Rijeka s tri lica
Preporuke
U zagrljaju moćne planine, hladne rijeke i tirkiznog mora smjestio se slikoviti dalmatinski gradić koji zove na avanturu i potpuno uživanje u životu
Impresivne visoke litice, čista, hladna rijeka, tirkizno more. I sve to na jednom mjestu. Malo je gradova na svijetu koji imaju sve, i planinu i rijeku i more, u Europi se ne može naći gotovo nijedan. A na Jadranu se smjestio upravo takav. Meni osobno, najljepši od svih. Omiš. Koliko ljepote stane na jedno mjesto, koliko mogućnosti, povijesti, uzbudljivih priča i još uzbudljivijih doživljaja? O tome sam razmišljala dok sam, doslovno, letjela iznad rijeke. Očarana bojama koje me okružuju, zaboravila sam na strah od visine i zadivljeno gledala zelenu, plavu, sivu kako se savršeno nadopunjavaju i tvore najljepši kolaž. Omiš je doista mjesto na kojem će svatko naći nešto za sebe. A možda i pronaći sebe samoga.
OMIŠ JE MJESTO PREMA KOJEM JE PRIRODA BILA POSEBNO DAREŽLJIVA
Gradić na ušću Cetine u Jadransko more priroda je zaista bogato obdarila, a čovjek mu je kroz stoljeća dodao onaj šarm sivog kamena i šarenog cvijeća, zvuke klapske pjesme i ukras širokih dalmatinskih osmjeha. Stigli smo u Omiš u predsezoni, kad je Dalmacija najljepša. Dočekao nas je okupan nježnim suncem i mirom kasnog svibnja. Krenuli smo u šetnju njegovim ulicama i upijali priče o slavnoj gusarskoj prošlosti, povijesti klapske pisme koja je potekla upravo iz omiških konoba, prekrasnim tvrđavama koje su stoljećima ponos grada, plažama kao stvorenima za opuštanje i zelenoj okolici koja zove na kretanje, aktivni odmor i adrenalin. Kako kome paše.
TVRĐAVA MIRABELLA NALAZI SE NEDALEKO OD SAMOG CENTRA
Vizura Omiša iz smjera Omiške Dinare prepoznatljiva je po pogledu na plavu, vijugavu Cetinu koja nježno dotiče more i postaje dio Jadrana. No ako grad gledate iz smjera mora, najprije ćete primijetiti dvije prekrasne tvrđave koje kao da bdiju nad njegovim uličicama. Uputili smo se do tvrđave Mirabella, koja se naziva i Peovica, do koje se lako dolazi iz samog grada. Tek nekoliko desetaka koraka i stepenica dijelilo nas je od gradske vreve do pogleda od kojeg zastaje dah.
Krovovi grada, plavetnilo mora, staloženost planine… Svaki je korak otkrivao novi detalj, novi pogled, a slika koja nam se otvarala pred očima bila je sve ljepša. Mirabella je izgrađena u 13. stoljeću na strmini visokoj 200 metara. Od svibnja do rujna može se posjetiti svakog dana od 9 do 22 i iskustvo je to bez kojeg nijedan posjet Omišu nije potpun.
S FORTICE SE PRUŽA JEDAN OD NAJLJEPŠIH POGLEDA NA JADRANU
Ako imate nešto više vremena, uputite se na Forticu. Ova omiška tvrđava zahtijeva nešto više vremena i truda od Mirabelle, ali nagrađuje jednim od najljepših pogleda na Jadranu. Do Fortice možete doći šetnjom iz grada, koja traje oko sat vremena, ili feratom u pratnji iskusnih vodiča. Pripremite se za jedan od najljepših pogleda koji ste ikad vidjeli. Brač, Hvar i Šolta „razbacani“ plavim Jadranom, kanjon Cetine, Poljica… Svaki korak će vam se višestruko isplatiti!
ZIP-LINE OMIŠ: AVANTURA ZBOG KOJEG ĆETE SE OSJETITI ŽIVIM KAO NIKAD PRIJE
Da je Omiš grad nezaboravnih pogleda, vidika i krajolika koji se dugo pamte, uvjerila sam se i na zip-lineu u kanjonu Cetine. Sastoji se od osam žica različite dužine, koje vode kroz različite krajolike. Od planinskog krša, preko zelenila šume, sve do predivnih pogleda na rijeku, svaka od prvih šest žica zip linea savršen je uvod u ono najljepše, u spektakularno finale. A to su posljednje dvije žice kojima ćete, kao ja na početku teksta, preletjeti od ruba do ruba kanjona preko rijeke!
U mojoj je grupi na zip lineu bilo i dvoje djece osnovnoškolske dobi, tako da, pod uvjetom da ne postoji strah ili fizičke prepreke, zaista svatko može uživati u ovom iskustvu.
RAFTING, KANJONING, FERATA, ZIP-LINE… OMIŠ JE PRAVA MEKA ZA LJUBITELJE AKTIVNOG ODMORA
Ovaj je gradić na ušću Cetine postao prava meka za ljubitelje aktivnog odmora i adrenalina. I brzo mi je postalo jasno zašto. Ferata do moćne Fortice, zip line, stijene kao stvorene za slobodno penjanje, upoznavanje toka Cetine na raftingu ili u kanuu, istraživanje kanjona… Kad se sve to spoji s prekrasnim plažama, grad ima sve za savršenu kombinaciju opuštanja i zdravog umaranja.
Gradska plaža duga je i pješčana, a nešto dalje od centra je šljunčani Brzet, s bijelim oblucima i tirkizno čistim morem. Cijela je omiška rivijera nadaleko poznata po prekrasnom moru, a zaleđe grada sve je poznatije po uzbuđenjima koje skriva. A grad? O da, i sam je grad mjesto koje bi mogli istraživati danima.
NEUSTRAŠIVI OMIŠKI GUSARI OD KOJIH SU STREPILE I NAJVEĆE SILE
Na svakom koraku ulicama Omiša nailazimo na motiv gusara. Od omiških gusara strepili su i brodovi moćne Mletačke republike, a prema legendi, od njih se loše provela i Odisejeva posada tijekom plovidbe Jadranom. Upravo se ovaj gradić, naime, po svemu sudeći spominje u Odiseji, i to kao Telepit, mjesto „na ušću rijeke u more, okružen strmim liticama.“ Odisej je dobro prošao jer je brod ostavio nešto dalje, no njegovo društvo koje se približilo gradu napali su, pisao je Homer, „divlji divovi koji su kamenjem uništili brodove“.
Nekoliko stoljeća kasnije su, potvrđuju povijesni nalazi i iskazi, omiški gusari napadali sve brodove koji su im se našli u kanalu. Najmoćnija carstva i flote tog doba morali su im plaćati danak za sigurnu plovidbu. To je potrajalo sve do 1444. godine, kad su ih nakon stoljeća odolijevanja Mlečani ipak porazili. Naići ćete u gradu često i na riječ sagitta. I ona ima veze s našim gusarima. Sagitte su, naime, bili mali i brzi brodovi kojima su se omišani lako kretali poznatim terenom i pobjeđivali i puno veće i moćnije brodove.
KUĆA SRETNOG ČOVJEKA, ZAHVALNOG ŠTO JE ŽIVIO NA OVOM SVIJETU
„Zahvaljujem ti, Gospode, što sam živio na ovom svijetu“. Tako glasi prijevod s latinskog natpisa koji krasi kamenu dvokatnicu u omiškoj staroj jezgri. Nekadašnji vlasnik kuće očito je i prije nekoliko stotina godina znao u kakvom biseru živi i to je ovjekovječio jedinstvenim napisom, zbog kojeg je ova tradicionalna dalmatinska kuća iz 16. stoljeća nazvana „Kuća sretnog čovjeka“. Danas je ona kulturna baština grada Omiša i smatra se jednim od ljepših primjera tipične gradnje u Dalmaciji u venecijanskom periodu.
MUZEJ POSVEĆEN DALMATINSKIM KLAPAMA I SLAVNOM FESTIVALU
Omiš je, otkrili smo do sad, grad aktivnog odmora. Mjesto s najljepšim plažama. Gusarski grad. Grad bogate povijesti s dvije prekrasne tvrđave. Ali to nije sve! Omiš je i grad klapskog pjevanja. Festival dalmatinskih klapa Omiš najznačajniji je glazbeni događaj tog tipa, a održava se od 1967. godine. Sve je krenulo spontano. Ljudi bi se okupljali i družili u konobama, i redovito bi na tim druženjima krenula pjesma. Bez glazbe, a capella, po sluhu. Od tih su se druženja razvile klape i počele su ljeti nastupati za publiku, kao što su dotad činili za sebe. Ostalo je povijest. U više od 50 godina festivala na njemu je nastupilo oko 470 klapa i zapjevalo oko 4000 izvođača.
Sve o toj bogatoj baštini saznali smo u muzejskom prostoru koji je otvoren u ulici Petra Preradovića, kroz koji nas je proveo ravnatelj Festivala Mijo Stanić. Saznali smo da su klapske pjesme bile ljubavne i zavičajne, bavile su se onim što je ljudima bilo, a i danas je, najvažnije. Festival je do danas dao neke od najljepših i najpoznatijih klapskih pjesama, a muzej smo napustili uvjereni da će tako ostati i u budućnosti.
Omiš je jedan od onih dalmatinskih gradova koji je površinom i brojem stanovnika malen, ali ponudom i ljepotom golem. Ako želite istinski uživati u aktivnostima koje nudi, najljepše ga je otkriti u proljeće i rano ljeto, kao i krajem kolovoza ili u rujnu i u prvim danima jeseni. Ali kad god ga posjetite, oduševit će vas njegove šarmantne uličice, predivne planine, bistra Cetina i najljepše more na svijetu.