJ S TISUĆU TAJNI
ZA SVAČIJI UKUS
LJEPOTE JADRANA
IDEMO NA IZLET!
SKRIVENI BISERI
Proljetni city break