Aktivnosti

Impresivne stijene koje okružuju tirkiznu rijeku jedno su od najatraktivnijih penjališta u Hrvatskoj, koje poput magneta privlači goste iz cijele Europe

Okovana sivim stijenama, na rubovima prošarana zelenilom drveća, kroz impresivan kanjon vijuga razigrana tirkizna nit. Rijeka Čikola. Donedavno u sjeni obližnje i poznatije Krke, ova su rijeka i njezin kanjon posljednjih godina “izašli iz anonimnosti”. Postaju sve popularnije odredište za ljubitelje aktivnog odmora i boravka u prirodi. Uz atraktivni zip-line, niz staza za pješačenje i uzbudljivu feratu, ovaj kanjon u okolici Šibenika otkrili su i penjači koji svladavaju stijene koje ju okružuju i uživaju u nestvarnom krajoliku. Penjanje na Čikoli najprije su otkrili loklani penjači, potom penjačka zajednica iz cijele Hrvatske, a danas se u ovaj kraj zbog Čikole ciljano dolazi i iz brojnih europskih zemalja.

VIŠE OD SUNCA I MORAOvdje je povijest utkana u svaki kamen: istražite prekrasne stare utvrde i moćne tvrđave u Dalmaciji koje čuvaju nevjerojatne priče
Nastavi čitati

GLAS O LJEPOTI KANJONA ČIKOLE BRZO SE PROŠIRILA HRVATSKOM

Prije deset godina, Čikola je bila mala, slatka tajna za koju su znali samo lokalni zaljubljenici u prirodu i sport. Pokoji penjač svladavao bi stijene u kanjonu, ali penjački sport nije bio razvijen, nije bilo ni penjačke zajednice, a ni ozbiljnijeg penjanja. Prije deset godina osnovan je Sportsko penjački klub Teton koji je kroz godine svojim školama penjanja popularizirao ovu uzbudljivu aktivnost.

Osnovali su ga Hrvoje Bratić i Pere Županović 2014. godine. Već 2015. održan je penjački kamp, u sklopu velikog EU projekta u organizaciji JU Priroda Šibensko-kninske županije, tijekom kojeg su opremljeni prvi smjerovi i uređeno penjalište. Klub danas broji 70-ak članova, ima tri instruktora sportskog penjanja, dva trenera sportskog penjanja i dva oprematelja penjačkih smjerova.

Grad Marakeš u Maroku
BISER MAROKAFascinantan i intenzivan "crveni grad", dom najluđeg trga i najljepšeg vrta na svijetu, uvukao mi se pod kožu: spaja kaos i red, povijest i eleganciju, ruralno i urbano
Nastavi čitati
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli SPK Teton (@spk.teton)

VELIK BROJ SMJEROVA, OD KOJIH SU MNOGI LAGANI I PRIKLADNI ZA POČETNIKE

Što je tako magično u kanjonu Čikole, osim prekrasne prirode koje i mi laici možemo vidjeti golim okom? Zašto je postala takav magnet za penjače? “Stijene u kanjonu Čikole svojim reljefom, visinom, raznolikošću, količinom različitih sektora te njihove orijentacije čine ovo odredište idealnim za ovaj sport. Jedna od velikih prednosti je i raznovrsnost ocjena penjačkih smjerova, odnosno širok raspon težina. To znači da ovdje ima i mnogo laganih smjerova, prikladnih za početnike,” objašnjava nam Pere Županović iz SPK Teton.

Trenutno Čikola broji oko 350 smjerova. To ga po broju sportsko penjačkih smjerova čini najvećim penjalištem u Hrvatskoj! Županović nam pojašnjava da Paklenica, uz multi-pitch smjerove, odnosno višedužnice, ima veći broj smjerova, ali je po broju sportskih smjerova Čikola ispred Omiša i Paklenice.

ŠKOLU PENJANJA PROŠLO JE OKO 140 LJUDI, GOTOVO ISKLJUČIVO LOKALACA

Jedna od najimpresivnijih stvari koje je SPK Teton napravio kroz godine je popularizacija penjačkog sporta u lokalnoj zajednica. Njihovu školu penjanja prošlo je oko 140 polaznika, gotovo isključivo lokalaca. Organiziraju jednu školu godišnje. Interes je velik, ali oni se drže toga da zbog kvalitete programa broj polaznika ograničavaju na 14. Dosad su održali 12 škola. Kroz njih su potaknuli brojne stanovnike Šibensko-kninske županije da se i sami zaljube u ovaj atraktivan sport. Kako je penjačka zajednica u Hrvatskoj mala i povezana, nije trebalo dugo da se glas o atraktivnosti ove lokacije proširi i na ostale dijelove zemlje.

U PLANU JE OPREMANJE PENJALIŠTA NA PROMINI, A ŽELJA JE I OTVARANJE PENJAČKE DVORANE U ŠIBENIKU

“Penjači dolaze u kanjon Čikole iz cijele Hrvatske i Europe jer je penjalište atraktivno i nudi mogućnost penjanja i zimi, u proljeće i jesen, zbog različitih orijentacija sektora. U Hrvatskoj je zajednica relativno mala i dobro povezana, tako da ne samo da su čuli za penjalište, već su također opremali penjačke smjerove, te na taj način i sami sudjelovali u rastu i razvoju penjališta. Svake godine sve je više stranaca.

Oni koji su bili, oduševljeni kvalitetom penjanja, proširili su glas, kako usmenom predajom tako i na raznim penjačkim portalima,” kaže nam Pere Županović. Uoči proslave desetog rođendana kluba, Tetonci, u suradnji sa TZ ŠKŽ I PD Promina, planiraju otvaranje novog penjališta na Promini. Velika im je želja i otvorenje penjačke dvorane u Šibeniku. Ona bi otvorila mogućnost za kvalitetan i organiziran rad s mlađim generacijama i djecom, kao i razvijanje natjecateljske sfere sportskog penjanja.

OUTDOOR TURIZAM U ŠIBENSKI KRAJ DOVODI GOSTE KROZ CIJELO PROLJEĆE I JESEN

Prije desetak godina, za prekrasan kanjon Čikole nije se znalo puno van granica županije. Danas praktički nema planinara, penjača i osoba koje odmor vole provoditi aktivno, a da kanjon nisu barem jednom posjetili. Ugled koji ovo odredište ima u “outdoor” zajednici dovodi u okolicu Šibenika turiste zimi, u proljeće i jesen, van špice sezone. I to goste koji istinski istražuju kraj u kojem se nalaze, dane provode aktivno u prirodi, ne stvaraju gužve, poštuju kraj u kojem se nalaze… Nađete li se ovog proljeća u Šibeniku, svakako istražite i njegovu okolicu, odvezite se do kanjona Čikole i prepustite se ljepoti prirode u njezinom iskonskom obliku!

Aktualno

Pročitajte još