Veličanstveni slapovi i amfiteatar star 2000 godina nerazvikana su tajna omiljenog nacionalnog parka i mjesto na kojem se ljube divna priroda i uzbudljiva povijest

Vojni logor Burnum u Nacionalnom parku Krka, arheološki lokalitet s ostacima rimskog amfiteatra smješten usred zelenih prostranstava, s vidljivim kamenim lukovima i prilaznim putevima, okružen netaknutom prirodom.
Foto: arhiva JU "NP Krka"

Čim priđete kamenom zdanju prođu vas lagani trnci. Kao da pred očima na tren možete vidjeti rimske vojnike kako marširaju, spremaju se za bitke, treniraju… Upravo nas je taj osjećaj pratio dok smo se spuštali prema nevjerojatnom povijesnom lokalitetu u Nacionalnom parku “Krka”. Vojni logor Burnum jedna je od nerazvikanih tajni gornjeg toka ove prekrasne rijeke, mjesto prepuno povijesti, koja se na najbolji način dodiruje s prekrasnom prirodom koja ju okružuje. Danas renoviran i otvoren za obilaske, ovaj 2000 godina star logor nalazi se u neposrednoj blizini prirodnih dragulja gornjeg toka. Zato smo krenuli od Eko kampusa “Krka“, obišli nevjerojatan vidikovac Rogovo, a potom krenuli u povijesnu turu Burnumom, začinjenu s pogledom na raskošni slap Manojlovac. Da, Skradinski buk je predivan, ali Krka uistinu krije još brojne tajne koje čekaju da ih otkrijemo.

AMFITEATAR STAR 2000 GODINA S NEVJEROJATNOM AKUSTIKOM

Najimpresivniji dio nekadašnjeg logora je amfiteatar, smješten u vrtači, neobično ukopan u zemlju, okružen zidinama s prostorom za publiku. U njega se, baš poput gladijatora nekad, ulazi kroz natkriveni kameni prolaz nakon kojeg se otvara predivan pogled na bedeme, odnosno gledalište amfiteatra. Stanite na sredinu i uzviknite! Iznenadit će vas nevjerojatna akustika ovog mjesta i glas koji se odbija o zidove i zvuči kao da govorite kroz mikrofon.

Ovo je jedini obnovljeni vojni amfiteatar u Hrvatskoj, ovalnog je oblika i imao je četiri nadsvođena ulaza. Njegova je obnova fascinantna. Da je u rimskom logoru, koji se istražuje od početka 20. stoljeća, postojao i amfiteatar otkriveno je prije nešto više od 20 godina. Danas on vjerno rekonstruira život prije gotovo 2000 godina.

NEVJEROJATNA POVIJEST GORNJEG TOKA RIJEKE KRKE

No otkud uopće rimski vojni amfiteatar baš ovdje, na gornjem toku Krke? U 1. stoljeću naše ere podignuto je vojno naselje na strateški važnom položaju s kojeg se kontrolirao prijelaz preko rijeke. Tu se utaborila rimska vojska, a čak i nakon njezina odlaska, na mjestu logora se razvio grad koji je igrao važnu ulogu sve do kasne antike. Imao je svetište, amfiteatar, akvadukt, ceste su bile popločane…

Na ovom je lokalitetu pronađen niz starih predmeta pomoću kojih je rekonstruiran život vojnika, a najvrednija je ploča s ispisanim natpisom iz 77./78. godine koja je stajala na pročelju iznad južnog ulaza u amfiteatar. Dio ovih vrijednih predmeta možete vidjeti u Eko kampusu “Krka” u Puljanima, gdje je Arheološka zbirka posvećena upravo Burnumu i burnoj povijesti ovih prostora.

Ovaj nevjerojatan amfiteatar još nas je jednom uvjerio, Nacionalni park “Krka” zaista nije samo mjesto predivne prirode, već i žive povijesti koja s njom živi u simbiozi.

KAMENI LUKOVI NEKAD SU BILI DIO NAJVAŽNIJE GRAĐEVINE U LOGORU

Prepuni dojmova, krećemo istražiti prekrasne slapove koji se nalaze na gornjem toku Krke, relativno blizu amfiteatra. Ali putem stajemo pogledati još jedan živi dokaz moći nekadašnjeg Burnuma. To su kameni lukovi, koji su nekad bili dio principija, najvažnije građevine u logoru kojom se koristilo zapovjedništvo. Danas stoje usamljeno na livadi uz cestu, ali lako je oko njih zamisliti nekadašnji rimski trg, vijećnicu, živi grad u kojem je dane dijelilo nekoliko tisuća duša.

A ako ne želite samo zamišljati, već iz prve ruke vidjeti kako se u Burnumu nekad živjelo, to možete 12. kolovoza na jedinstvenoj manifestaciji Burnumske ide! Ona se održava svake godine u prvoj polovici kolovoza, u 2000 godina starom vojnom amfiteatru sa savršenom akustikom, i vjerno prikazuje život starih Rimljana.

Naziv Ide kod Rimljana se koristio za dane punog mjeseca, koji su se smatrali povoljnima za svečanosti i proslave. Današnje Ide, 2000 godina kasnije, rekonstruiraju povijest ovog kraja, prikazuju život i navike običnih ljudi, civila, ali i nezaobilazne legionarske vještine.

ZABAVAN I EDUKATIVAN PROGRAM BURNUMSKIH IDA 12. KOLOVOZA

Kako su se izrađivale carske frizure? Kako vam stoji rimska oprava? Želite isprobati krunu od lovorovog lišća? Na ovoj manifestaciji svaki posjetitelj postaje nakratko stanovnik rimskog naselja, a može se okušati i starim rimskim igrama, kušati stara jela, gledati kako se kovalo oružje i izrađivale keramičke posude…

U programu sudjeluju glumci, svirači, umjetnici, plesači s vatrom, ali većinu uloga tumače djelatnici Nacionalnog parka “Krka”. Glavna točka je, dakako, bespoštedna borba gladijatora o čijoj sudbini odlučuje – palac. Carev, naravno! Sajamski program ispred amfiteatra počinje u 20 sati, koncert u 21 sat, a ulaz je besplatan.

POGLED NA SLAP MANOJLOVAC JEDAN JE OD NAJLJEPŠIH U NACIONALNOM PARKU

Rimljani su, dobro se zna, bili vrsni graditelji cesta u svoje vrijeme. A sigurno nisu ni slutili da će njihovi putevi 2000 godina kasnije postati uređene pješačke staze koje vode do dva prekrasna slapa nedaleko od Burnuma. To su Manojlovac i Brljan. Ako vam nije do hodanja, bez brige, do oba se može doći i autom.

Kratkom šetnjom od parkirališta, koju prati šum rijeke u pozadini, stižemo do prizora koji nas je ostavio bez dana. Na mjestu gdje Krka oštro skreće na svom toku, s visine od gotovo 60 metara, ruši se slap Manojlovac. Preko puta njega uređen je vidikovac s klupicama, na kojem ćete poželjeti ostati satima.

Ovom su se prizoru, u kojem sad mi uživamo, prije gotovo 150 godina divili i car Franjo Josip I. i njegova supruga Elizabeta, poznatija kao Sisi. U spomen na taj posjet u kamenu preko puta slapa postavljena je i spomen ploča.

Ovaj je slap, a vidjeli smo ih gotovo sve, jedan od najimpresivnijih na toku Krke. Dug je oko 500 metara i širok između 80 i 100 metara, a rijeka koja tu preskače preko sedrenih barijera tvori predivan prizor, nalik na glasnu vodenu zavjesu. Brljan je nešto manji slap, visok 15-ak metara, no ništa manje lijep. Možete ga vidjeti zastanete li uz glavnu cestu, lokacija je dobro obilježena putokazima.

GORNJI TOK KRKE KRIJE BEZBROJ PREDIVNIH TAJNI KOJE ČEKAJU DA IH OTKRIJETE

Gornji tok rijeke Krke uistinu je riznica prekrasnih pogleda, veličanstvenih slapova, bogate povijesti i potpunog mira. Ovaj nerazvikani dio jednog od omiljenih hrvatskih nacionalnih parkova savršeno je odredište za izlet, u kojem će uživati cijela obitelj. Obiđite postav Prirodoslovne i Arheološke zbirke u Eko kampusu “Krka”, posjetite vojni logor Burnum i manifestaciju Burnumske ide, zagrebite u uzbudljivu prošlost ovog mjesta, pa se opustite uz pogled na veličanstvene slapove. Može li bolje?

Pročitajte još